Протест у Добрињи код Пожеге због најаве истраживања литијума: Нећемо вам дозволити ништа да радите, не дамо вам дам трујете воду, земљу и вадзух под нашим парчетом неба

Добриња протест

У селу Добрињи код Пожеге одржава се протест због најављеног почетка радова на геолошким истраживањима литијума. Репортер Н1 јавља да су се километарске колоне аутомобила упутиле у то село, с грађанима и еколошким активистима који пружају подршку мештанима овог краја. Овде су људи решени да спрече оно што се дешава у околини Лознице, да спрече да дођемо до свршеног чина, каже за Н1 Никола Маслаћ из грађанске иницијативе „Пожега“.

На званичном сајту Општине Пожега пре десетак дана објављено је да ће 17. априла, по одобрењу Министарства рударства и енергетике, почети геолошка истраживања на подручју Добриње и да ће радове изводити предузеће „Јадар Литхиум“ доо Београд. Уочи најављеног почетка радова на геолошким истраживањима литијума у неколико села Пожеге и Косјерића њихови мештани поручују – „нећемо вам дозволити ништа да радите, не дамо вам дам трујете воду, земљу и вадзух под нашим парчетом неба.“ Грађанска иницијатива за Пожегу данас је организовала протест тим поводом.

Репортер Н1 јавља да је нешто иза 10.30 сати почео протест, а да су на улазу у Добрињу километарске колоне, аутомобила са регистарским таблицама углавном Пожеге, Ужица, Чачка, али је било и других.

Из Министарства је речено да неће издати никакву дозволу уколико се не уради Студија о изводљивости, али људима овог краја то ништа не значи и кажу да они неће дозволити рудник литијума, али ни почетак било каквог истраживања.

Никола Маслаћ из грађанске иницијативе „Пожега“ каже за Н1 да су се окупили да пруже подршку мештанима села. Он је подсетио да је 1. марта Министарство рударства и енергетике донело решење којим се одобрава фирми Јадар Литијум доо из Београда да врши геолошка истраживања на територији девет села општине Пожега и једног села општине Косјерић, а због истраживања да ли  постоје руде литијум, бор и сл. Они су 5. марта обавестили општину Пожега, а у том обавештењу се налазе само основни подаци, каже овај активиста.

„У овом тренутку немамо детаљније податке о самом геолошком истраживању – како ће оно изгледати, који су тачно радови предвиђени, која су тачно места, парцеле, немао увид у пројекат, пратећу документацију, на основу које бисмо видели да ли су испуњени сви законски услови за доношење решења којим је то одобрено“, рекао је.

Увидом у катастар, када су се појавиле координате истражног подручја, ова иницијатива је утврдила да се ради и о приватним парцелама. Маслаћ каже да је реч само о границама истраживања, али да би се тек увидом у пројекат утврдило тачно чије су парцеле у питању. Он каже да су у разговору са мештанима схватили да нико није упознат са тиме да ће геолошка истраживања на подручју где живе бити вршена, што значи да носилац геолошких истраживања није прибавио сагласност од мештана са којима су из те иницијативе разговарали. А разговарали су, каже, и са председницима месних заједница.

Маслаћ каже да овај протест значи да нико неће дозволити да почне са експлоатацијом литијума. Верујем да су се људи овде окупили да спрече и почетак геолошких истраживања, а камоли да почне експлоатација, додао је.

„Овде су људи решени да спрече оно што се дешава у околини Лознице, да спрече да дођемо до свршеног чина. Решени смо да спречимо и иницијалне радове који се односе на геолошка истраживања“, навео је Маслаћ.

Каже да је реакција јавности била брза, одлучна и јединствена у томе да не треба дозволити то – ни истраживања. Наводи да су се мештани тих села брзо организовали по месним заједницама, разговарали са еколошким активистима који су им предочили шта их очекује и шта би их очекивало уколико би се испоставило да је концентрација литијума довољна да се отвори рудник.

„Ми имамо искуства из околине у Лозници где је избушено више од 500 рупа на дубини 300 до 700 метара, у оквиру геолошких истраживања и то је имало озбиљних последица по животну средину и ови мештани не желе да дозволе то“, рекао је Маслаћ.

Из општине Пожеге су, како наводи репортер Н1, рекли да никакви радови и истраживања неће почети док се не утврди да је све по закону, а видећемо да ли ће то проћи код мештана ових села.

Нећемо трпети зулум страних компанија

Од раног јутра чекали су мештани испред цркве Светих апостола Петра и Павла и поред чардака и споменика књазу Милошу Обреновићу, у жељи да одбране своја села и своју Србију. Хладно јутро није спречило, старе, ни младе,нити мајке са децом да дођу на своје свето место и бране своју свету земљу. Палили су у храму свеће својим прецима и чекали све оне који су у колонама пристизали са свих страна. Нема предаје, нема посустајања, решени су да бране оно што им је највредније, земљу њихових дедова и своја огништа.

„Само желимо да заштитимо нашу природу, нашу Добрињу, овај народ сигурно никоме неће дозволити ни да приђу а камоли дотакни нашу земљу, какви узорци каква прича, све раде испод жита, није људски ни пред Богом ни пред било киме, огорчени смо“, каже за Нова.рс мештанка Нада Дивљаковић.

„До сада сам добро живео, близу ми је 80 година али видећемо шта ће даље бити, није добро, бринем за своју децу и унуке. Како ће млади далеје, то је мука али ја ћу се против овог борити док будем могао да ходам“ рекао нам је Срећко Жунић.

Ову земљу нам можете отети само у боју

„Ово превазилази границу нормалног. Прешли су границу људскости чиме су угрозили нашу децу и то нећемо дозволити, Ал Капоне је пао због пореза, ови ће да падну због екологије. Кривим онога ко је ставио потпис да овде неко дође, овде да нешто ради, тај чин је директна издаја државе“, мисли Горан Черњански.

Подрхтавали су многима гласови док су изговарали Оченаш и сијале сузне очи док су певали химну Србије, ганути чињеницом да, како кажу,своје од свога морају да бране, верују да је чување земље Божија заповест. Боли их да морају да се бране о страних компанија које су, уместо свог народа, постале важније држави. Поручили су да немеју намеру да толеришу бахатост нити да напусте своју земљу.

„Ову земљу нам можете отети само у боју, али је тешко време па кнезови наши нису ради кавзи, све им је потаман али ми зулума страних компанија више трпети не можемо. Не можемо ни плаћати порезе од којих наши кнезови страним компанијама дају помоћ да би нас лакше поробљавали и пљачкали. Горња Добриња најбоље зна колико кошта ова земља и ова Србија, то је наша земља коју већ деценијама крчме и арче за сребрњаке, крпе и ђинђуве. Нема више места поделама, имамо једну страну која каже не руднику и истраживањима, и другу која каже да или ћути. Ових других је мања али знају шта о њима мисле њихове комшије, позивам их да пређу нама. Ако трпе притиске нек поднесу оставке, јер све је боље него издати своје комшије“, рекао је данас у Добрињи, пореклом Пожежанин, професор др Душко Кузовић.

Са скупа је упућен позив локалној власти да стане уз грађане и положи испит патриотизма и лојалности своме народу, без обзира шта о томе мисли Београд. На чело колоне и у заштиту свог народа који брани земљу и огништа, позвани су да стану и свештеници, војска, полициа и све службе. Сви треба увек да знају да „Србија није шака пиринча, да је позоба свака врана“ , поручили су из Добриње.

Уз дозволу Министарства рударства и енергетике, фирма Јадар Литијум је најавила почетак радова на геолошком истраживању и то за 17. 04.2021. године. У име свих представника месних заједница села: Душковци, Дражиновићи, Велика Јежевица, Мађер, Горња Добриња, Средња Добриња, Доња Добриња, Папратиште и Субјел у Косјерићу, грађанима се обратио председник МЗ Мађер, Славко Аћимовић са само једном молбом.

“Моле се грађани, власници парцела на којима су планирана бушења, као и сви који имају поседе на овој територији, да не потписују овлашћења, не издају под закуп нити продају парцеле тој компанији. Моле се сви, уколико примете било каква сумљива дешавања, да то пријаве председницима својих месних заједница. Сачувајмо Милошеву добрињу и сва остала села, сачувајмо Србију”, поручио је Аћимовић.

Милан Ковачевић: Обећао сам унуку да чу се борити за своју земљу, ако треба до последње капи крви

Милан Ковачевић, председник МЗ Средња Добриња, јоше једном је јавно рекао да ће се борити за своју земљу, ако треба до последње капи крви те да је то унуку обећао. Он је најавио да ће у понедељак Скупштини општине Пожега бити поднет захтев за скупштинско заседање са само једном тачком дневног реда а то је доношење одлуке да се ставља забрана било каквих истраживања и извођења радова на територији општине.

Оно што је обележило овај скуп и дало нову наду мештанима, је присуство великог броја младих људи. Они кажу да знају шта хоће а још боље шта неће. Желе живот у свом селу, желе ту да подижу своју децу, са факултета су се вратили својим селима и знају да њима припадају. Не желе да дозволе да се на њиховој дедовини богате неки странци. Кажу да и у Србији има довољно памети, па ако је до богаћења онда и Србија на то има права. Разлика је, како кажу, што овај народ има образа и зна да није све на продају.

Поред Пожежана у Добрињи су данас били и Ужичани, Златиборци, Чачани и многи други широм Западне Србије. После искуства са свиме што се десило и дешава у Лозници, сви су схватили да су близу и да се ништа не дешава неком тамо далеко. Поручују да Србија нема алтернативу.

Цела Србија мора да брани своју земљу, да брани саму себе

“Дошао сам са сином, живим у Ужицу али сам овде рођен, у овој цркви су ми крштени преци, ја и моја деца. Ово је земља свих нас, где год да живимо нећемо бити далеко од невоље која се спрема. Цела Србија мора да брани своју земљу, да брани саму себе”, рекао нам је Миле Грујић.

“Ја сам са пријатељима дошао из Чачка, желимо да се информишемо на лицу места. Сада нам је јасно шта се спрема и ово се не сме десити, не треба нам рудник, треба нам живот. Сви грађани Србије треба да стану уз овај народ, то је и наша земља”, каже за наш портал Страхиња Бабић.

После скупа у Добрињи, колона возила је симболично обишла још неколико села после чега су се упутили у Пожегу, где су испред зграде Скупштине, још једном поручили да су одлучни и да неће дозволити никаква истражиања нити рудник.

Извор:
НСПМ