Протест „Устанак за опстанак-народ против Рио Тинта“ у Београду: Грађани блокирали Бранков мост, избио физички сукоб возача из аутомобила и демонстраната, пошто полиција није на време зауставила саобраћај

protest riotinto

Више од 30 еколошких организација и појединци окупљени око Еколошког устанка, због низа еколошких проблема, у центру Београда организују протест под називом „Устанак за опстанак“. Протест је почео око 14 сати испред Председништва Србије, а око 16.10 кренула је протестна шетња до Бранковог моста, који ће бити блокиран на два сата. Инциденти на мосту пошто полиција на време није зауставила саобраћај. На скупу су говорили бројни еколошки активисти, јавне личности, професори, глумци, књижевници…“Овог лета смо остали жедни, удишемо токсичан ваздух, а земља се распродаје. Наставља се градња мини-хидроелектрана, секу се шуме, шире рудници, отварају каменоломи“, навели су неке од разлога за протест организатори. Додали су да се „они који дигну глас због еколошких проблема пребијају или им се прети“, и оценили да се „планира мрачна будућност Србије“.

Како јавља репортер Нова.рс обраћања су завршена а неколико хиљада окупљених је кренуло ка Бранковом мосту који ће, према најавама организатора бити болокиран два сата.

18.04 – Нормализован је саобраћај у граду после протеста.

17.43 – Протест је завршен, објавили организатори.

17. 42- Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је коментаришући одржавање еколошког протеста у Београду, да је заштита животне средине „ужасно важна тема“, али је додала да она не би волела да се то политизује.

17. 36 – Протест се полако приводи крају, а Ива Марковић из организације „Право на воду“ каже да су данашњи догађаји на Бранковом мосту, када полиција није на време засутавила саобраћај, „озбиљно безбедносно питање“, будући да је протест, али и скуп на Бранковом мосту био најављен полицији.

Она каже да не разуме како је полиција могла да дозволи такву ситуацију, а додаје и да се полиција није појавила ни да направи кордон да одвоји људе који су били на протесту и оне у колима, као ни учеснике литије и оне с протеста. „Једино објашњење ми је да је циљ био да се ми овде некако међусобно конфронтирамо“, рекла је Марковић за Н1.

17.00 –  На Бранковом мосту је и даље напето, спорадично се догађају физички обрачуни возача из аутомобила и грађана који су на протесту. Возила су у траци од Новог Београда ка граду. Ту је остао заробљен велики број аутомобила и и возила градског превоза. Иако су организатори протеста позвали учеснике да се помере – они то нису желели да учине.

На мосту је почео музички програм на комбију на почетку Бранковог моста. Блокиране су обе траке и у левој траци заробљен је и даље велики број аутомобила и возила градског превоза, јавља репортер Н1.

16.52 – Организатори протеста су позвали окупљене на мосту да се помере и пропусте „заглављене аутомобиле“ који су се ту нашли јер полиција није на време зауставила саобраћај. Почели су нови говори активиста еколошких покрета на мосту, а ускоро би требало да почне и концерт.

16.46 – На средини Бранковог моста дошло је и до физичког обрачуна возача који су остали блокирани на мосту и учесника протеста. Сукоб је решен тако што је човек из аутомобила изашао и показао полицијску значку и раздвојио грађане, јавља репортер Н1.

На питање нашег другог репортера саобраћајној полицији зашто није на време заустављен саобраћај, неформално му је речено да су грађани неорганизовано и у мањим групама прилазили мосту. Кажу да би, да је постојало чело колоне или транспарент на време одреаговали, али пошто су грађани долазили у групама дошло је до ове ситуације.

Нашем репортеру су из полиције рекли да су све ово добро људи и они ће сигурно пропустити аутомоибиле, али новинар Н1 каже да не види начин како могу да се помере са пута.

16.37 – Учесници протеста дошли су до Бранковог моста, где је једна трака и даље пуна аутомобила јер полиција није на време зауставила саобраћај.  У току је препирка грађана с протеста и оних из заустављених аутомобила, јавља репортер Н1.

16.10- Учесници протеста кренули су у шетњу ка Бранковом мосту који ће бити блокиран на два сата. На мосту је предвиђен и концерт, а органитзатори су за крај поручили да ће, ако им власт не испуни захтеве, блокирати не само мост, већ и целу Србију.  Репортер Н1 каже да су се учесници упутили ка мосту преко Теразија и Призренске улице ка Бранковом мосту.

15. 53 – Учесницима протеста обратили су се и Радомир Лазовић из иницијативе Не давимо Београд и небојша Зеленовић из Заједно за Србију, који су најављени пре свега као еколошки активисти. Лазовић је рекао да није здраво у Србији, да је страшно колико је наздраво. „Страшно је у ком свету живимо и колики смо нездравим окружењем окружени“, рекао је.

Истакао је и да „криминалци који су окупирали нашу државу гурају реке у цеви“ и убијају Србију, а зашто – због профита, пара и лажних инвестиција.

„Као звери, као мрцине су се скупили да коску глођу и кидају – то нам раде од Србије и државе, јел’ то патриотизам рођаци?, запитао је.

„Али ми на њих не можемо да утичемо да се промене, морамо да их отерамо и ослобоидимо нашу државу да зауставимо све штетне пројекте“, поручио је Лазовић.

Зеленовић је питао да ли је неко кренуо на скуп а да није добио од пријатеља и комшија питање – шта ћеш тамо, шта можеш да промениш. „Сваког дана нам говоре да је немогуће у овој Србији да се било шта промени, осврните се око себе и видећете да може – овако се то ради“, рекао је Зеленовић.

„Како се побеђује ово зло, у ком живимо овако сви заједно да направимо договр за победу“, рекао је Зеленовић.

15. 47 – Ко се усуђује да одлучује о мом животу, ваздуху који дишем, воду пријем, земљи која ме храни, упитала је глумица Анита Манчић.

Анита Манчић је поставила питање једној од директорки Рио Тинта у Србији Весни Продановић шта су научили из грешака те компаније у рудницима у Америци, Индонезији, Папуа Новој Гвинеји и Монголији.

Нећемо да будемо једна од ваших грешака, нећемо да дозволимо да се на нама учите, а господо из власти – пазите, ми вас помно слушамо и пратимо шта ћете урадити, рекла је Манчић.

Ако је уговор са ђаволом прихватљив због новца, нама није, рекла је Манчић.

15.45 – Мештани Прањана и Добриње Љиљана Браловић и Драган Симовић обратили су се окупљенима.

„Зашто сам дошла из Прањана – да питам председника Вучића да ли се уплашио 50 сељака са Субвобора када нам је узео аутобус у Чачку, има председик Вучић кога и да се плаши – ми смо Мишићев народ“, рекла је Браловић.

Истиче да народ не признаје капитулацију иако је 28 руку у општини Горњи Милановац дигнуто да усвоји неки извештај о геолошким истраживањима, а ономад 43 руке дигнуто да се у план општине Лозница унесе план о руднику на Јадру.

„Онај хулиган који ломио на српској богомољи на Косову и Метох исти су наши хулигани, народе, рудници ће наше цркве да изместе, кости наших предака ће да изместе“, рекла је она.

Симовић је рекао да се народ буди полако и сугурно и да уједињава све српско. „Бранимо целу Србију и бранићемо је и даље“, рекао је он и поручио политичарима који седе у престоници „који од нашег зноја и муке примају плате“:

„Нећу да им кажем срам их био јер не знају шта је срамота, не знају да цене свето и основно – хлеб и воду“, рекао је он.

16.10 – Обраћања су завршена

15.40 – Научна саветница Драгана Ђорђевић изјавила је да је јуче од премијерке и минстарке заштите животне средине сазанала да Србија има 3.000 дивљих депонија а донедавно их је било хиљаду. „Депоније експоненцијално расту у Србији“.

„Министарство грађевине летос је донело предлог просторног плана који укључује 40 рудника, од чега 10 рудника литијума и шест термоелектрана. Због тога што нисмо смањили потрошњу фосилних горива за 20 одсто до 2020. године плаћаћемо пенале“, рекла је Ђорђевић.

Она је истакла да је Борска река мртва река преко 100 година јер је на њој јаловиште борских рудника.

„Река Пек је летос загађена токсичним супстанцама који је Зиђин пустио у реку. Реке око Босилеграда су мртве јер се тамо отварају рудници без икаквих критеријума. Грађани Бора дишу коктеле токсичних супстанци и сигурна сам да онкологија већ зна резултат оболелих у Бору, Мајднапеку и околини и – зато да не постанемо депонија, свакојаког смећа ми ово морамо зауставити“, рекла је.

15.31 – Глумица Светлана Цеца Бојковић изјавила је да је „ово црвени аларм за Србију“.

„Толико смо већ загађени, а Рио Тинто као круна свега прети да колико сутра забоде своје пијуке, не само у Јадру и већ, како смо овде чули, и на другим пунктовима у Србији“, рекла је Бојковић.

Она је запитала да ли хоћемо да се Србија претвори у депонију где ће здравље наша деце бити угрожено, а природа уништена.

„Да ли ћемо то дозволити – не смемо“, поручила је Бојковић.

Истакла је да не смемо дозволити да Србија постане депонија за туђе прљаве индустрије. Ми то примамо у нашу плодну и лепу земљу, каква срамота, у име чега? У име профита, ког профита? Да ли је профит заменио бога – изгледа да јесте, овима који воде земљу профит је заменио бога“, рекла је Бојковић.

15.00 – Александар Јовановић Ћута окупљене је позвао да одрже минут ћутања за све нестале реке и преминуле у Србији од загађеног ваздуха.

„Скупили смо се овде да кажемо не онима којима уместо малине и меда нуде концентровану сумпорну киселину, ко то трује Србију – Линглонг, Зиђин, Рио Тинто или можда неко много отровнији?“

„Налазимо се на изворишту највећег отрова, дугачак је списак предатора. Налазимо се у Бермудском троуглу највећег зла – Градска скупштина у којој седи један, који кад види дрво одмах се вата за моторну тестеру – његово име је Горан Весић, то је онај што је секао платане на Калемгдану, смислио да посече пола Коштуњака, који мисли да гради на стотине хиљада квадрата на водоуизворишту у Макишу.

Са моје леве стране – Скупштина Србије у којој седе робови који уместо народне воље спороводе вољу једног што је умислио да је бог, једног коме је Рио Тинто дражи од нашег сељака, оном коме је литијум помрачио ум“, рекао је Јовановић.

Када је извговорио име Александра Вучића, окупљени су почели да скандирају „Вучићу, педеру“.

Подсетио је и да су се еколошке организације окупиле у априлу на истом месту, да их је било преко 60 и да су том приликом саставили 13 захтева на које нико није одговорио до данас.

„Сада имамо додатни захтев – да Влада Србије и Александар Вучић и Зорана Михајловић пониште све обавезе према Рио Тинту. „Рио Тинто, марш из Србије“, рекао је Јовановић.

„Александре Вучићу, нашу земљу нећеш натапати отрово, нашу децу нећеш тровати сумпор диоксидом. Порука за све које си довео – одј*бите од наших река, шума, земље“, рекао је Јовановић.

Он је нагласио да ће данас блокирати Бранков мост, а буде ли се појавили механизација према Лозници блокираће и целу Србију.

На крају је позвао све да престану да се деле на друштевним мрежама јер је ово „изнад сваке политике“.

14.59 – Златко Кокановић, мештанин Горњих Недељица, који се бави пољопривредном производњом запитао је окупљене где је Александар Вучић, где је Зорана Михајловић, где је Ана Брнабић. „Они су три кључна човека који продају нас, нашу децу и дедовину зашто, за какве паре?“.

„Не треба нам Рио Тинто, морају нас прво побити ако прође овај пројекат у Јадру – Србија је готова“, каже.

14.45 – Декан Шумарског факултета Ратко Ристић обратио се окупљенима речима:

„Нисам ја никакав декан и професор, ја сам једна арогантна незналица али и припадник једне групе сличних како нас је назвала Зорана Михајловић“, рекао је Ристић на шта су окупљени повикали „Уа“.

Он каже да њега и остале који се противе доласку Рио Тинра називају незналицама јер се противе копању јадарита у долини Јадра и литијума широм Србије. „Смета нам што би неко уништио хектаре плодног земљишта, што би направио депоније најтоксичнијих материјала, што би трајно угрозио најбоље резреве подземних вода и угрозио водоснабдавне Шапца и града Београда“, рекао је Ристић.

Каже и да не разуме „све опуштене што блеје по кафићима, а мрзи их да дођу овде“.

Нагласио је да Рио Тинто нема никакве референце да се бави литијумом а да политичари промовишу литијум у Србији као бело злато и материјал до ког ће Србија да просперира, а неће да знају да највећи светски произвођач батерија кинеска компанија Кетл од 2023. прелази на паковање натријум литијумских батерија које су поузданије.

„Ако пустимо Рио Тинто у долину Јадра биће збрисан биодиверзитет, туристичке дестинације, епицентар српске писмености Тршић,  манастир Троноша, оно што је најгоре, страна мултинационална компанија има и акциони план за расељавање становништва“, каже Ристић.

14.36 – Научник Ненад Костић каже да не постоји зелено рударство и да иако су предстваници компаније Рио Тинто уверавали стручњаке да ће радити све на најбољи начин и да ће примењивати највише стандарде у заштити животне средине, о томе нема говора. „Показивали су нам идиличне фотографије рудника, а после сам сазнао да су то фотографије  туђих рудника, не рудника Рио Тинто. Схватио сам да компанија на ради на заштити животне средине него на реклами и пропаганди према нама грађанима“, рекао је Костић. Истакао је и да компанија намерава да користи 10 вагона концентроване сумпорне киселине дневно, што је 100 тона. Говор Костића прекидан је звиждуцима окупљених када год је споменуо компанију „Рио Тинто“. Он је критиковао и власт у Србији, цитирајући песму Буна протв дахија „Земан доша, ваља војевати“, поручио је на крају.

14.31 – Почела су обраћања говорника, а како је најављено окупљенима ће се обратити већи број јавних личности, међу њима и Светлана Цеца Бојковић, а вероватно и председник САНУ Владимир Костић. Говори ће трајати можда и дуже од пола сата, јавља наш репортер.

14.12. – Еколошки протест „Устанак за опстанак“ почео је у центру Београда, а окупљени грађани изражавају незадовољство због низа еколошких проблема у Србији.  Окупљени, којих је на самом почетку протеста око 1.000, носе мајице с натписима: „Не дамо Јадар“, „Литијум у Левачу – Не“, као и транспаренте на којима пише: „Рио тинто и остали загађивачи – марш из Србије“, „Нећемо – не дамо“, „Стоп МХЕ – спасимо Студеницу“, „Зрењанин – Линг лонг, обруч се стеже – Лозница, Београд, Смедерево, Бор“.  Саобраћај у улици испред Скупштине Србије у оба смера је затворен, а бина са које се обраћају учесници протеста постављена је у близни Трга Николе Пашића.

14. 03 – Еколози су најавили да ће подићи глас тачно у 14 сати и у овим тренуцима у току је нека врста загревања, а учесницима протеста који су окупљени у Пионирском парку упућен је позив са бине на Тргу Николе Пашића да  приђу. Заустављен је саобраћај у центру града и нема полиције, јавља репортер Н1 са лица места. Окупљенима ће се  обратити неколико говорника, међу којима и глумци. Након обраћања говорника предвиђена и је шетња преко Теразија и Призренске улице до Бранковог моста где је предвиђен и концерт.  Организатори кажу да је данашњи скуп наставак и одговор на оно што се десило у априлу, када је поднето 15 захтева властима за решење еколошких проблема, али се од тада ништа није променило.

13. 34 –  Компанија Рио Тинто саопштила је да има разумевања за забринутост коју грађани Србије исказују у погледу заштите животне средине и позвала их да се информишу о чињеницама у вези пројекта Јадар. Та компанија је у саопштењу навела да препознаје значај да се обезбеди дугорочно поштовање закона и стандарда који морају да важе за све, „и данас и убудуће“.

Истиче се и да је „пројекат Јадар развојна шанса Србије и прилика да Србија буде предводник зелене транзиције у Европи“, те наглаша да „залагање за смањење карбонског отиска није могуће без производа пројекта Јадар“.
Додаје се да „литијум има примену у производњи батерија за електрична возила и батерија за складиштење обновљивих извора енергије, док су борати важан чинилац ветротурбина и соларних решења“.  „Свесни смо да су нека питања грађана у вези са утицајем пројекта Јадар на животну средину делом последица фазе у којој се пројекат тренутно налази, као и да су производ снажне кампање дезинформација, која је већ извесно време присутна у јавности“, наводи се у саопштењу.

Рио Тинто је позвао грађане да се пре доношења закључака о пројекту информишу о чињеницама у вези са технологијом и предвиђеним мерама превенције и митигације, и прецизирао да су све информације доступне на сајту риотинтосербиа.цом.

12.05 – Љиљана Браловић, која је у групи учесника протеста која је кренула из Прањана ка Београду за портал Н1 каже да су имали проблема при кретању пошто им је отказан аутобуски превоз који су били резервисали и платили. Браловић наводи да их је возач аутобуса превозника Кавим обавестио да има проблем да их превезе и вратио им новац. Каже да је Кавим преузео на себе да им нађе заменски аутобус другог приватног превозника, те да су после сат времена чекања успели да крену за Београд.

11.55 – Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић саопштио је да грађани који желе да покажу еколошку свест и допринесу смањењу загађења могу да поставе соларне панеле и производе електричну енергију за своје потребе, уместо да „придикују као лажни еколози“.

11.21 – Говорећи о најављеним еколошким протестима, Ана Брнабић је истакла да је тек од 2014. године Србија, упркос свим проблемима и потешкоћама, нашла време за тако важну тему. „Ништа није улагано у то, а Вучић је, спасавајући земљу од сигурног банкрота, паралелно нашао и време и енергију и новац да крене да инвестира у животну средину“, рекла је Брнабић.

„Од 2014. до данас ми смо уложили преко 600 милиона евра, само за термоелектране које раде. Много смо уложили у заштиту ваздуха. Ове године, у оним градовима где је екстремно загађење, као што је Ужице, Крагујевац, Ваљево, ту су топлане сада на гас или биомасу и имамо идеју да заменимо све“, навела је Брнабић.

10.24 – Писац и историчар уметности Небојша Миленковић изјавио је у Новом дану Н1 да шта год да се догоди данас, а да мисли да ће доћи доста људи, је питање очувања националног грађанског суверенитета и нашег достојанства и питања да ли ће Србија бити достојанствена држава по мери својих грађана, или ће бити еколошка депонија Европе. „И ту нема много места за дискусију, све је апсолутно јасно. Са једне стране је марионетска власт која је зарад приче о инвестицијама спремна да буквално прода земљу. И то сада делује као радикали деведесетих, али је овде заиста то у питању“, рекао је Миленковић.

У првом плану – борба против Рио Тинта

У првом плану овог устанка је је борба за лознички крај, а против компаније Рио Тинто која би тамо да ископава литијум. У Аустралији се само вади рудна стена, али се не прерађује, док се у Србији планира и прерада, упозорила је раније једна од говорница на протесту.

„То је једна сложена хемијско-технолошко-металуршка операција, која прети да загади читав алувион Дрине, од тог дела до Београда, а није искључено да ће утицај бити и даље“, нагласила је за Н1 Драгана Ђорђевић.

“Један једини захтев имамо, а то је: Рио Тинто мрш из Србије!”, изјавио је раније Александар Јовановић Ћута, један од оснивача покрета Одбранимо реке Старе планине. Протест организује овај покрет заједно са више еколошких организација из свих делова Србије.

Велики број уметника, попут писца Љубивоја Ршумовића, ликовног уметника Дејана Атанацковића, музичара Зорана Костића Цанета и Дарка Рундека, глумаца Светлане Бојковић, Јелисавете Секе Саблић, Аните Манчић, Петра Божовића, Љубомира Бандовића, Драгана Јовановића, карикатуристе Предрага Кораксића Коракса најавио је долазак на протест. Уметници су такође позвали грађане да им се прикључе у спасавању шума, река, воде, ваздуха и плодног землишта од оних који их секу, загађују и отимају.

На скуп долазе мештани лозничких, пожешких, крагујевачких, горњомилановачких села, у којима се припрема градња рудника и бушења ради истраживања литијума.

На скупу ће говорити Ратко Ристић, декан Шумарског факултета, Светлана Бојковић, Александар Јовановић Ћута, Петар Божовић, Драгана Ђорђевић, доктор хемијских наука, Љубомир Бандовић, архитекта Драгољуб Бакић, Анита Манчић, као и представници еколошких организација.

На протест долазе и мештани села Горње Недељице из околине Лознице, где компанија Рио Тинто планира да изгради рудник јадарита, упркос негодовању грађана.

Долазе и мештани из села Србије где су планирана или већ започета истраживања литијума, попут Прањана (Горњи Милановац), Рековца (Крагујевац), Добриње (Пожега).

Више хиљада грађана учествовало је 10. априла на протесту названом Еколошки устанак који је у Београду организовала група Одбранимо реке Старе планине, затраживши увођење мораторијума на изградњу малих хидроелектрана, обуставу сече шума по Србији, и интензивније пошумљавање.

Извор:
НСПМ