Спољнополитички одбор Европског парламента усвојио нацрт извештаја о Србији, у којем се тражи „хитно увођење санкција Русији и међусобно признање Србије и Косова“
Спољнополитички одбор Европског парламента (АФЕТ) усвојио је први нацрт извештаја о Србији који је припремио известилац Европског парламента Владимир Билчик са 55 гласова за и пет против. Усвојени су и извештаји о Косову и Босни и Херцеговини.
У 40 усклађених амандмана на нацрт извештаја о Србији, Европски парламент тражи „хитно увођење санкција Русији“, изражава се забринутост због тога што је Србија „међу ретким земљама Европе која се није ускладила са позицијом ЕУ“, као и због чињенице да је по усклађености на последњем месту у региону.
Свих 40 амандмана су усвојени, а одбијени су амандмани број 66, 80, 295, 378 и 396 док су усвојени и амандмани број 297, 397 и 398.
Коначни текст извештаја о Србији, у форми резолуције, биће усвојен на пленарној седници Европског парламента у јулу.
Комитет је усвојио и извештаје о Косову, који је припремила известилац Виола фон Крамон, као и о Босни и Херцеговини известиоца Паола Рангела.
Извештај о Косову усвојен је са 43 гласа за, а о Босни и Херцеговини са 44 гласа подршке од укупно 55 присутних чланова АФЕТ.
Билчик: Нисам срећан због тога што се у резолуцији помиње међусобно признање Србије и Косова
Владимир Билчик, известилац за Србију у Европском парламенту, изјавио је након усвајања резолуције о Србији у Спољнополитичком одбору ЕП, да су имали озбиљне и тешке преговоре око текста резолуције, као и да није.
„Пет држава Европске уније не признаје власти у Приштини. То је политичка одлука већине да то буде у тексту“, наводи Билчик.
Он је рекао да је његов став да Приштина није конструктиван партнер у последњих неколико месеци, али и да су свесни да дијалог није једноставан.
„Али ЕП не одлучује о томе како ће се нека држава чланица односити према Косову. А ми сада не видимо никакве помаке у томе да ће неке државе признати Косово. У контакту сам са Владом у мојој земљи (Словачка, прим. аут) и ту је идентична ситуација“, навео је Билчик.
Он је изјавио и да се међусобно признање нашло у извештају о Србији, али да ЕП нема моћ да утиче на признање или да натера неког да призна (Косово).
„Ја сам човек компромиса. Мој је извештај, није да сам срећан са свим, али стојим иза њега. Моје мишљење је, када је реч о Косову, да да се мора разговарати“, рекао је Билчик.
Извор:
НСПМ