Последњи метак чуваш за себе: Како је двадесетогодишњакиња постала симбол Гарде РС?
Када је у Први крајишки корпус стигло обавештење да се формира Прва гардијска моторизована бригада имала сам 20 година и годину дана ратног искуства на првој линији борбе. Била сам прва жена у Гарди, елитној јединици која је прошла скоро сва ратишта, каже за Спутњик гардистикиња Сњежана Којадиновић.
На Богојављење 19. јануара 1993. Главни штаб Војске Републике Српске доноси одлуку о формирању Прве гардијске моторизоване бригаде кроз коју ће проћи око 7.100 гардиста, а њих преко 200, већином старости између 18 и 20 година, положити животе у темеље Републике. О херојским подвизима ових људи који су прошли ратишта око Горажда и Жепе, учествовали у акцијама „Церска 93“, „Лукавац 93“, оловском, бихаћком ратишту, те борбама на Трескавици, Бјелашници, Гламочу и Невесињу, ћутало се 25 година.
Филм „Синови Српске“ редитеља Миодрага Зарковића, недавно премијерно приказан у Београду, важно је сведочанство о једном времену и једном народу чија борба је непрекинута историјска нит, а свака генерација, речима аутора, позвана да дâ свој удео.
Ко су били синови Српске?
Ко су били синови Српске, зашто се о њима толико ћутало, те какав је осећај када последњи метак чуваш за себе, разговарамо са гардисткињом Сњежаном Којадиновић.
Жена у строју
Од 1992. до потписивања Дејтонског мировног споразума Сњежана је на првој линији борбе. У Гарду ВРС се добровољно пријавила са искуством болничарке и борца који је прошао јајачко,орашко и травничко ратиште.
Сњежана постаје прва гардисткиња, учесник у свим борбама од Сребренице, Жепе, Горажда прве етапе, Горажда друге етапе, бихаћког и оловског ратишта. Прва акција у Гарди јој је била испомоћ у одбрани Црне Ријеке.
Ако стигнеш до доктора Лазића — преживећеш
На Нишићкој висоравни свакодневно среће доктора Миодрага Лазића.
„Сарајевско ратиште, село Равне. У Блажују доктор Лазић формира болницу Жица и ми санитетом сваки дан пребацујемо наше рањенике. Он је спасио највећи број гардиста. Важило је правило, ако стигнеш до доктора Лазића, преживећеш. Никада нећу заборавити како са повређеном ногом подигнутом на дрвену столицу оперише рањенике, и наше и њихове.“
„Хоће ли ми остати нога? Хоће, брате, како неће“
Као болничарка познаје читаву линију фронта. У пратњи два војника, са преклопном пушком у руци, извлачи рањенике из борбе, а пуца, каже, када мора.
Са обезбеђењем Ратка Младића
Радост, она краткотрајна, наступала би после борбе, са сазнањем да су преживели, али и када су са песмом кретали у нову борбу. Какви су то дивови били, присећа се Сњежана, певали су и умирали, а да ниједног тренутка нису клонули духом.
Били су, каже, задивљени његовом храброшћу у истој мери у којој ће касније остати поражени чињеницом да му се суди у Хагу само зато што је био на челу војске и одбране српског народа од сигурне смрти.
Спремни на смрт
Теже од борби Сњежани је падало враћање мртвих бораца њиховим породицама.
Та младост је, каже Сњежана, била спремна на смрт.
Ни глас да пусти
У рововима, на првој линији Бјелашнице и Трескавице, проводили су по више месеци, често гладни и жедни. Лети окружени сметовима снега, ноћи сурово хладне. Насупрот њих стајао је вишеструко јачи непријатељ.
На Дану РС
Сведочење Сњежане Којадиновић која је са 20 година ступила у Гарду ВРС, сведочанство је о херојској борби једног народа, који је био одлучан да не репризира историјско искуство из Другог светског рата. На тој идеји, тврди, настала је РС.
Овог 9. jануара, на војној смотри у Бањалуци, Којадиновићева је са поносом носила гардијску заставу испред ешалона Гарде. То је, каже, био узвишен осећај — бити опет са својим саборцима који су остали духом гардисти, онима који чувају сећање на све погинуле, рањене, заробљене и оне који никада нису размењени.
Филм редитеља Миодрага Зарковића, снимљен под покровитељством Удружења гардиста, каже на крају разговора Којадиновићева, непроцењиво је важно сведочанство о једној елитној јединици која никада није „издала своје претке“.
Извор:
СПУТЊИК