„Вашингтон пост“ о протестима и блокади путева: Хиљаде демонстраната у Београду и широм Србије, звиждуци и скандирање демонстраната „Устани! Устанак!“ на главном аутопуту који пролази кроз престоницу
Хиљаде људи у Београду и другим градовима у Србији блокирало је главне путеве и мостове протестујући против планираног рудника литијума, упркос упозорењима полиције и кампањи застрашивања коју су власти покренуле против демонстраната, пише Вашингтон пост.
Звиждуцима и скандирањем „Устани! Устанак!“ демонстранти су зауставили саобраћај на главном аутопуту који пролази кроз српску престоницу. У Нишу је блокирана главна улица у центру града, као и мост на Дунаву у Новом Саду, пише Вашингтон пост.
Лист пише и о тучи до које је дошло у Новом Саду, као и о инциденту у Београду када су бачене бакље на демонстранте.
Униформисана полиција није била видљива током двочасовних протеста које је Вашингтон пост оценио као „најмасовније демонстрације против популистичке власти у Србији у последњих неколико година“.
У тексту се наводи да је то био други такав протест широм земље који су организовале еколошке групе „усред све већег незадовољства јавности аутократском владавином председника Србије Александра Вучића“.
Еколошке групе критиковале су Вучићеву популистичку владу да се не бори у довољној мери са широко распрострањеним загађењем. Они су посебно против два закона која је усвојио парламент, а за које тврде да постављају темеље за ископавање литијума у западној Србији, пише лист.
У знак пркоса, Вучић је игнорисао протесте и отпутовао на локацију на којој компанија Рио Тинто планира да почне ископавања. Из његове канцеларије су рекли да жели да разговара са мештанима о пројекту, преноси амерички лист.
„Наш циљ је да водимо цивилизован разговор, а не под притиском са улице“, рекао је Вучић прорежимској телевизији Пинк.
Вучић и други српски званичници осудили су протесте, наводећи да их финансира Запад да би дестабилизовали земљу и довели опозицију на власт.
Министар одбране Небојша Стефановића саопштио је да блокада мостова, аутопутева, саобраћајница и паралисање живота у Београду и другим градовима у Србији није начин за било какво изражавање мишљења, већ је грубо кршење права највећег дела грађана.
Многи демонстранти су се жалили да су полицајци долазили у њихове домове и упозоравали их да би могли да се суоче са правним последицама и казнама ако буду учествовали на еколошким скуповима. Активисткиња Данијела Вујошевић из Ниша је рекла да је полиција ујутру дошла у њену кућу да је упозори да су протести „кривично дело“.
Вашингтон пост наводи и да је полиција објавила број телефона на који грађани могу да пријаве насиље изазвано блокадом саобраћајница.
Извор:
НСПМ