Бомбардовање СРЈ и једнострано проглашена независност Косова створили преседане

Berlin_bundestag

Припремио: Зоран Влашковић

На седници Бундестага, у расправи о продужењу мандата немачким војницима у мисији Кфор на КиМ

-Постоји и даље Резолуција Савета безбедности УН 1244 о Косову која осигурава територијални интегритет Србије, али који је стварањем државе на српској територији, прекршенказао је посланик “Алтернативе за Немачку” (АФД) Маркус Фронмајер

Два кршења међународног права, бомбардовање бивше СРЈ и једнострано проглашена независност Косова, створили су преседане, чије последице се виде данас, оценили посланици Левице и десничарске “Алтернативе за Немачку” (АФД) на седници Бундестага, у  среду 22. јун 2022. у расправи о продужењу мандата немачким војницима у мисији Кфор.

Посланик АФД Маркус Фронмајер рекао је да мисија Кфор предуго траје, 23 године и да изнети аргументи за његово продужење могу правдати останак за стално.

„Ако је једна мисија буре без дна онда треба једном схватити када мора бити крај. Немачка је Косову дала помоћ у висини од 464 милиона евра, и обећала даљих 72 милиона евра”, додао је он.

Фронмајер је указао да је, како је навео, доскорашњи председник Косова Хашим Тачи неговао одличне везе са организованим криминалом, а сада је осумњичен за ратне злочине пред судом.

„Косово остаје висококорумпирана земља у развоју”, констатовао је он.

Указао је да је мисија Кфор успостављена како би се спречило да се Срби и Албанци масакрирају.  Фронмајер је истакао да су два догађаја била прекретница – први масакр над Србима 2004. када је Кфор само гледао када су Албанци покушали етничко чишћење, а други случај је једнострано проглашење независности.

Он је подсетио да постоји и даље Резолуција Савета безбедности УН 1244 која осигурава територијални интегритет Србије, али који је стварањем државе на српској територији, прекршен.

„Од тада Кфор не делује више као мировна снага, већ заштитна снаге копрумпиране косовске власти. Од мировних снага постали су снага власти”, подвукао је Фронмајер.

Он је оценио да је катастрофална грешка, бомбардовање Србије без мандата УН отворило Пандорину кутију, И да се од тада сви који крше међународно право позивају на овај преседан НАТО.

„Дајте да ту кутију затворимо и окончамо мисију Кфор“, позвао је он.

Посланик Грегор Гизи из фракције Левица подвукао је да је отцепљење Косова супротно међународном праву.

„Резолуција 1244 јасно каже да се осигурава територијални интегеритет СРЈ, како се називала Србија тада, и  да Косово унутар Србије мора добити суштинску аутономију. НАТО је отцепљење правдала тиме да се није постигао договор око суштинске аутономије, али та резолуција важи и данас”, указао је он.

Гизи је подвукао да Србија није напала ниједну земљу, због чега је НАТО бомбардовање било јасно кршење међународног права.

„Оправдање је било да се српска војска борила против наоружане ОВК. А ко их је наоружао“, упитао је Гизи.

Додао је да би се свака држава борила против оружаних снага које желе да одвоје територије.

„Тиме је створен преседан, који је Русија користила за анексију Крима, а сада води рат и правда то ратом против фашиста, који, узгред има свуда, и то и код нас, али и Русији. То није разлог за рат. Друго оправдање које износи Москва је да украјинска војска делује против снага Донбаса, који су сепаратисти као што је била ОВК”, казао је овај посланик.

Гизи је рекао да странке које су прихватиле раније аргументе НАТО сада тешко могу да одбаце разлоге које наводи Русија.

Представници владајућих партија, али и Хришћанско-демократска унија Немачке и Хришћанско-социјална унија Баварске изјасниле су се у корист продужења мандата, међутим и од појединих се могло чути да је Косово корумпирана држава.