Амбасадор Палестине у Србији: Покренута иницијатива у Организацији исламске сарадње да се замрзне чланство „Косова“, следећи корак је позив за повлачење признања

mohamed nabhan

Београд — Амбасадор Палестине у Србији Мохамед Набхан потврдио да је та земља покренула иницијативу у Организацији исламске сарадње да се замрзне чланство тзв. Косова.

Медији су раније пренели, подсетимо да је разлог за бес Палестине, отварање представништва тзв. Косова у Јерусалиму.

Уколико се прихвати захтев Палестине, то би могло да значи затварање представништава у Приштини, замрзавање уговора или повлачење признања тзв. Косова од чланица те организације.

Он је у разговору за Танјуг рекао да су одлуку Приштине да отвори представништво у Јерусалиму осудиле све земље чланице Арапске лиге и ОИС, али да би требало предузети конкретне кораке како би влада у Приштини знала како треба да се понаша на међународној сцени.

„Прекид сарадње, тј. замрзавање сарадње могло би да значи затварање амбасада уколико их имају у Приштини или ако имају неке уговоре да их стављају на лед. То значи доста тога“, изјавио је Набхан.

Упитан да ли би то могло да значи повлачење признања независности тзв. Косова, амбасадор је одговорио потврдно и рекао да и то долази у обзир. „Уколико тзв. Косово инсистира на томе што ради, то сигурно следи. То је други корак“, рекао је амбасадор.

Набхан је подсетио да, иако Косово није пуноправни члан ОИС, Палестина је од свих земаља чланица, њих 58, тражила да не отварају представништва у Јерусалиму будући да је и по резолуцији Савета безбедности УН 478 забрањено државама да премештају амбасаде или представништва у Јерусалим.

Како је објаснио, Палестина је одлучујући фактор у ОИС-у будући да је сврха оснивања те организације био Јерусалим.

„Та организација постоји само из једног разлога, а то је Јерусалим. Ако неко крши то правило онда нема сврхе да постоји та организација. Зато ми имамо одлучујући фактор у тој организацији“, рекао је он.

Говорећи о ставу Палестине по питању признања тзв. Косова, он је казао да је став и даље исти и да та земља не признаје Косово. „Ми признајемо резолуцију 1244 и признајемо Србију у границама које су дефинисане у тој резолуцији. према томе ми још увек не признајемо тзв. Косово и то нећемо учинити у скорије време“, истакао је амбасадор Набхан.

ОИС је основан 1969. године и у његовом саставу је 57 земаља, од којих је до сада 30 признало Косово.

Извор:
НСПМ