СЛОБОДА ЗА ВУКА Недопустива ноћна експрес суђења

protest4_foto_

Међу младим људима који су ових дана ухапшени и неосновано задржани у притвору налази се и Вук Оровић, студент Правног факултета. Докторанд на Правном факултету у Београду, Лазар Бабић покренуо је Апел за његово ослобађање, а у наставку преносимо његов текст:

Први пут смо се срели пре неколико година на првом спрату Правног факултета Универзитета у Београду. Вук Оровић је полагао уставно право, а ја сам припремао последње испите и размишљао о томе где ћу и када почети да радим након дипломирања.

Причао ми је о првој години студија, о испитима које оставља за септембар и о испитивачим који који су је одређени у јунском испитном року. Разговарали смо и о апсолвентској екскурзији са које сам се ја управо вратио, о Црној Гори и о председничким изборима у Француској.

Данас је Вук у просторијама Централног затвора у Београду. Ухапшен је на Славији, нешто иза поноћи 11. јула, те приведен дежурном судији Прекршајног суда у Београду и у муњевитом судском поступку осуђен због нарушавања јавног реда и мира. Вук је првостепено осуђен на 30 дана затвора, и одмах упућен на издржавање казне, по члану 308. ЗОП-а.

Формалних и материјалних недостатака поступка има на претек, не бих улазио у анализу истих. Жалба је предата Прекршајном апелационом суду у Катанићевој улици.

О суштини дела које му се ставља на терет је излишно говорити само имајући у виду да је реч о студенту у чијој биографији нема ни казне за паркирање, а о другоме и да не говоримо.

Полиција је ту да чува народ и државу, а не да спроводи неоправдана исполитизована хапшења. Правосуђе је ту да дели правду и суди по закону, не да спроводи арбитрарни терор са политичком конотацијом.

Нас, правнике, учили су да законе бранимо јер законима бранимо поредак и државу. Полиција не сме себи да дозволи да сама нарушава поредак који наводно штити, а суд треба да остане у равни здравог правничког резона. Правнички се овакво екстензивно тумачење може прогласити ступидним, а цивилизацијски поступак у коме је донето арбитрарним, неправичним и варварским.

Одговорност не постоји за виновнике инцидената испред Народне скупштине Републике Србије, као и за оне који су батинајући студенте обрукали униформу српског полицајца.

И ове редове ја не пишем ради Вука, не плаши се он. Име је знак! Пишем их ради свих нас. Вук је мој пријатељ и знам да је частан и поштен. Данас делује да је он сам, али није. Сутра се може десити исто било коме од нас.

Ако смо људи и ако схватамо слободу онако како је она дата човеку, такву морамо да тражимо најпре за оне којима је отета. Кад се изборимо за њих, и сами ћемо бити слободни.

Ако тога нема, онда нам оне речи што их записасмо у највишем правном акту Републике не вреде ништа!

Апел за ослобађање студента Правног факултета Универзитета у Београду Вука Оровића подржали:

1. Лазар Бабић, докторанд
2. Марко Пантић, адв. приправник
3. Бојан Драгићевић, дипл. правник
4. Александар Марјановић, дипл. правник
5. Исидора Вуковић, адв. приправник
6. Никола Драгићевић, адв. приправник
7. др Светислав Костић, професор универзитета
8. Јелица Гојковић, адвокат
9. Ивана Ђидић, адвокат
10. Филип Живановић, докторанд
11. Немања Вучковић, студент
12. Предраг Јовановић, дипл. правник
13. Сара Стојановић, адв. приправни
14. Петар Ожеговић, студент
15. Тина Константиновић Љиљанић, струковни менадзер хотелијерства
16. Тања Сапања
17. Денис Кнежевић, дипл. правник
18. Милана Кулић, лекар
19. Мира Малић, адв. приправник
20. Алекса Кркић, студент
21. Зоран Чворовић
22. Љубица Бабић, студент
23. Предраг Арсић, студент
24. Ненад Арсић, студент
25. Александра Радуловић, студент
26. Вучета Бралушић

Извор:
ДИРЕКТНО