Нова економија: Преко 100.000 људи потписало петицију против рудника литијума Рио Тинта
Петицију „СТОП руднику литијума! Рио Тинто – Марш са Дрине!“ коју је пре четири месеца огласило удружење Крени-промени до сада је потписало преко 102 хиљаде људи. Циљ петиције је обустава Пројекта Јадар за експлоатацију литијума у околини Лознице.
Пројекат Јадар намерава да спроведе енглеско-аустралијска рударска компанија Рио Тинто, а петиција је упућена председници Владе Републике Србије, Ани Брнабић која је у свом премијерском експозеу прошле године најавила да ће Србија са том компанијом успоставити стратешко партнерство.
Поред ње, петиција је упућена и Зорани Михајловић, министарки рударства и енергетике, а у петиције се захтева забрана пројекта рудника литијума и металопрерађивачког комплекса у долини Јадра.
У тексту петиције се наводи да је долина Јадра омеђена планинама, окружена водом, позната као најплодније земљиште у Србији.
„Влада и компанија игноришу научнике и рударске стручњаке претећи да нанесу неповратну штету по животну средину и људе, као и локалне грађане који не желе да се одрекну својих пољопривредних површина које припадају генерацијама њихових породица“, наводи се између осталог у тексту петиције.
Додаје се и да је Рио Тинто у свету познат по бројним еколошким инцидентима.
Крајем прошле недеље о послу са Рио Тинтом говорио је и председник Србије Александар Вучић који је рекао да у вези са тим пројектом треба организовати референдум на коме би грађани рекли шта мисле о Пројекту Јадар.
Представнк Удружења за заштиту уставности и законитости (УЗУЗ) Саво Манојловић, који је један од организатора петиције против Рио Тинта, рекао је након тога да предсеник Србије не може да бира да ли ће заступати грађане или једну страну компанију, већ да треба да заступа интересе грађана.
Након обраћања председника Србије, број потписника петиције почео је нагло да расте. Приступ онлајн петцији могуће је путем следећег ЛИНКА.
Међу потписницима петиције налазе се Драгана Ђорђевић, научни саветник Института за хемију, технологију и металургију, Љиљана Томовић редовни професор Универзитета у Београду, Александар Јовановић Ћута из Покрета Одбранимо реке Старе Планине, као и бројна еколошка удружења.
Представници Рио Тинта са друге стране тврде да ће у долини Јадра све радити по закону, као и да ће у екологију уложити најмање 140 милиона евра.
Извор:
НСПМ