Финска и Шведска добродошле у НАТО ако затраже
БРИСЕЛ – НАТО би брзо и раширених руку примио Финску и Шведску у своје редове ако оне одлуче да то затраже, рекао је у среду највиши цивилни званичник те војне алијансе, генерални секретар Јенс Столтенберг док руски рат против Украјине подстиче јавну подршку те две нордијске земље за улазак чланство.
Та војна организација би такође могла бити спремна да пружи безбедносне гаранције тим земљама ако би било каква потенцијална кандидатура за чланство у НАТО наљутила Русију, рекао је Столтенберг, преноси Бета-АП.
Прошломесечна анкета финске телевизије ИЛЕ показала је да, први пут, више од 50 одсто Финаца подржава придруживање западном војном савезу.
У суседној Шведској, слична анкета је показала да је број оних који су за чланство у НАТО већи од оних који су против.
„Ако одлуче да се пријаве, очекујем да ће их сви савезници поздравити”, рекао је Столтенберг новинарима у Бриселу док су се министри спољних послова НАТО-а састајали да разговарају о рату у Украјини. „Знамо да се лако могу придружити овој алијанси ако одлуче да се пријаве”.
Пре но што је почео рат против Украјине, председник Русије Владимир Путин је захтевао да НАТО који има 30 земаља чланица, престане да се шири и да повуче своје трупе с руских граница. Зато изгледи да се суседна Финска и Шведска придруже НАТО-у вероватно неће бити добродошли у Москви.
Фински министар иностраних послова Пека Хависто рекао је да посланици његове земље овог месеца треба да расправљају о „белој књизи” Владе о безбедности, укључујући опцију за приступање НАТО-у.
Он је рекао да је руска инвазија на Украјину променила јавно мњење: „Три или четири недеље имамо већину, први пут икада до сада” за придруживање, рекао је Хависто.
Он је рекао да Финска зна да је „Русија спремна да преузме веће ризике, као што видимо у Украјини, веће ризике и за сопствену безбедност. Такође видимо да је Русија способна да окупи више од 100.000 људи против само једне земље, чак и без ангажовања резерви”.
Хависто је додао да је „спуштен праг, барем вербално”, о могућој употреби тактичког нуклеарног или хемијског оружја Русије.
Хависто је рекао да су фински лидери у вези с НАТО-ом били у контакту с председником САД Џозефом Бајденом и државним секретаром Ентонијем Блинкеном.
Извор:
ПОЛИТИКА