„Престаните да нас контролишете“: Свет на ногама, побуна против корона мера
Буран викенд за нама обележила је побуна против строгих мера које су владе многих земаља увеле у циљу спречавања ширења вируса корона. Широм света грађани су устали против карантина, затварања угоститељских објеката, обавезног ношења маски… Током протеста дошло је до сукоба са полицијом а на стотине демонстраната је ухапшено и кажњено.
Велики број људи окупио се у суботу у центру Лондона протестујући против мера закључавања у оквиру борбе против пандемије ковида 19. На протесту је дошло до жестоких сукоба са полицијом, а ухапшено је 155 демонстраната.
Уочи протеста, полиција објавила је саопштење у којем упозорава све који планирају да путују до Кингс кроса да тренутне мере закључавања не дозвољавају велика окупљања.
Снимци са догађаја показују како се полицајци сукобљавају и хапсе демонстранте, од којих многи нису носили маске.
Маса је скандирала „слобода“ док је марширали улицама вређајући полицајце. Неки демонстранти носили су натписе са порукама попут „нема више закључавања“ и „престаните да нас контролишете“.
Протести против корона мера одржани су и у хрватским градовима. Било их је у Загребу, Сплиту, Ријеци, Осијеку, Задру и Шибенику. Полиција је надгледала и легитимисала демонтранте.
„Ово је спонтано окупљање“, рекла је једна од организатора протеста у Загребу, чланица Главног одбора странке Слободна Хрватска Жана Бебер.
Навела је да је њена главна порука да је доста је репресије, „желимо слободу, а не ропство„. Тврди и да је корона политички пројекат.
„Цела прича је пренадувана, умиру већ стари и болесни људи. Ја сам била на свим протестима, грлили смо се и љубили и нико се од нас није заразио“, додала је.
Демонстранти су изашли и на улице Љубљане, овог пута у аутомобилима, а полиција је реаговала и кажњавала учеснике због бројних саобраћајних прекршаја и непоштовања антиепидемиолошких мера.
Због владиних антиепидемијских мера организатори протеста су позвали грађане да демонстрирају у својим аутомобилима и „масовно, гласно и видљиво изнесу критике на рачун актуелних власти“.
Демонстранти тврде да је влада поново доказала да „користи епидемију за диктатуру, репресију и кршење основних људских права, као што је право на слободно изражавање“ и најављују да ће се протести у аутомобилима одржавати сваког петка од сада, све до укидања забрана.
Демонстранти су кружили улицама у центру Љубљане и око зграде Народне скупштине, а полиција је појачала безбедност на том подручју, известила је јавна словеначка телевизија, а пренела агенција СТА.
Полиција је казнила 86 учесника, пријавила 26 кршења владиног декрета о забрани јавних окупљања због епидемије корона вируса, 17 прекршаја против безбедности у саобраћају и два прекршаја због нарушавања јавног реда и мира, иако се на друштвеним мрежама тврди да су возачи кажњавани само због коришћења ауто-сирена.
Десетине људи је у недељу ухапшено у Лијежу на истоку Белгије, после спонтаног протеста против полицијског часа уведеног због епидемије вируса корона, саопштила је локална полиција.
Након што је почео полицијски час у 22 часа (траје до 6.00), народ је почео спонтано да се окупља.
Полиција је одмах изведена на улице покушавајући да спречи масовнији протест, пошто је много људи похрлило на улице, углавном младих.
На репресију полиције су одговорили демонстранти, тако да су по званичним информацијама режима повређена четири полицајца и три демонстранта.
У Белгији је уведен делимични карантин крајем октобра. Затворени су угоститељски објекти, препоручен је рад од куће и уведен полицијски час до даљег.
У канадском граду Калгари на стотине грађана марширало је улицама против ношења заштитних маски и других епидемиолошких мера. У „Маршу за слободу“ учествовали су заговорници теорија да маске узрокују бактеријске и гљивичне инфекције, као и противници вакцинације.
У Француској је широм земље одржано 70 протеста због контроверзног закона о безбедности, који би ограничио дељење снимака и фотографија полиције током акција. На протест у Паризу избили су сукоби, полиција је бацила сузавац, а демонстранти су палили ватре на улицама, а запаљена је и централна банка у престоници Париза. У том граду приведено је 47 људи, док је 37 полицајаца повређено, саопштила је полиција.
СПУТЊИК