НЕВИЂЕНА БРУКА! УЕФА подарила репрезентацији тзв. Косова нови грб – Срби гледају и не могу да верују!
Оно што ових дана ради фудбалски савез самопроглашене Републике Косово помало је невероватно.
УЕФА је забранила претходне верзије грба тамошње репрезентације, јер су одударали од првобитних смерница да се, због политичке ситуације на Балкану, „у Фудбалском савезу тзв. Косова уздрже од истицања националних симбола“, али најновије решење из Приштине је шокирало многе јер су присвојени атрибути старог народа с овог простора, Дарданаца, на које се Албанци позивају као да су им у питању преци.
Тако је, уз сарадњу са европском кућом фудбала, како истичу у Приштини – на новом „косовском фудбалском грбу“ освануо и „Дардански лавиринт“, што, када се о историји ради, баш и нема (никакве) везе са онима који ће такав дрес носити:
У питању је, иначе, уметничко дело сачувано у остацима римског града Улпијана, који се налазио близу Грачанице, на око осам километара од Приштине.
Како је Улпијана била тачно на „граници“ две потпуно различите, али важне области, рудне и аграрне, у време цара Трајана се врло брзо развијала, па су настајала и ремек-дела уметности. Међу њима је и чувени лавиринт, пронађен 1988., за који археолози претпостављају да представља „дарданску концепцију животног циклуса и космичког поретка“, те да датира из 211. године пре нове ере. Година настанка овог лавиринта је, иначе, утврђена када су археолози покрај њега пронашли и записана имена римских конзула, Ђентиана и Баса, који су у то доба били активни.
У сваком случају, Дарданска област захватала је приличан део Балкана, и то од Књажевца до Велеса и од Шар-планине до Бугарске, што значи да је била на територијама данашње Републике Србије, Северне Македоније и, делом, Бугарске. Ратоборне Дарданце, који су умели многима да „загорчају живот“ својом храброшћу, Римљани су тек крајем првог века пре нове ере успели да покоре, али су неке њихове погледе на живот усвојили у уметничким делима, што се могло приметити у остацима Улпијане, једног од највећих градова Дарданаца, поред Вучитрна (некадашњег Вицианиума), Призрена (Теранде) и Скопља (некадашњег Скопија).
Какве тачно везе имају Албанци са тим Дарданцима, није баш најјасније ни историчарима, ни овдашњим љубитељима фудбала, али су у поменутом Фудбалском савезу баш тај дардански лавиринт решили да ставе на грб.
„Желим да овај грб нашег Савеза буде драг свима, јер верујем да се и нама, који смо на њему радили, свидео баш онолико колико ће другима. А и одговарајући је, јер има наше симболе, који и треба да се нађу на грбу. Надам се, такође, да ћемо под овим грбом бити успешни у свим такмичењима“, рекао је потпредседник Фудбалског савеза тзв. Косова (ФФК), Бакир Бури на промоцији.
Он је и открио да је „све урађено у договору са европском кућом фудбала“.
„Овај грб је поклон УЕФА нашем Савезу. Нас он није кошта ни један евро цент! Нисмо ништа платили, једино што смо уложили је наше време, и то веома велико време на заједничким састанцима са УЕФА и ФФК да бисмо дошли до решења које нас стварно представља као државу, као Дарданце, као нацију. Тако да нас ово баш ништа није финансијски коштало. Разлог због ког је овакво решење одабрано је то што је нови грб морао да буде у потпуној сагласности са европском кућом фудбала, па смо онда и сваки корак ка коначном изгледу управо и спроводили у сарадњи са УЕФА“, открио је Бури.
Извор:
ИСКРА
ИСКРА