Кадар британске „дубоке државе“: Зашто је Риши Сунак део проблема, а не део решења
Судбина Лиз Трас и Бориса Џонсона, као и начин на који је изабран нови премијер симптоми су озбиљне политичке кризе у Великој Британији.
Избор Ришија Сунака доводи у питање његов легитимитет, будући да он није победио на изборима унутар Конзервативне партије, већ је са подршком од 105 посланика добио да води државу од 67 милиона становника.
Овако спољнополитички коментатор и публициста, дописник српских медија из Лондона Синиша Љепојевићкоментарише за Спутњик, именовање Ришија Сунака за премијера Велике Британије.
Нови лидер Конзервативне странке први је британски премијер који је пореклом Индус и најмлађи председник владе после више од 200 година, а на том месту је наследио Лиз Трас која је прошле недеље, након 44 дана на власти, поднела оставку.
Дубока политичка криза
Љепојевић подсећа да је Сунак овог лета учествовао на изборима за новог шефа Конзервативне партије на којима је изгубио од Лиз Трас.
„То значи да га чланство партије тада није подржало, а сада је постао премијер захваљујући посланицима који су одавно чисти лобисти, а не представници народа. То су све знаци да ће озбиљна политичка криза Велике Британије бити настављена, а Риши Сунак је део проблема, а не део решења. Он је представник оног дела који зовемо „дубока држава“, који је и довео до ове економске и финансијске катастрофе, а самим тим и до политичке кризе. Он није део решења и мислим да неће донети никакав искорак, изузев повећања пореза и смањења јавних трошкова“, оцењује Љепојевић.
Шире гледано, примећује наш саговорник, начин избора новог премијера говори, између осталог, и о манипулацији са политичком коректношћу и том новом „културом брисања“.
„Он је Индијац, па овим треба да се пошаље порука да Британци нису расисти, што је веома забрињавајућа манипулација. Такође, сам начин на који је Сунак дошао на власт и довођење човека који нема никакав политички предигре, који је из „Голдман Сакса“ и Фулбрајтов стипендиста, дакле из регрутног центра „дубоке државе“, значи да је дошао крај политике у Великој Британији. Више нема политике у Великој Британији, то је сада само манипулација и пребацивање власти у банке и велике корпорације.
На крају, то је и довело до тога да демократски систем у Великој Британији, где о судбини државе одлучују грађани и њихови изабрани представници, више не функционише. Тако да је криза веома озбиљна, упркос тако бучним најавама да ће Риши Сунак бити нека нова снага. То је све бесмислено, криза се наставља“, уверен је искусни новинар.
Будући да је Риши амерички кадар не треба, како каже, очекивати промене ни у спољнополитичкој позицији Велике Британије.
„Не треба очекивати никакве промене према рату у Украјини, напротив. То ће можда бити другачија реторика због јавности, али уплетеност Британије ће бити иста, ако не и мало већа. Када је реч о Европској унији ту ће бити један статус кво пошто „брегзит“ није коначно завршен. Британија више није члан ЕУ, али Лондонски Сити, финансијски центар, још није потписао уговор са Еврозоном. Сунак ће највероватније за другог човека владе, министра финансија, узети Џеремија Ханта, пријатеља Била Гејтса који је уништио државно здравство, човека који је део те деструктивне политичке линије и у Британији и у Америци. Тако да не очекујем никакве позитивне промене, изузев повећања пореза и смањења трошкова за социјалну заштиту и здравство“, каже Љепојевић.
Најбогатији британски премијер
Проблем ће бити, додаје саговорник Спутњика, и што ће британска политичка сцена бити додатно урушена због тога што је Сунак и рањива личност.
„Али „дубока држава“ и воли те које може да уцењује, мада је он већ ушао у историју по два основа – као најмлађи премијер Велике Британије, будући да има 41 годину, али и као најбогатији британски премијер јер његово лично богатство износи 780 милиона. То су ствари које ће послужити за једну велику критику, а већ данас се у британској штампи пише како Риши Сунак више енергије потроши за загревање свог базена, него што људи у већем делу Британије потроше за грејање станова. Тако да се та политичка агонија наставља“, наводи Љепојевић.
Саговорник Спутњика, очекује да ће убрзо доћи до општих избора у Великој Британији, на којима ће доћи до смене власти, односно да ће конзервативце заменити лабуристи. То, међутим, сматра Љепојевић, ситуацију у Великој Британији неће учинити ништа бољом:
„Сасвим је сигурно да Конзервативна партија, која је већ 12 година на власти, нема шансу на наредним изборима, а такозваној „дубокој држави“, тој власти у сенци је у интересу да лабуристи дођу на власт. Иако они имају другачији наратив и другу врсту пропаганде од конзервативаца, суштина је у томе да је модел друштва који је уништио све западне државе, па и Велику Британију, у ствари њихов – лабуристички модел. У сваком случају мислим да ће избори бити много пре 2024. године за када су законски предвиђени“.
Риши Сунак званично је постао пети премијер Велике Британије у последњих шест година, после састанка са краљем Чарлсом III у Бакингемској палати. Нови премијер Велике Британије је у првом обраћању испред седишта владе у Даунинг стриту изјавио да је спреман да земљу поведе у нову будућност. Он је навео да ће потребе људи ставити изнад политике и додао да ће формирати владу у коју ће ући најбољи људи његове Конзервативне партије.
Извор:
Ин4С