КРУНСКИ ДОКАЗ: Снимци откривају злочин ОВК на Кошарама

УЧК

Могућа гробница несталих војника на Кошарама можда ће бити једна од првих локација од оних на којима српска страна инсистира, а која ће бити претражена на Косову. Председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић каже да су дошли у посед снимка на ком се виде војници тзв. ОВК како стоје на телима војника, на неким се иживљавају и сахрањују их.

Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић рекао је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да је прошлог викенда био у Приштини и разговарао са приштинском делегацијом за нестала лица.

Одаловић је рекао да је најтежа последица свих сукоба на простору бивше Југославије, укључујући сукобе на Косову и Метохији, нерашчишћена судбина 10.001 нестале особе, међу њима 1.639 несталих са КиМ – а међу њима се налази шест војника који су страдали на Кошарама и чије судбина није позната.

„Од 2005. обнављамо захтеве за претрагама локација на рејону Кошара и све док нисмо дошли у посед снимка, који нам даје на одређени начин крунски доказ, потенцијално место сахрањивања лица која тражимо, то је била једна борба и зид на који смо наилазили без икаквог адекватног одговора“, рекао је Одаловић.

Каже да је оно што је у Приштини у моди – да они мисле да су све оно што су радили, радили јер су имали благослов неких моћних савезника са запада и да им је то дозвољено, па су почели да пишу књиге, да пуштају филмове, иако су тврдили да немају архиве, па се појавио филм у Приштини на ком се види рејон Кошара, где војници тзв. ОВК у униформама стоје на телима мртвих војника и копају раку у коју их сахрањују.

„Предали смо у Приштини ЦД са тим филмом и указали на људе који причају о тим догађајима, тражили смо да што пре пођемо на локацију Кошара и пробамо да дођемо до тачног места”, истакао је Одаловић.

Састанком председава Међународни комитет Црвеног крста, који први добија документ, а ту су представници тзв. амбасада које су у Приштини, представници Еулекса, Унмика – сви су били и упознати са том чињеницом, навео је Одаловић.

„Већ 2010. смо обишли рејон Кошара, да видимо како тече деминирање зона у којима смо претпоставили да су тела војника које тражимо“, каже Одаловић.

То је било све, додаје.

„Онда смо после састанка у Приштини, у новембру отишли на Кошаре, обишли локације које су могуће, приштинска страна је преузела обавезу да обави разговоре са особама које би могле да тачније укажу на место На задњем састанку радне групе који је одржан у априлу у Београду најављено је да ћемо врло брзо добити налог, да ћемо заједно поћи и претражити ту локацију, у петак ми је то поновљено у Приштини“, рекао је Одаловић.

„Тражио сам да паралелно са тим, док траје претрага локација Кижевак, на којој смо сви ангажовани, где су пронађена прва тела косовских Албанаца у једној од измештених гробница, да урадимо и ово. Очекујем да ћемо врло брзо добити позив, налог, упознао сам и представнике британске и америчке амбасаде“, истакао је Одаловић.

Према његовим речима, у дијалог Београда и Приштине је свугде убачена тема несталих лица.

„Имамо још пет локација које су приоритетне, на којима инсистирамо, предали смо доказе, неки су докази из међународних архива, не само наше информације, где инсистирамо да се у мају и половином јуна изврше претраге и да видимо до чега ћемо доћи“, каже он.

Одаловић наводи да се трага и за руским добровољцем за кога се сумња да је нестао на Кошарама. Додаје да постоји снимак који показује иживљавање припадника тзв. ОВК над убијеним руским добровољцем.

„Ступили смо у контакт са сестром, чули смо се са њом и сада узимамо крвне узорке за ДНК да будемо спремни ако нађемо посмртне остатке“, каже он.

Говорећи о Ливочком језеру, каже да постоје изјаве сведока Албанца да је тела убијених Срба бацао у вреће, те да је та локација претражена пре неколико година без нашег присуства.

„Констатовано је да има пуно муља, да можда има неуништених бомби. Инсистирали смо да постоје поузданије методе, предложили смо да се укључе рониоци, али за сада Приштина то није ставила у приоритет. Настављамо са захтевима“, објашњава Одаловић.

Према његовим речима, важна је и локација Лапушник.

„То је био затвор и извесно је да седам Срба недостаје. Тада је убијено десет Албанаца, стрељани су, и Баљај је осуђен за тај злочин у Хагу“, наводи Одаловић.

Додаје да је 17 мештана села Дојница код Призрена киднаповано, а онда убијено, те се претпоставља да су њихова тела на локацији Јавор. Сателитски снимак показује где би потенцијално могла да буде та гробница.

Извор:
ИСКРА