Италија: таблете за абортус без рецепта и малолетницама?

Одсад ће било која малолетна девојка моћи да уђе у апотеку и без икаквих проблема купи кутију таблета ellaOne, познатих као „пилула за после пет дана”. Реч је о томе да је Италијанска агенција за лекове AIFA укинула обавезу да апотекари траже рецепт чак и тинејџеркама млађим од 18 година, након што је 2016. укинуто издавање овог лека на рецепт одраслим особама.

Обмањујуће информације

Стављање овог лека у слободну продају, као да је реч о бомбонама, протекло је незапажено у поређењу с другим здравственим проблемима који тренутно служе као катализатор медијске пажње. Па ипак, реч је о веома осетљивом питању које се тиче живота зачетог детета и здравља жене. „Суочени смо с двоструком обманом”,изјавио је за портал iFamNews професор Бруно Моцанега, специјалиста гинекологије и акушерства на Универзитету у Падови. Доктор говори о обмањујућим информацијама које су представљене о таблети ellaOne, којима се она приказује као средство које спречава овулацију. „Истина је у ствари да жена има редовну овулацију кад узима овај лек у најплоднијим данима циклуса. Ове таблете заправо спречавају имплантацију (усађивање) ембриона, јер од слузнице материце праве неповољну средину за ембрион”, објашњава доктор.

Дакле, ове таблете нису класично контрацептивно средство већ пост-концепцијско (делују након зачећа – прим. прев.). Разлика је много већа од пуког одабира речи. „Контрацептиви спречавају зачеће, али не утичу на нидацију (усађивање); ако се користе хормони (као код класичне пилуле), морају се узети сваког дана током месеца, док хитни контрацептиви спречавају усађивање ембриона тј. детета”.То значи да таква средства имају абортивно дејство. „Ово стоји и у документу Европске агенције за лекове (European Medicines Agency) из 2009. на основу ког је таблета ellaOne пуштена у продају”, примећује професор Моцанега. Према његовим речима, „нетачне информације угрожавају основно право жене да буде ваљано обавештена како би могла да пристане на нешто, па самим тим крше и њену слободу избора”.

Дакле, видимо да смо суочени с двоструком обманом усмереном на жене.

Здравствени ризици

Нису у питању само обмањујуће информације већ и „излагање супстанци која је штетна по здравље жена”.Професор са Универзитета у Падови примећује да у информативном летку за ellaOne нема никаквог упозорења на „могућност штетног дејства на јетру” или да је „потребно отићи на лекарску контролу”. Оба упозорења се, међутим, налазе у паковању лека Esmya, који се користи за лечење материчних миома и који је, како објашњава професор Моцанега, „Европска агенција за лекове пре месец дана повукла из продаје јер је осам жена морало да оде на трансплантацију јетре, при чему је једна преминула”.Активни састојак лека Esmyaјесте улипристал ацетат, исто као и у таблети ellaOne. „Потребно је нагласити”, наставља он, „да је једна од ових жена добила веома озбиљне последице након што је узела количину улипристал ацетата која је нижа од оне у таблети ellaOne– дакле током терапије у трајању од три до двадесет дана узела је количину која је једнака оној у само једној или две таблете ellaOne”.

Ту је и још један аспект који професор Моцанега истиче: „Било је могуће утврдити везу између лека Esmya и токсичног дејства због тога што су све жене узеле лек на основу лекарског рецепта, па је било могуће пратити њихову фармаколошку историју. Кад је реч о таблети ellaOne, која се не издаје на рецепт, биће немогуће утврдити историју узимања лекова уколико дође до сличних немилих догађаја”.Овај гинеколог, који је овој теми посветио један научни рад објављен на сајту Sipre, порталу Италијанског друштва за одговорну репродукцију чији је председник, овако закључује: „Ми смо, дакле, суочени с двоструком обманом жена. Женама се дају неистините информације у једној области – тј. на пољу репродукције – које имају веома висок егзистенцијални утицај. Осим тога, жене се неоправдано излажу здравственим ризицима а да то не знају. У свему овоме, малолетнице су чак и рањивије”.

Извор: ИФН