ГМО храном убијају и децу

gmo_hrana_decaАко не живите на селу и сами не производите своју храну, а желите да се здраво храните мораћете да прихватите две ствари: прво, да је скупља храна заправо јефтинија јер вас штити од болести, а друго – да морате пажљиво да читате шта пише на етикетама производа које купујете.

Генетски модификовани организми (ГМО) као соја, кукуруз и уљана репица могу се наћи и у вашем породичном тањиру, па чак и оброцима за бебе, а да то и не знате. Према прописима на снази у ЕУ прехрамбена индустрија мора да назначи на етикети да ли њени производи садрже ГМО само у случају да они прелазе 0,9 одсто састава производа. Једино производи са зеленом етикетом ЕУ која потврђује да је реч о органској храни или такозваној биолошкој пољопривреди омогућавају вам да знате шта једете.

Прописи ЕУ о сточној храни међутим не обавезују произвођаче да назначе проценат ГМО. Тако генетски модификована храна, за коју постоје озбиљне индикације је опасна за здравље, улази на трепезу на мала врата преко меса и млека и свих производа који их садрже, а да о томе на декларацијама нема никаквог трага.

Еколошка организација Гринпис саставила је водич кроз прехрамбене призводе са и без ГМО који показује да је најсигурније куповати храну са зеленим етикетама „Био“ које реално гарантују квалитет и састав онога што једемо. Ова храна јесте скупља али је неупоредиво сигурнија за здравље. Јефтина храна углавном поштуе начело „што јефтиније то лошије“.

Храну нико не контролише

Никола Алексић из Еколошког покрета Новог Сада за „Вести“ каже да је више пута упозоравао да на српско тржиште долази ГМО храна.

– Ми имамо закон који је усвојен у Скупштини у мају 2009, по коме је забрањен увоз и узгој хране са генетски модификованим састојцима. Међутим, Министарство пољопривреде и државни органи не врше никакву контролу хране у Србији. Увозимо отрове, једемо производе који садрже ГМО, разне аддитиве који изазивају малигдна обољења. Ако узмете исту марку чоколаде која се продаје у Србији и Швајцарској, видећете да на оним које се продају код нас пише „за источно тржиште“. Код нас је храна из увоза пуна састојака који садрже ГМО елементе – објашњава Алексић за „Вести“.

Декларација чека у парламенту

Шеф посланичког клуба Демократске странке Борко Стефановић за „Вести“ каже да је та партија још 5. фебруара предала Декларацију о Србији без ГМО коју је написала странка Зелени Србије, али се то до данашњег дана није нашло на дневном реду парламента.

– И даље ћемо инсистирати на томе, јер од тога зависи здравље наше деце. Постоји закон, али се не примењује, зато смо хтели да се овом декларацијом јасније одредимо према овом проблему. Када смо видели да све споро иде подржали смо зелене, и онда смо на нивоу општина почели да покрећемо иницијативу да се храна која има ГМО састојке не производи и не продаје. То је ишло добро. Влада мора да нађе времена и хитно реагује – објашњава он за наш лист.

            Б. Р.

Велики произвођачи јефтине хране директно раде у интересу произвођача лекова и често имају удела у власништву индустрије лекова. „Вести“ објављују део Гринсписове листе производа који у себи садрже ГМО:

Риба : димљени и свежи лосос са етикетом великих продајних ланаца Цора , Ауцхан , Моноприx , Лецлерц , Сџстем У садрже у себи ГМО.

Месо и јаја: Исто важи и за месо и јаја. Уколико желе да знају шта једу потрошачи морају да читају етикету и да траже порекло производа, као и назнаку о присуству ГМО. У ланцу Цора – обратите пажњу на производе Њиннџ, јефтину марку која је најгоре прошла на листи Гринписа, јер без изузетка садржи ГМО и то без декларације.

Млеко и млечни производи укључујући и сладоледе: Млеко на полицама великих продајних ланаца углавном садржи ГМО чак и ако то није назначено на етикети јер удео не прелази 0,9 одсто. На чрвеној листи због присуства ГМО су производи Даноне : јогурт, кефир, сир, дечји напитак…

Једино што је сигурно то су млеко и млечни производи са зеленом етикетом „Био“ или „органска храна“. У Француској постоје и традиционалне марке које „држе до себе“ и квалитета својих производа. За Французе је Греенпеаце на француском објавио посебан водич с обзиром на традиционалну француску заинтересованост за исхрану. Скоро сви млечни производи Нестле, укључујући и сладоледе, садрже ГМО.

 

Б. Р.

Монсато одустао од Европе?

Подсетимо, „Марш против Монсанта“ који се одржао у 52 земље довео је почетком јуна до отказивања налога за извоз ГМО пшенице.
Монсанто је одустао од гањења ГМО усева у Европи пошто се суочио са великим отпором у Европи, где се све више земаља забрањује употребу његовог ГМО семена. Чак су и дубоки корпоративни џепови Монсанта и мајстори у лобирању оманули у Европи. Ипак, чињеница је да је ГМО храна нашла други пут до купаца у Европи.

Кекс и чоколада: ГМО садрже: Једино кекс чија амбалажа има зелену ознаку „Био“ не садржи ГМО, док сви остали садрже у мањој или већој количини. ГМО се редовно налази у чоколадицама марке: “ Сницкерс „, “ М&М“, “ Тњиx „, “ Милкџ Њаџ „, “ Цадбурџ „, чоколада“ Ферреро Роцхер „, “ Нестле“ чоколада, чоколадни напитак “ Несљуицк „. Сви производи америчког „Крафт“ – а чија је етикета понекад једва видљива на амбалажама познатих европских фирми као француски “ Лу“: Чоколада, чипс, кафа, дечји напитак, таблете од житарица

Супе: ГМО садрже „Кнорр“ и „Цампбелл“ супе и све друге без зелене етикете „Био“.
Пиринач: “ Унцле Бен’с “ Зачини, мајонези, сосови: “ Хеллман’с “ и “ Хеинз “ садрже ГМО,

Чај : марке Липтон, Кафа: Нескафа

Напици : Цоца цола, Сприте, Фанта, Пепси-Цола, 7 Уп

Житарице за доручак: све житарице за доручак садрже ГМО осим оних са зеленом етикетом „био“ ЕУ и Моноприx Биен Вивре, Љуакер Оатс .

Храна за бебе: Све марке хране за бебе садрже ГМО укључујући и најпознатије : Бледина , Гуигоз – Нестле , Хипп кашице за бебе , Аббот Лабс Симилац (млеко у праху за бебе).
Једино што је сигурно то су производи са зеленом етикетом „Био“ ЕУ.

Србин дизајнирао лого здраве хране

Грађани Европе још 2010. године су за најбоље идејно решење будућег био-лога, знака за здраву храну, Европске уније изабрали „Евролист“ Душана Миленковића, дизајнера српског порекла из Диселдорфа. Стилизовани закривљени лист, састављен од 12 белих звездица на зеленој подлози, од већ три године се налази на свим паковањима био-хране, која је произведена у земљама-чланицама ЕУ. Овај знак је гаранција да је храна коју купујете здрава и да не садржи генетску модификоване организме.

ВЕСТИ