РТ: Антонов позвао САД да врате нуклеарно оружје у земљу које држе у иностранству

ramstein
САД треба да врате своје нуклеарно оружје из иностранства на америчку територију и зауставе обуку трупа из ненуклеарних земаља да користе оружје, рекао је руски амбасадор у Вашингтону.
Анатолиј Антонов је говорио као одговор на чланак који је Политико објавио у среду, у којем се тврди да САД планирају да убрзају распоређивање нуклеарних бомби Б61-12 у базе НАТО-а у Европи.
Према објављеним дипломатским депешама, надограђене прецизније бомбе почеће да стижу на континент већ у децембру, уместо у пролеће 2023. како је раније планирано. Очекује се да ће програм продужења живота бомби Б61-12 вредан 10 милијарди долара заменити неколико ранијих верзија бомби, укључујући око 100 бомби у ваздушним базама у Немачкој, Италији, Белгији, Холандији и Турској.
У саопштењу које је објавила руска амбасада, Антонов је навео да званичници у Вашингтону називају бомбе Б61-12 „тактичком” и „спекулишу да је руски арсенал исте класе неколико пута већи од америчког. Међутим, они пропуштају да помињу чињеницу да се сво наше тактичко нуклеарно оружје складишти у централизованим складиштима на руској територији и да не може представљати претњу за САД”.
„С друге стране, америчке бомбе су распоређене у европским земљама са кратким временом летења до руских граница и Б61-12 играју стратешку улогу“, додао је он.

Амбасадор је такође одбацио тврдње САД.а и НАТО-а да редовне вежбе Вашингтона из нуклеарног ратовања уз учешће ненуклеарних земаља нису усмерене против Русије.

„Поставља се питање – против које друге земље алијанса, чија Стратешка концепција Русију назива `најважнијом и најдиректнијом претњом`, вежба да употреби нуклеарно оружје?“ упитао је он.

 
Свет тренутно пролази кроз период „напетости и повећаног ризика“ због сукоба у Украјини, а нуклеарне силе попут САД-а и Русије „сносе посебну одговорност за спречавање ескалације“, инсистирао је Антонов.
 
„Имајући ово на уму, још једном позивам Вашингтон да врати сво своје нуклеарно оружје распоређено у иностранству на националну територију и елиминише страну инфраструктуру за њихово складиштење и одржавање, као и да се напусти пракса обучавања војног особља из ненуклеарних држава за употребу таквог оружја у оквиру такозваних мисија распоређивања нуклеарног оружја што је у супротности са основним принципима Уговора о неширењу нуклеарног оружја“, рекао је Анотонов.
 
Прошлог месеца, руски председник Владимир Путин критиковао је неке високе званичнике у државама НАТО-а због сугестија да је размештање нуклеарног оружја против Русије оправдано. Он је упозорио да је Москва спремна да „користи сва средства“ да се одбрани у случају таквог напада. Његове речи су САД и њихови савезници протумачили као „прикривену претњу” Кремља да ће употребити атомско оружје током руске војне операције у Украјини.
 
Бројни руски званичници су од тада инсистирали да земља никоме не прети атомским оружјем и указивали на руску војну доктрину, која каже да се такво оружје може користити само ако се оружје за масовно уништење користи против државе, или ако је суочена са егзистенцијалном претњом од конвенционалног ратовања.
Извор:
ВОСТОК