УРААААА! Данас је Дан побједе над фашизмом!

dan pobede

Нацистичка Њемачка је у своје походе кренула 1939. године и брзо је у томе напредовала. Сваки покушај савезника да се обрачуна завршавао се безуспјешно што се видјело када је бомбардована Југославија, још једна од савезница, априла 1941. године

На данашњи дан прије 77 година нацистичка Њемачка капитулирала је у Другом свјетском рату. Од тада се 9. мај широм свијета слави као Дан побједе над фашизмом.

Ипак централна прослава, је у Москви, јер је совјетска војска дала највећу жртву да се покори зло које је сијао Адолф Хитлер.

Највећи оружани сукоб у историји трајао је шест година и однио преко 70 милиона живота и на страни Савезничких сила и на страни Осовине.

С једне стране Стаљин, Рузвелт, Труман, Тито, Дража Михајловић, а са друге Хитлер, Мусолини и цар Хирохито обиљежили су најважнији догађај у историји који и данас иза себе оставља низ питања.

Нацистичка Њемачка је у своје походе кренула 1939. године и брзо је у томе напредовала. Сваки покушај савезника да се обрачуна завршавао се безуспјешно што се видјело када је бомбардована Југославија, још једна од савезница, априла 1941. године.

Кључна прекретница била је битка за Стаљинград. Иако су борбе трајале скоро шест мјесеци, Црвена армија је успјела да опколи нацисте и поврати овај град.

Пораз Њемаца код Стаљингарада натјерао их је на повлачење преко Кавказа, али је имао и дубоке војне последице по Берлин.

Ипак, коначан преокрет услиједио је 1944. године. У јуну су Савезничке снаге кренуле да се искрцавају у Нормандију, одакле је требало да крену у ослобађање Европе од нациста.

Битка за Нормандију је трајала два мјесеца, а на страни Савезника учествовали су и САД, Канада и Велика Британија, а окончана је 30. августа 1944. године.

Крајем 1944. године Њемачка је остала без савезника, а и њена територија је била начета, али је Хитлер и даље вјеровао у побједу. Међутим, губици које је Хитлер претрпио у Арденима омогућили су савезницима продирање у срце Њемачке.

Већ у априлу 1945. совјетске и америчке трупе пресјекле су Њемачку на пола, почиње „Берлинска битка“, Хитлер је извшио самоубиство, а Берлин је пао 2. маја.

У Ремсу, главном граду француске области Шампање, 7. маја 1945. потписан је документ о безусловној капитулацији Њемачке, а њемачки фелдмаршал потписао је 8. маја (9. маја по московском времену) у Берлину завршни документ о окончању Другог свјетског рата.

Иако су борбе трајале и неколико дана након што је потписан мир, већи сукоби и разарања нијесу се поновили.

Други свјетски рат је са собом донио неке нове ријечи, геноцид, холокауст, атомске бомбе, али 70 година након тога, 9. мај се широм свијета прославља низом манифестација.

Очи јавности упрте се у Русију, која ће Дан побједе обиљежити великом  војном парадом.

Извор:
ИН4С