Запорошки митрополит иступио против потпуне независности УПЦ

mitropolit luka

Митрополит запорошки и мелитопољски Лука упозорио је на исхитрене одлуке присталица потпуне независности Украјинске православне цркве од Московске патријаршије.

„У животу није тако тешко прогласити аутокефалност колико је тешко остати канонска црквена заједница, чувајући евхаристијску заједницу са помјесним црквама и субјективност у свјетском православљу“, рекао је митрополит у извјештају на Епархијском скупу.

Према његовом мишљењу, није најважније у каквом ће канонском статусу УПЦ постојати у будућности, већ коме је данас стало до тог статуса и под чијим притиском УПЦ покушава да гради своју будућност. Друштво је свјетовно, непријатељски расположено према самој Цркви, нема никакве везе са њом и није упућено у ствари њеног унутрашњег живота“, објаснио је митрополит Лука.

Он је позвао да се не заваравају они који мисле да је разлог за такав однос друштва према УПЦ у њеном канонском статусу, унутрашњем устројству или дјеловању. „Данас смо угњетавани, прогањани и терорисани, јер не могу да нам опросте другост, чињеницу да се Црква не може уградити у политички контекст, затворити у идеологију, ставити у службу држави или друштву“, сматра митрополит.

„Пут уступака друштву да нас оно не одбаци је пут у ћорсокак. У очима друштва, ово ће изгледати као манифестација слабости, а свако жели да покори слабе. Један захтјев ће бити замијењен другим. Пошавши путем уступака друштву, ми ћемо несумњиво сачувати спољашњу црквену организацију, али шта ће онда остати од Цркве Христове у њој, у тој организацији? Да, постојаће и функционисати. Али можемо ли у њему наћи Христа?“, упитао је Митрополит.

Епархијски сабор завршен је усвајањем резолуције у којој је, између осталог, „најприхватљивијим“ назван садашњи статус УПЦ као самоуправне Цркве.

Како је саопштено, Сабор УПЦ је прошлог петка изразио неслагање са ставом патријарха Кирила у вези са специјалном војном операцијом Руске федерације у Украјини и усвојио измјене и допуне Устава којима, како је саопштено, УПЦ постаје независна. Касније је постало познато да нису све епархије, и то Доњецка, Горловка и Кримска, подржале измјене Устава УПЦ и, сходно томе, независни статус се неће тицати цијеле Украјинске цркве.

Извор:
ЕТОС