Дачићу, извини се Србима!
После зеленог, следи жуто и на крају црвено светло, време је да се Дачић извини српском народу и пријатеље потражи на другој страни, сматра Драгиша Гиле Ракић из Косовске Митровице. Његово мишљење дели добар део грађана севера Косова и сматра да ће одустајењем Београда од бриселског споразума „престати провоцирање подела међу Србима“.
Ракић, председник Удружења „Григорије Степанович Шчербин“ у Митровици, на најаву премијера Србије да би споразум постигнут са Приштином у Бриселу могао да падне у воду, уколико Београд не добије датум за почетак преговора са ЕУ, каже да је очекивао „превару“ и да је био „сигуран да Србија, док год потпуно не преда и не призна Косово – неће добити датум, а због проблема у ЕУ, можда ни тада“.
– Невероватно је да Дачић не види шта му раде, да схвата да је преварен и да, упркос свему, и даље промовише ЕУ као нешто добро за Србе и Косово. Можда ће му сада дати зелено светло, али ће током жутог добити нове уцене, а потом му следи коначно црвено светло и крај илузија о ЕУ – каже Ракић.
Он оцењује да су све приче да ће нас Тачи ако се не интегришемо у независно Косово, напасти, лансиране из Београда.
– Срећом, Споразум ни једним делом још није заживео, а надам се да, шта год да одлучи ЕУ, неће ни заживети јер је 99 одсто Срба против. Сада нам је најважније да се студенти Универзитета у Косовској Митровици уписују на следећу годину, да они који су овде студирали не одлазе и да полицајци, радили у МУП-у Србије или не, са породицама остану на северу Косова – каже Миладин Радовановић, привредник из Зубиног Потока.
Председник одбора СПО-а на Косову Ранђел Нојкић ипак сматра да ако Београд одустане од примене бриселског споразума, ситуација би се знатно погоршала за Србе јужно од Ибра.
– На северу би можда било лагодније, али би то значило да Београд подржава оно што је било негативно оцењено, а међународној заједници био би сигнал да се све радило због датума. У досадашњим преговорима Београд је био много кооперативнији, тако да би евентуалним одустајањем и Приштина била у лагодној ситуацији и одустала од доношења одређених закона који су за нас важни, попут закона о амнестији. Приштина може да крене са оптужбама против Срба, па чак и за ратне злочине и да нас масовно хапси – каже Нојкић.
Звонко Михајловић, бивши председник општине Штрпце која се налази јужно од Ибра, каже да је „све српске родољубе и патриоте обрадовала вест да нећемо добити датум“. Он, међутим, не верује да ће Београд одустати од примене Бриселског споразума.
– После новог понижења за државу Србију, коју нам је приредила ЕУ, свака нормална и национално свесна држава у свету би променила у потпуности своју политику и заузела нови курс. Али, познавајући садашњу српску врхушку, склон сам веровању да се то неће десити јер је то посао који уцењени људи морају да ураде. Судбина бриселског споразума је у рукама косметских Срба који се противе његовој примени. Све што је потребно јесте да Влада Србије престане да нас дели. То је нама највећа помоћ и, наравно, одустајање од гашења српских институција.
Нисмо саобраћајци
Премијер Ивица Дачић поручио је да за Србију није прихватљиво да 28. јуна не добије датум за почетак преговора, већ само зелено светло и да то може да угрози примену бриселског споразума.
– То зелено светло – нисмо ми саобраћајци. Интересује нас позитивна одлука Савета ЕУ, ако то не добијемо мислим да смо преварени – рекао је Дачић у Палати Србија.
Петровић: Нема повратка
На питање како ће Приштина реаговати уколико Београд одустане од провођења бриселског споразума, заменик косовског премијера Слободан Петровић каже да је то – хипотетичко питање и да је „сигуран сам да се такав сценарио неће десити“.
– Убеђен сам да је процес нормализације односа и у Приштини и у Београду прихваћен искрено и да је неповратно отворио нову и бољу страницу узајамних односа. У случају да се било која страна повуче из процеса, наша странка ће наставити да ради на интеграцији ради.
Д. Н. Петровић, Ј. Л. Петковић / ВЕСТИ