Прекид ватре од подне: Јерменија и Азербејџан се договорили о примирју

topovi

Баку и Јереван усвојили су заједничку изјаву у којој су се сложили о прекиду ватре у Карабаху од поднева 10. октобра, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након преговора у Москви.

„Азербејџан и Јерменија, уз посредовање копредседавајућих Минске групе ОЕБС-а, на основу основних принципа решавања, започињу суштинске преговоре с циљем постизања што скоријег мирног решења“, рекао је Лавров позивајући се на заједничку изјаву страна.

Конкретни параметри режима прекида ватре у Карабаху биће посебно договорени, додао је Лавров.

„Стране потврђују непроменљивост формата преговарачког процеса“, рекао је шеф руске дипломатије, позивајући се на заједничко саопштење министара спољних послова Русије, Азербејџана и Јерменије.

Баку и Јереван такође су се договорили да започну размену заробљеника и тела убијених након ступања на снагу прекида ватре у Карабаху, уз посредништво и у складу са критеријумима Међународног комитета Црвеног крста, истиче се у заједничкој изјави.

Министри спољних послова састали су се у петак у Москви како би разговарали о ситуацији у Нагорно-Карабаху. Преговори су се одржавали иза затворених врата. Ови преговори, који су трајали више од десет часова, били су најдужи у последњих 20 година.

Пре преговора ниједна делегација није давала изјаве.

Министри спољних послова Јерменије и Азербејџана стигли су на консултације у Москву на позив председника Русије Владимира Путина, међутим, према речима портпарола председника Дмитрија Пескова, састанак министара са Путином није планиран.

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

Лидери Русије, Сједињених Америчких Држава и Француске позвали су Јереван и Азербејџан да хитно прекину сукобе и започну преговоре без предуслова. Турска је изјавила да ће Азербејџану пружити сваку помоћ, како на бојном пољу, тако и за преговарачким столом.

Извор:
СПУТЊИК