Договорено! Потурица Љајић „Косову“ доделио телефонски позивни број

pozivnibrojСрбија и Косово постигли договор о позивном броју за Косово, саопштила шефица европске дипломатије Кетрин Ештон. После састанка са директором за западни Балкан Пјером Мирелом, усаглашен је текст споразума и врло смо близу договора о телекомуникацијама, рекао Расим Љајић у Бриселу.

Шефица европске дипломатије Кетрин Ештон саопштила је у Европском парламенту да су Србија и Косово „постигли договор о позивном броју за Косово“ који чини део пакета о другим питањима везаним за телекомуникације који чека коначну потврду.

Ештон је то рекла одговарајући на питање известиоца Европског парламента Јелка Кацина „да ли има позитивних вести или прогреса у дијалогу Београда и Приштине о енергији и телекомуникацијама“.

Раније данас, министар телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је договор о телекомуникацијама врло близу и да је после данашњег билатералног састанка са директором за западни Балкан у Дирекцији за проширење Пјером Мирелом усаглашен текст споразума, а да се сада очекује да представници ЕУ у разговору са приштинским властима коначно усагласе тај документ.
„Надам се да смо дошли до компромисног решења, уколико опет не буде нових изненађења и нових предлога. У сваком случају, трудили смо се да дођемо до избалансираног текста па да наставимо разговор кроз имплементационе групе како би споразум био у потпуности преточен у реланост“, рекао је Љајић новинарима у Брисeлу.
Он је прецизирао да је делегација Београда сагласна да заједнички ради на томе да Косово добије позивни број, а у наредна три месеца, како је објаснио, пронаћи ће се модалитет, а то решење мора да буде примењено до 2015. године.
Љајић је рекао и да што се тиче „Телекома“ стоји договор да се дају дозволе за постојеће базне станице на Косову и Метохији како би „Телеком“ могао несметано да функционише до расписивања тендера.
На том тендеру, додао је, учествоваће и „Телеком“ а сам тендер треба да буде расписан по међународним стандардима.
Упитан да ли је данашњи договор везан за то што је у децембарским заључцима савета ЕУ наведено да је неопходно постићи споразум о телекомуникацијама Љајић је одгворио да се није руководило тиме, јер да јесте договор би био постигнут раније.
„Руководили смо се пре свега интересом – знали смо испод чега не сме да се иде и зато нисмо ни прихватили оно што је било неприхватљиво“, навео је Љајић.
Додао је да не зна да ли ће Европски савет то верификовати али и да није сигуран да би тако нешто могло бити велики аргумент за оне који сматрају да Србија одмах треба да започне преговоре.
„Ми смо учинили пуно и без тога, Србија је заслужила датум“, поручио је Љајић.
Он је рекао да је улога Мирела у овом процесу конструктивна и значајна и да је он пуно учинио да се дође до усаглашеног текста али да то и даље не мора ништа да значи све док се не види шта ће приштинска стана на крају рећи.
Министар је додао да заиста верује да је текст компромисан и да може бити примењен.
„Ми смо показали добру вољу и спремност упркос томе што су договори често били мењани у ходу али после ове десете или 11 рунде разговора верујем да смо дошли до договора“, закључио је Љајић.
Космет.цом