Уџбеници из биологије за осми разред и „родни идентитет“
Исход учења из таквих уџбеника, који се оцењује, је тај да се људи не рађају као мушко или женско, већ током одрастања уче да буду дечаци и девојчице, који ће одрастањем постати мушко, женско или ће имати неки други родни идентитет.
Истовремено, исход учења по другим уџбеницима и у другим школама, био би супротан. На тај начин, верујући стеченом знању, завршетком осмог разреда, са 15 или 16 година, девојчице могу самостално, без сагласности родитеља, да врше медицинске захвате у циљу промене пола. У исто време, друге девојчице могу дневно да мењају родни идентитет простом изјавом воље, позивом на субјективни осећај и без обавезе да то доказују.
Поред тога, није спорно да Закон о родној равноправности помиње „родни идентитет“ у чл. 2. и 27, да Закон о забрани дискриминације помиње „родни идентитет“ у члановима 2, 13, 14, 20. и 22, али ни на једном месту није утврђено значење појма „родни идентитет“ нити број тих идентитета. У медијима се само помиње „међупол“, који, за сада, има преко 150 облика. Иначе, још пре више година Кривични законик је чак предвидео и казну затвора до 5 година за лица, ако због родног идентитета некоме ускрате или ограниче права човека и грађанина (чл.54а и 128). Шта је родни идентитет никада није објашњено, нити је изречена било каква казна. Управо зато, основни захтев организатора Еуропрајда 2020 већ је утврђен и саопштен – биће предложено хитно усвајање Закона о истополним заједницама и Закона о родном идентитету.
Из наведених разлога, захтевамо да у најкраћем року проверите садржај уџбеника из биологије за осми разред и повучете их из оптицаја, уколико им је садржина незаконита, неуставна и штетна по образовање и васпитање ученика. Истовремено, из истих разлога, предлажемо да – по праву надзора извршите контролу Завода унапређивање образовања и васпитања.
ВОСТОК