На Дедињу отворен центар ЦИА? (ВИДЕО)
Америчка амбасада у Беогаду преселила се из Улице Кнеза Милоша на Дедиње у Булевар кнеза Александра Карађорђевића 92. Нова зграда америчке амбасаде, која личи више на тврђаву, свечано је отворена 01. јула у Београду као симбол пријатељства и међусобне привржености Србије и САД како су оценили су премијер Србије Ивица Дачић и амерички амбасадор у Београду Мајкл Кирби. Међутим, стручњаци из области безбедности сматрају да је нова грађевина, у ствари, синоним за регионални центар ЦИА за Балкан.
Уколико нисте знали, нова америчка амбасада саграђена је на месту некадашњег Маршалата (који је бомбардован током НАТО агресије 1999. године), а касније команде Гардијске бригаде и Корпуса специјалних јединица Војске Југославије, тик изнад амбасаде Израела и на само пар километара од нове амбасаде Кине.
Нова амбасада састоји се од седам зграда, од којих је главна зграда амбасаде највећа са укупно 14.000 квадрата, посебним објектом за маринце, радионицом, али и техничким зградама. Још тада су стручњаци из области безбедности обелоданили да је то заправо био синоним за смештај регионалног центра ЦИА за Балкан.
На отварању ове америчке „тврђаве“ на Дедињу, пресецањем врпце и откривањем плоче, свечано су присуствовали амерички амбасадор Мајкл Кирби, премијер Србије Ивица Дачић и амерички државни подсекретар за административна питања Патрик Кенди.
„У овим историјским данима када Србија добија датум за почетак преговора са Европском унијом (ЕУ), ова зграда је симбол америчке дугорочне приврженосоти Србији и светлије будућности“, рекао је Кирби.
Он је казао да је у историји било „не баш срећних тренутака“ између Србије и САД, али је истако да је однос две државе сада чврст и усмерен на превазилажење прошлости. Дачић је рекао да су односи Србије и САД у сталном успону и да очекује још боље билатералне односе, посебно на економском плану.
„Однос са САД је један од спољно-политичких приоритета Србије“, навео је Дачић и захвалио Вашингтону на подршци за остваривање пуноправног чланства Србије у ЕУ.
„Србија је посвећеност европском путу потврдила потписивањем споразума о принципима нормализације односа са Приштином и остаје доследна његовој имплементацији после одлуке ЕУ у отварњу приступних преговора“, казао је Дачић.
Кенди је подсетио да је прва дипломатска мисија САД у Србији отворена 1882. године и да се тада налазила на месту данашњег Клуба књижевника, у Француској улици, у центру Београда.
ТАНЈУГ ВИДЕО
Према његовим речима, та мисија је имала само једног дипломату, који је био задужен за Србију, Грчку и Румунију. Нова Амбасада САД у Србији комплекс је који се састоји од седам зграда. Изградња је коштала 140 милиона долара, почела је у
фебруару 2010. године, а градило је 1.600 радника из САД, Србије и европских земаља.
Нови комплекс задовољава све критеријуме „зелене градње“ и једина је зграда тог типа у региону.
Свечаном отварању присуствовали су представници дипломатског кора и и званичници Србије, међу којима су били и министар за културу Братислав Петковић и директор полиције Милорад Вељовић.
БЕТА