категорија Вести из Србије /
дана 25/06/2020 у 23:25 часова /
Кренуо је од Злакусе, села у којем живи, а затим отишао до суседног Рупељева, одакле су му корени. „Обрадио“ је и околна села: Роге, Дрежник, Потпеће, Узиће и Горјане, а да би комплетирао некадашњу општину потпећку среза ужичког истражио је и Поточање и Крвавце.
Циљ младог Душана Дрндаревића (19) из Злакусе био је да пронађе гроб свог чукундеде Радивоја Дрндаревића из Рупељева, који је погинуо код Скадра 1915. године. То истраживање довело га је до нових података од којих ће ускоро објавити књигу „Трагом прошлости“.
Информације о погибији чукундеде нашао је најпре у „Дневнику Љубе Мићића“, а потом по писању „Ужичке недеље“ сазнао је да је чукундеда био прва жртва аустроугарског бомбардовања из ужичког краја.
„Мој прадеда Душан по којем носим име није запамтио оца јер је имао годину дана кад је чукундеда отишао са воловима у рат без повратка. Када сам сазнао да српског војничког гробља у Скадру одавно нема и да спомен спомен-костурница никад није саграђена, јер је новац потрошен на маузолеј на острву Видо почео сам више да читам и да истражујем о судбинама српских војничких гробаља. Тако сам дошао до информација да су сличну судбину доживела многа наша војничка гробља и да им се и дан данас затире траг“, прича Душан на почетку Приче са душом.
„Велику помоћ сам добио од професора Бобана Милојковића који је за потребе моје књиге израдио карту 9 села са локацијама свих 30 гробаља. Ту је и велики патриота и познавалац терена Солунског фронта Радољуб Раде Кнежевић из Лепосавића који је осмислио и водио акцију испред Удружења „Отаџбина памти“ и Мирослав Величковић из Ниша. Станојевић Данило из Збојштице ми је много помогао око добијања званичних спискова страдалих у неким селима, а породични пријатељ Алекса Зарев око лекторисања. Драган Дрндаревић је урадио дизајн корица и прелом страна књиге, на чему сам му посебно захвалан“, изјавио је Душан.
Стотину километара препешачио је дуж гребена Солунског фронта – планине Кожуф, Козјак, Соко, Ниџе са Кајмакчаланом.
Обишао је српска војничка гробља у Битољу, Скочивиру, Бачу, Добровенима, Живојну, Зејтинлику, Зебрењаку. Посетио је Крф и Видо.
Препешачио је око 100 км трагом Колубарске битке у две етапе, као и трагом Тимочке дивизије гребеном Старе планине.
„Дуж гребена Солунског фронта на доста места сам, у позадини фронта, по македонским селима, портама цркви па и по врлетима планине Ниџе наилазио на велики број српских ратничких гробова и војничких гробаља. На неким сам пронашао и надгробне споменике војника, подофицира или официра из мог или суседних села, решио сам да касније обиђем сва гробља по селима која окружују Злакусу не бих ли видео да ли и на њима има неких споменика који се могу повезати са пронађеним гробним местима“, прича Душан за Приче са душом и додаје да је крајем 2019. размишљао да то буде његова тема за матурски рад.
„Ментор за матурски рад била је моја професорка историје у Ужичкој гимназији, Светлана Миловановић, а рецензију за књигу прихватио је да уради др Илија Мисаиловић. Матурски рад одбранио сам 4.6.2020“, објашњава.
Душан је током путовања водио дневник и све записивао
Извор: Приче са душом