Саопштење Удружења Српска Рамонда поводом умањивања броја жртава система логора Јасеновац
Покушај да се жртве поново убију
Оштро осуђујемо покушаје умањивања страдања српског, јеврејског и ромског народа у систему Логора Јасеновац, за који професор др Гидеон Грајф са правом каже да је Аушвиц Балкана.
Наиме у интернет издању Дневног листа Данас појавило се саопштење Комесара за људска права Савета Европе Дуње Мијатовић у коме се каже следеће:
„У том логору фашистички усташки режим брутално је убио више од 80.000 људи. Пошто данас поштујемо сећање на жртве, поздрављам прву заједничку комеморацију у Јасеновцу од 2014. године на којој ће присуствовати представници власти, укључујући хрватског председника, премијера, као и националне мањине и удружења жртава“
Подсећамо госпођу Дуњу да су у тој највећој “фабрици” смрти на Балкану у Другом свјетском рату, од љета 1941. године до 30. априла 1945. године, усташе убиле најмање 700.000 Срба, Јевреја и Рома. Званично, највећи концентрациони логор на територији НДХ формиран је августа 1941. године, у околини истоименог градића.
Усташе су га уништиле у априлу 1945. године. Био је стратиште за Србе, Јевреје, Роме, али и за комунисте, као и њихове помагаче. Његово постојање наводи се у бројним анализама фашистичких злочина и дефинитивно ће остати упамћен као примјер бестијалности и погубности усташке политике.
Нема сумње да је Јасеновац био највећи логор на подручју Балкана. Документација показује да је логор био огромних димензија, односно да је био у питању читав комплекс, састављен из пет мањих логора, који је имао и импровизовани крематоријум од пећи за цигле. Јасеновац премашује сваки од 70 концентрационих логора колико их је постојало на подручју Југославије. Број страдалих у Јасеновцу креће се и до 700.000 људи, а готово 90 одсто страдалих били су неспорно Срби. Фрапантно звуче извештаји њемачких генерала, у којима се помиње да је број жртава православне вјере у Јасеновцу мјери стотинама хиљада живота.
-
U.S. Holocaust Memorial Museum -
U.S. Holocaust Memorial Museum -
U.S. Holocaust Memorial Museum
Институт за холокауст “Шем олам” у Израелу, у студији: “Јасеновац, Аушвиц Балкана”наводи 57 начина мучења и убијања у систему логора Јасеновац:
- Дављење у реци
- Тровање цијанидом
- Убијање чекићем
- Убијање маљем
- Убијање секиром
- Убијање српом
- Вешање
- Одсецање главе
- Масовно убијање “србосеком”
- Гушење рукама
- Пресецање гркљана
- Пробадање ножем до смрти
- Вађење срца из жртве
- Устрељавање
- Премлаћивање на смрт
- Убијање трудница струјом
- Бацање живих жртава у јаме
- Спаљивање живе жртве (поливање бензином)
- Масовно спаљивање у пећима
- Набијање на колац
- Кување живих у казанима за сапун
- Вађење органа из живих жртава
- Бацање жртава псима и свињама
- Бичевање до смрти
- Драње коже жртвама
- Гажење до смрти
- Укуцавање ексера у главу
- Комадање тела жртвама
- Копање очију
- Одсецање тестиса
- Ломљење костију
- Премлаћивање
- Набијање ексера под нокте
- Разапињање (са закуцавањем ексера)
- Везивање жртве и њено шетање по дасци са ексерима
- Вешање за ноге
- Гладијаторске борбе (брат на брата)
- Засецање ради паљења крви
- Окивање ногу логорашима букагијама
- Тровање хране каустичном содом
- Прогоревање жртве лемилицом
- Вађење фетуса из стомака трудних жена
- Силовање и набијање на колац
- Силовање и одсецање дојки
- Силовање и стављање живих пацова у гениталије
- Силовање и стављање опушака у гениталије
- Разбијање дечије главе о зид
- Разбијање дечије главе маљем
- Набијање деце на бајонет
- Ослепљивање деце тако што су терана да гледају сунце
- Изгладњивање
- Држање затвореника без воде
- Недостатак тоалета
- Потпуно нехигијенски услови који доводе до заразних болести
- Стимулисање на канибализам у условима потпуног изгладњивања
- Робовски рад до смрти
- Смрзавање
Срамотно је да особа са таквог места умањује страдање било ког народа, ако је већ желела да говори о броју жртава могла је да каже и друге процене о страдању у систему логора Јасеновац.
Јавност у Хрватској и званична Хрватска често логор у Јасеновцу жели да представи као радни а не логор смрти, а сада видимо да нам то поручује и Комесар Савета Европе.
Али још је срамније да након што у свом саопштењу умањи страдање, каже следеће:
„Наша је дужност да промовишемо поштовање сећања на жртве и обезбедимо права преживелих. Такође морамо осигурати да истина и признање жртава превлада над негирањем и релативизацијом злочина“
И ми као Удружење понављамо њене рјечи да је наша дужност да се боримо против негирања и релативизације злочина геноцида почињеног над српским народом у току Другог светског рата и позивамо надлежне институције да оштро реагују на ово саопштење.
Ми нећемо заборавитит геноцид, ми тражимо извињење, и од госпође Дуње због њеног саопштења, као и од представника хрватског народа за злочин геноцида почињен над Србима.
Извор:
СРПСКА РАМОНДА