Сан Франциско пита грађане: „Да ли сте трећи пол, Нинаупоскитзипикспе, небинарни или Чубака?“
Амерички град ће трансродним становницима месечно плаћати 1.200 долара, а заинтересовани могу изабрати преко 97 „родних идентитета“
Градске власти Сан Франциска најавиле су покретање програма за помоћ трансродним особама, а градоначелница Лондон Брид рекла је да ће нови програм трансродним становницима са ниским примањима месечно исплаћивати 1.200 долара.
Позив свим „одметницима од рода“
Заинтересовани грађани у пријави могу одабрати преко 97 родних идентитета, међу којима су и „агресивац/агресивка“, „Чубака“, „родни одметник“, „особа креативног пола“, „мушкарача“, „полиродна особа“, „вишеродна особа“, „трећи пол“, „неродна особа“.
Док се још и може наслутити шта би неке од ових опција могле да представљају, десетине наведених родова ипак изгледају као низ насумично набацаних слова.
Недовољно упућеном лицу би се тако могло учинити да је особа задужена за дефинисање и измишљање потенцијалних родова у недостатку надахнућа тастатуру ударала тупим предметом, па тако становници Сан Франциска могу, између осталог, осећати да је њихов род (није словна грешка): „Нинаупоскитзипикспе“, „Фаафафине“, „Лхамана“, „Маверике“, „Вхакавахине“, „Факалеити“, „Чибадос“, „Мангаико“.
Уколико ових 97 родних идентитета ипак недовољно прецизно описују ваш родни идентитет, Сан Франциско нуди и опцију бр. 98 – да га измислите сами.
Поред тога, пријава захтева да изаберете заменице које користите, а поред Он или Она, можете да се изјасните и као Они, Оно, Ко, Зи, Ксе, Еј, Е, Пир, Фае, Ае и Теј.
Из овог америчког града наглашавају да ће наведене исплате „помоћи финансијски несигурној транс заједници“.
Поред загарантованих месечних прихода, учесницима програма ће, како наводе званичници, бити пружена „медицинска и ментална здравствена помоћ при афирмацији пола, али и услуге ‘финансијског коучинга'“.
Сан Франциско је један од најскупљих градова на свету, а просечна месечна кирија је више од 3.600 долара. Како процењује „Сан Фанциско хроникл“, број бескућника је ове године достигао око 20.000.
Извор:
РТ