Зашто Путин није дошао у Београд?
Пише: Дејан Мировић
Месецима je најављивана посета председникa Руске Федерације Владимира Путина Београду. Објављен је и датум – 20. октобар 2020. ради „отварања“ Храма Светог Саве и обележавања 76. годишњице ослобођења Београда. Датум посете је објавио Александар Вучић. Он је током посете Москви 23. јуна изјавио: „Путин је потврдио да у октобру долази у Србију. Биће то величанствени догађај када будемо отварали Храм Светог Саве. То ће бити и дани који ће потврдити заједничку борбу српског и руског народа у Другом светском рату“. У августу је посету Путина најавио и српски патријарх Иринеј. Он је рекао да је термин отварања Храма Светог Саве „одређен“ и да и он очекује долазак руског председника.
Првог септембра састали су се Вучић и руски амбасадор у Београду. Разговарано је о предстојећој Путиновој посети Србији, саопштено је из кабинета српског председника.
Медији под Вучићевом контролом су најавили посету. Дневни лист Ало је 5. октобра објавио текст под насловом „Зна се тачан датум Путиновог доласка“. У тексту се наводи да Путин долази 20. октобра. Исту вест је објавио и Српски телеграф позивајући се на дипломатске изворе.
Вучић је 7. октобра послао рођенданску честитку руском председнику у којој пише: „Искрено се радујем што ћу ускоро поново имати част да Вас угостим у нашој Србији“.
Вучић и руски амбасадор састали су се поново 13. октобра. У саопштењу после састанка се није помињала Путинова посета али јесте Вашингтонски споразум, преговори које Вучић води у Бриселу у вези са Косовом, као и изградња руског гасовода.
Дан касније у српским медијима је објављено да Путин не долази у Србију 20. октобра.
Власти у Србији су конфузно покушале да умање значај ове изненадне и за њих непријатне вести. На Вучићу блиској ТВ Нова С sе 15. октобра причало о неименованом руском дипломати који је наводно обмануо Србију(!?) поводом посете и да осим Путина неће доћи ни министар спољних послова Лавров. Информер је следећег дана објавио да је посета отказана због епидемије ковида у Србији. Српски телеграф је истог дана на насловној страни објавио: „Путин не долази у Србију: страхује за живот“.
Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић је, поводом отказивања посете Путина, преузео улогу патријарха тврдећи да Храм Светог Саве неће бити отворен у октобру већ у децембру. Патријарх је, са друге стране, 16. септембра преузео улогу Селаковића у интервју Новостима изјавом да му није јасно зашто Вучића већ 8 година називају издајником поводом Косова. Патријарх је затим подржао Вашингтонски споразум и „велику и историјску улогу“ САД у његовом постизању.
Вучић је изјавио да Путин не долази због епидемије ковида у Русији и да наводно двадесетак дана касне радови на „завршетку централног пода“ у Храму Светога Саве. Затим је конфузно додао да не зна да ли ће руски председник доћи или неће и да нема одговора из Кремља. Руски амбасадор је истог дана изјавио да су два председника у контакту.
Нешто касније је објављено да ће руски министар Сергеј Лавров посетити Србију у оквиру балканске турнеје 28-29. октобра.
Јасно је да посета није отказана због епидемије ковида у Русији. Епидемија се разбуктала у тој земљи још у септембру. Посета није отказана ни због епидемије ковида у Србији јер у том случају ни министар Лавров не би долазио у Београд. Радови на завршетку Храма Светог Саве не могу бити изговор за отказивање јер Вучић тврди да ће трајати још 20 дана, а Селаковић још два месеца.
Посета је очигледно отказана због Вашингтонског споразума који је потписан 4. септембра. Зато је руски амбасадор 1. септембра потврдио у разговору са Вучићем да Путин долази, да би након потписивања Вашингтонског споразума – 13. октобра српском председнику саопштио супротно.
Вашингтонски споразум има антируске одредбе. У члану 8 Вашингтонског споразума се Србија обавезује да ће куповати западне енергенте уместо руских, иако се раније обавезала да ће са Русијом градити гасовод.
У члану 15 Србија се обавезала на једногодишње замрзавање дипломатског лобирања за повлачење признавања Косова. Са друге стране, према писању западне штампе, управо је руска дипломатија у последњих неколико година излобирала код 17 држава повлачење признања независности Косова.
У Вашингтонском споразуму нема Резолуције 1244 СБ УН.
Руско Министарство спољних послова је у саопштењу од 12. октобра нагласило да је Косово део Србије и да то гарантује Резолуција 1244 СБ УН.
Извор:
НСПМ