Становиште Руске Федерације – Резолуција 1244 основа за решење косовског питања

rg-borisov

Многи српски медији пожурили су да известе о промени става РФ у погледу поменуте резолуције, што, наравно, не одражава право стање ствари

Пише: Александар Борисов

САД су активирале покушаје да се створе услови за обнову дијалога Београда и Приштине, очекујући признање самопроглашеног Косова од стране Србије. И Американци, међутим, признају да било какав нови статус непризнате републике не може бити утврђен без одговарајућег решења у оквиру СБ УН, где Москва настоји на поштовању међународног права и располаже правом вета. И управо на Дан Победе медији на Балкану преплављени су насловима „Резолуција 1244 треба да буде замењена новом“, позивајући се на наводну изјаву амбасадора РФ у Србији Александра Боцан-Харченка.

Да погледамо шта је заиста рекао високи руски дипломата у празничном интервјуу (објављеном 9. маја) за угледни српски лист Политика у делу у ком се говори о решењу косовског питања и могућности укључења Русије у нове преговоре поред САД и ЕУ.

„Сада је то прерано разматрати“, рекао је Боцан-Харченко. „Не мислим да је опонашање других играча разумна и оправдана стратегија. Москва има самостално виђење ситуације. За наше прикључивање потребан је пре свега позив из Београда. При томе, сам преговарачки процес треба да се води у разумљивом, за нас прихватљивом међународноправном оквиру, на основу Резолуције СБ УН 1244, и треба да има прихватљиву форму и садржај. Да додам, без икакве злурадости, да засад резултати дипломатских активности специјалних представника (САД и ЕУ) нису сувише очигледни. Засад, напротив, на самом Косову само је више хаоса.“

А ево шта је амбасадор рекао у погледу такозваног територијалног „разграничења“ између Србије и Косова:

„Актуелност идеје ,поделе Косоваʻ, као и било које друге идеје, могу да процене само Београд и Приштина“, истакао је он. „Одржив расплет косовског питања остварив је само као резултат узимања у обзир избалансираних узајамних интереса, компромиса – на основу међународног права, без наметања спољних шема или временских оквира. Главни критеријум за нас је да решење треба да буде прихватљиво за Србију.“

На крају интервјуа новинаре Политике занимало је може ли се наћи право решење косовског проблема ван оквира СБ УН, на шта амбасадор одговара:

„Непроменљива пажња Савета безбедности УН према косовској тематици један је од предуслова регулисања проблема. Дефинитивно решење косовског питања треба да буде утврђено у СБ УН доношењем нове резолуције која би заменила важећу Резолуцију 1244.“

На тај начин Боцан-Харченко само констатује да се измена статуса непризнате републике не може десити без одговарајућег решења СБ УН, где Москва, доследно се залажући за међународно право, располаже правом вета.

Многи српски медији пожурили су да известе о промени става РФ у погледу поменуте резолуције, што, наравно, не одражава право стање ствари. У том смислу значајан је априлски иступ сталног представника РФ при СБ УН Василија Небензје током видео конференције СБ о Косову. Руски дипломата том приликом је изјавио да Москва подржава постизање одрживог и узајамно прихватљивог решења између Београда и Приштине заснованог у првом реду на Резолуцији 1244 СБ, које ће одговарати међународном праву и бити одобрено од Савета безбедности УН. „Ни форсирање ,дефинитивне нормализацијеʻ између Београда и Приштине, ни наметање вештачких рокова не доприносе достизању тог циља“, приметио је Небензја. „СБ треба да настави с пружањем подршке Привременој управи УН на Косову и Метохији као кључним обликом међународног присуства на Косову, која игра водећу улогу у надзору и подржавању стабилности и стварању услова који би омогућили странама да приступе завршном решењу путем преговора.“

А да бисмо у потпуности разјаснили ствари, погледајмо изјаву руског лидера Владимира Путина, дату у Сочију децембра 2019. после међународних консултација са својим српским колегом Александром Вучићем.

„Што се тиче ситуацију у погледу Косова, наша позиција остаје непромењена: основу за решење треба да представља Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација, у којој су утврђена темељна начела мирног решења косовске кризе“, изјавио је председник Русије. „У том смислу уважавање суверенитета и територијалне целовитости, као и адекватно поштовање права свих етничких група који насељавају регион. При том је Русија спремна да подржи могуће компромисно решење косовског проблема, ако оно буде постигнуто између Београда и Приштине. Ми ћемо безусловно подржати становиште Србије.“

Извор:
СТАЊЕ СТВАРИ