СРБИЈА ЈЕ РАСКРСТИЛА СА СВОЈОМ ИСТОРИЈОМ, САД ИМА НОВУ

blento krmak i crnjakОдлука о отварању преговора Србије са ЕУ представља европску верификацију наше политике и да Европа том одлуком проглашава Србију партнером

Премијер Србије Ивица Дачић поручио је из Крушевца да ће након одлуке Европског савета о отпочињању приступних преговора са Србијом за прикључење Европској унији, Влада Србије бити у сталном заседању како би данас отворени преговори били завршени за четири до пет година.

Дачић је казао да је на данашњи дан Србија променила своје вековно веровање, начин понашања, крајњи циљ и мит који нас је толико дуго терао да гледамо уназад и да не идемо напред.

Премијер Дачић је на свечаној седници Владе Србије у Крушевцу, поводом Видовдана, 624. годишњице Боја на Косову, истакао да је Савет ЕУ одлучио да отпочне преговоре о приступању и чланству Србије, без додатних нових услова и још једне додатне провере.

„Сама та чињеница чини овај дан историјским и великим, али постоји још нешто важније по цему ћемо памтити овај 28. јун. Данас је наша земља променила и своје вековно веровање, начин понашања, крајњи циљ, мит који нас је толико дуго терао да гледамо уназад и да не идемо напред”, истакао је премијер Србије.

Србија је, како је поручио, почела да слави живот, да верује у способност и рад и да мирно, рачунајући на оно што је урадила, очекује добитак, без страха да он може да јој измакне.

„Порази које славимо, жртвовање народа за битке које не моземо да добијемо више нису наша опцицја. Србија мора да игра на победу, славићемо прошлост, али ћемо правити и будућост”, истакао је Дачић и напоменуо да добијање датума није ништа друго него увод и први минут на путовању на којем смо кренули.

Премијер је поновио да је одлука о отпочињању приступних преговора донета без нових условљавања и без још једне накнадне одлуке, односно промене.

Дачић је захвалио председнику Србије Томиславу Николићу, члановима владе који су, посебно првом потпредседнику Александру Вучићу на свему што је учињено за девет месеци.

Премијер је захвалио и високој представници ЕУ Кетрин Ештон, као и тиму из Приштине.

„Србија је учинила доста важних корака, а сада треба да учини најзначајнији – да отпочне преговоре о приступању ЕУ. Почетак преговора о приступању ће представљати прекретницу у овом процесу и учиниће процес неповратним. То ће уједно бити јасна порука да је Србија одлучна да направи процес реформи у циљу обезбеђивања једнаких стандарда за њене грађане оним стандарима који важе за грађане Европске уније”, рекао је Дачић.

На састанку Савета за опште послове ЕУ и Европском савету, Европска комисија је позвана да без одлагања предложи преговарачки оквир за преговоре са Србијом и да започне процес такозваног скрининг, навео је премијер.

Предложено је и да се прва међународна конференција са Србијом одржи најкасније у јануару наредне године.

Препоручено је да Европска комисија приступи изради преговарачког оквира за преговоре са Србијом и припреми се за почетак скрининга у поглављима који се баве владавином права, казао је Дачић и додао да ће наредни корак Европске уније бити усвајање преговарачког оквира за преговоре са Србијом на Савету за опште послове, што је уобичајена процедура.

У том документу, казао је премијер, биће наведени основни принципи на којима се заснивају преговори о чланству у ЕУ и критеријуми за чланство дефинисани у Копенхагену.

Након усвајања преговарачког оквира очекујемо да се одржи прва међувладина конференција која ће представља ће и званично означити почетак приступних преговора, а она мора да буде одржана најкасније до јануара 2014. године

На међувладиној конференцији биће присутни предстазвници свих 28 чланица ЕУ и Србије.

Преговори нису класични, али смо спремни да преузмемо сва права и обавезе које проистичу из чланства ЕУ, поручио је премијер.

Говорећи опширно о прецедури преговарања и прикључења ЕУ, Дачић је истакао да ће Србија бити равноправни саговорник свим државама чланицама ЕУ.

„Наш циљ је да што пре завршимо данас отворене преговоре. Да их завршимо у року од четири до пет година”, казао је премијер.

Дачић је поручио и да ће Влада Србије због тога бити практично у сталном заседању.

„Датум је само почетрак тог пута, пут ће бити дугачак и тежак, а трасе, међе и границе одређиваће само резултат који постижемо. Тај резултат ће бити разлог због којег ће ова влада бити у сталном заседњу”, поручио је Дачић и напоменуо да датум не може и неће бити алиби за рад ове владе.

Он је, како је рекао, разлог да погледамо шта можемо да радимо још боље, истакао је премијер и додао да ће један од кључних корака у наредном периоду бити именовање главног преговарача, преговарачког тима, даље јачање капацитета државне управе за вођење преговора.

Дачић је истакао и да ће сви расположиви људски потенцијали бити укључен у тај процес, а да ће се трудити да буду укључени и сви заинтересовани.

„Предстоји тежи и важнији део, Европа је пред вратима, али није у Србији. Преговори су начин да уђе у Србију. Онолико колико будемо у стању да будемо Европа, толико ће и Европа бити овде”, рекао је премијер Србије.

Вучић: Европа прогласила Србију партнером
Први потпредседник Владе Александар Вучић оценио је да одлука о отварању преговора Србије са ЕУ представља европску верификацију наше политике и да Европа том одлуком проглашава Србију партнером.

На свечаној седници Владе Србије, која се одржава у Крушевцу поводом Видовдана и 624. годишњице Боја на Косову, истакао и да је јануарски почетак преговора о уласку у ЕУ мање од оног што је очекивао, али да је то више него што је било која влада у последнх 25 година урадила.

„То је само европска верификација наше политике. Европа овом одлуком проглашава Србију партнером”, рекао је Вучић.

„Када смо почињали овај тежак посао и када смо сели у Владу Србије рекао бих да нико није веровао у постизање озбиљних резултата. Саплитани, оговарани, неретко исмевани били смо окренути себи, али смо урадили нешто што други нису”, истакао је Вучић и додао да је у разговорима са представницима међународне заједнице чуо да нико од њих није помислио да ће Србија Видовдан дочекати на овакав начин.

Вицепремијер је поручио и да посао који је урађен није мали, али да није довољан ако не завршимо и спроведемо реформе, модернизацију и бољи живот за грађане.

„Ово је коначно један Видовдан који не означава поцетак рата, несрећу, борбу за останак, на Видовдан смо славили херојство и највеће поразе, славили смо и одвођење наших државника из земље, али никада нешто чиме би генерације које долазе могле да се поносе”, рекао је Вучић и напоменуо да је Србија овим Видовданом преокренула ток историје и показала да нико не може зауставити реформе, модернизацију и пут ка напред.

Србија се, како је истакао, променила, а да се ничега није одрекла, нити продала и издала.

„Наш мото је био и остао и надам се биће пре свега дела, а не речи. Србија је данас центар стабилности и извозник стабилности у региону”, закључио је Вучић.

По Вучићу, Србија „нема разлога за славље, али има за задовољство”, а пред нама су „тешки испити”.

Први потпредседник владе је, примећујући да је данашња одлука о отварању преговора „апотекарски дозирана”, рекао да је она таква не само због предубеђења о Србији већ и због негативног искуства ЕУ у сарадњи са другим земљама које су примљене у чланство без довршених унутрашњих реформи.

„Ниједна европска земља није довела у питање дубину и обим наших промена, нашу борбу против корупције, наш болан и тежак напор да започнемо преговоре са Приштином. Истина неко још тражи додатни филтер за Србију, али то је њихова унутрашњаполитичка ствар, а не оцена нашег рада”, рекао је Вучић.

Како је објаснио, добијање јануарског преговарачког старта није „цилиндар из којег ћемо извући зеца довољно великог да се сви наједемо печења”, већ европска верификација наше политике и превод реченице – „Грађани Србије, добро сте радили”.

Према његовим речима, у одлуци о јануарском старту преговора најважније је да су старе европске предрасуде о Србији „разбијене у прах и пепео”, а да су све позитивне реформе и процеси у Србији тиме добиле признање и убрзање.

„Нема заокрета враћања и одустајања. Има преговора, тешкоћа и зноја, али по први пут можемо да кажемо да нема и неће бити крви. Једно доба одлази у историју и Србија више није трома и поспана држава коју носи мешавина снова, историје и догађаја без могућности и воље да на нашу судбину утичемо”, рекао је Вучић.

Први потпредседник владе упозорио је истовремено да озбиљан посао, праве реформе и напори тек предстоје.

„Права синхронизација са европским системима још није ни започела. Биће то тешки и непопуларни испити које ћемо као грађани и нација сигурно положити, али ће многи појединци и из српске владе и око ње пасти”, рекао је он.

Вицепремијер Србије се захвалио свим министрима, председнику Томиславу Николићу, премијеру Ивици Дачићу, али и свим љиудима који су уз огромне напоре обављали тешке и одговорне послове претходних неколико месеци, додајући да ова влада није толико успешна у маркетингу „као што су то били неки други”.

„Они би вечерас организовали безброј ватромета. представа и балова. Ми то не умемо. И то мало сете и љутње што на испиту нисмо добили десетку, него деветку, нам се јасно види у очима и јасно препознаје. Не лажемо никога ни у свету, а још мање желимо да лажемо и обмањујемо сопствени народ”, казао је Вучић.

Оно што разликује ову владу од претходних, објаснио је Вучић, јесте то што ова влада није бежала од проблема већ их је решавала.

„У том смислу пред нама је много проблема које ћемо морати да решавамо у наредном периоду. Поизвам вас да будемо још храбрији и одлучнији, ови резултати нас на то обавезују, да још више водимо рачуна о нашим грађанима, а што мање о сопственим привилегијама”, поручио је Вучић члановима владе.

Он је додао да су грађани Србије коначно угледали светло на крају тунела и да „иако је крај тунела далеко то светло се све јасније и боље види”.

ТАНЈУГ / ПОЛИТИКА / Нови Стандард