12 СВЕТСКИХ СТРУЧЊАКА КОЈИ КРИТИКУЈУ КОРОНА-ПАНИКУ

medical-experts

Испод је наша листа од 12 стручњака чија мишљења у погледу корона вируса стоје опречно у односу на званичне наративе мејнстрим медија и већег дела друштвених мрежа

1) др Сучарит Бхакди (Sucharit Bhakdi) је специјалиста у пољу микробиологије. Био је професор на Универзитету Јохан Гутенберг у Мајнцу и директор Института за медицинску микробиологију и хигијену и један од најцитиранијих немачких научника у историји.

Он каже:

„Плашимо се да ће нова мутација корона вируса довести до 30 смрти дневно у наредних 100 дана. А заборављамо да 20, 30, 40 или 100 пацијената позитивних на већ постојеће врсте корона вируса већ умиру сваког дана. Анти-корона мере које спроводе власти су гротескне, апсурдне и веома опасне. Због њих ће животни век милиона људи бити скраћен. Ужасан утицај које мере имају на светску економију прете егзистенцији енормно великог броја људи. Последице тих мера на здравствену негу су ужасне. Већ је редукован обим здравствених услуга онима који их потребују, отказују се операције, амбуланте се празне, смањује се доступан медицински персонал. Све ће то имати огроман утицај на наше друштво. Све ове мере воде колективном самоуништењу и самоубиству базираним на имагинарном страху од неке утваре“.

2) др Волфганг Водарг (Wolfgang Wodarg) је немачки лекар, специјалиста пулмологије, политичар и бивши председник Парламентарне скупштине Савета Европе. Током 2009. је тражио истрагу поводом сукоба интереса у структурама Европске Уније које су биле одговорне за свињски грип.

Он каже:

„Научници се удварају политичарима… научници који желе да буду важни и добију новац за своје пројекте. Они научници који пливају у мејнстриму и просто желе свој део колача. А оно што сада фали је рационални поглед на ствари. Ми треба да поставимо следећа питања: ‘Како знате да је овај вирус опасан?’, ‘Како се он понашао раније?’, ‘Зар нисмо имали сличне бројке прошле године?’, ‘Да ли је ово стварно нешто ново?’. То је оно што фали“.

3) др Џоел Кетнер (Joel Kettner) је професор департмана Јавног здравља и хирургије на Универзитету Манитоба и директор Међународног центра за инфективне болести.

Он каже:

„Никада нисам видео нешто као ово сада. Не говорим о пандемији, јер сам видео до сада у животу 30 пандемија, сваке године по једну (пандемије инфлуенце и других респираторних вируса). Већ о реакцији на ову пандемију коју покушавам да разумем. Бринем се због поруке која се шаље јавности, због страха који ће људи имати да прилазе једни другима, да буду у истом простору са другим људима, да се рукују и сусрећу. Бринем се због многих последица које ће то све имати“.

4) др Џон Јоанидис (John Ioannidis) је професор биомедицинске data-science и статистике на Медицинском факултету Универзитета Стенфорд.

Он каже:

„Они који су до сада тестирани на корона вирус су углавном они са озбиљним симптомима и лошим исходима. Пошто већина здравствених система има лимитиране капацитете за тестирање, пристрасност узорка се може још више погоршати у скоријој будућности. Једини случај где је нека целокупна и затворена популација била тестирана јесте случај крузера ‘Diamond Princess’ и његових путника у карантину. Ту је стопа смртности оболелих била 1%, иако су путници брода углавном били старије доби код којих је стопа смртности од короне обично виша. Да ли стопа смртности од овогодишње короне може бити тако ниска? Неки кажу да не може и стално показују на вишу стопу смртности код старијих људи. Али, чак и такозвани благи корона вируси из ранијих деценија и година који доносе обичну прехладу могу имати стопу смртности од 8% уколико инфицирају старије људе у старачким домовима. Да којим случајем уопште нисмо знали за ову најновију корону (тј. да нисмо тестирали PCR тестовима људе) број укупних смрти од „болести налик грипу“ не би деловао неуобичајено ове године. Можда бисмо у најгорем случају приметили да је грип ове сезоне био нешто опаснији од просека“.

5) др Јорам Лас (Yoram Lass) је израелски доктор, политичар и бивши службеник министарства здравља Израела којие је радио на Медицинском факултету у Тел Авиву.

Он каже:

„Италија је позната као земља респираторних болести, три пута више него било која друга европска земља. У САД око 40.000 људи умре у грипној сезони сваке године, а до сада је умрло 40-50 људи од корона вируса, углавном у старачком дому у Киркланду у држави Вашингтон (прим. прев. – 40 до 50 умрлих је била бројка у моменту давања изјаве професора, сада је та бројка 25.000, али је још далеко од броја умрлих услед обичног грипа). У свакој земљи, више људи умре од обичног грипа него од корона вируса. И имамо одличан пример који сви заборављамо. Свињски грип из 2009. То је био вирус који је дошао из Мексика и до дан данас нема вакцине за њега. И шта се десило? А за разлику од свињског грипа, нови корона вирус се промовише свом силом преко ПР менаџмента. Но, свако ко мисли да владине мере зауздавају вирус – греши“.

6) др Пјетро Вернаца (Pietro Vernazza) је швајцарски лекар, специјалиста за инфектологију у кантоналној болници Ст. Гален.

Он каже:

„Имамо поуздане податке из Италије и рад епидемиолога објављен у часопису Science који је био посвећен епидемији у Кини. Из њих се види да 85% људи који добију корону немају никакве симптоме, 90% посто мртвих имају преко 70 година, а 50% преко 80. У Италији, 1 од 10 оних са потврђеном дијагнозом умре, што је 1 од 1.000 реално заражених. Свака смрт је трагична, али најчешће као што је то случај у грипним сезонама, она најчешће погађа оне који су иначе на самом крају својих живота. А ако затворимо школе спречићемо децу да брзо развију имунитет. Требало би боље да интегришемо научне чињенице са политичким одлукама“.

7) др Франк Урлих Монтгомери (Frank Ulrich Montgomery) је немачки радиолог и бивши председник Немачког лекарског удружења.

Он каже:

„Нисам заговорник ванредних мера. Онај који се за то залаже мора да објасни када и како мисли да се врати на нормалу. Пошто морамо да претпоставимо да ће вирус дуже време бити са нама – када ћемо се то вратити у нормалу? Не можете држати школе и вртиће затвореним до краја године. Италија је увела потпуни карантин и има лоше резултате. Брзо је истрошила све болничке капацитете, али карантини нису успорили ширење вируса“.

8) проф. др Хендрик Штрик (Hendrik Streeck) је немачки ХИВ стручњак, епидемиолог, професор вирологије и директор Института за вирологију и истраживање ХИВ-а на Универзитету Бон.

Он каже:

„Нови корона патоген није толико опасан. Чак је мање опасан од Сарса-1. Корона се реплицира у горњем грлу и зато је много већег инфективног капацитета, јер вирус тако да кажемо скаче од грла на грло. Али, то је такође и предност. Пошто се Сарс-1 реплицира дубоко у плућима, он нема тај инфективни капацитет, али пошто се дефинитивно развија у плућима, он је много опаснији од нове короне. Треба такође узети у обзир да су жртве нове короне у Немачкој били искључиво стари људи (прим. прев. – у моменту давања изјаве). На пример, у Хајнзбергу, човек од 78 година је умро од срца и то без короне у плућима. Али, пошто је био инфициран и короном, он се налази у статистици заражених од короне. А право је питање да ли би он преминуо и без короне са другим болестима које је иначе имао“.

9) др Јанис Русел (Yanis Roussel) и група истраживача са Института Méditerranée Infection и Института за истраживање и развој (Institut de Recherche pour le Développement) из Марсеја су за владу Француске урадили рецензирану студију на тему корона вируса.

Они кажу:

„Опасност од короне је вероватно пренаглашена с обзиром да у свету сваке године умре 2.6 милиона људи од респираторних инфекција у односу на 4000 колико је умрло од короне у време писања нашег рада. Наш рад је упоредио стопу смртности (1.3%) од најновијег корона вируса у ОЕЦД земљама са стопом смртности (0.8%) ранијих верзија корона вируса у периоду од 1.1.2013. до 2.3.2020. Chi-squared тест је урађен и P-value добијеног коефицијента је 0.11 и то значи да разлике у стопи смртности нису статистички значајне да би озбиљно могле да се узму у обзир. Треба приметити и да су систематске студије ранијих корона вируса (али не још и за најновију корону) утврдиле да је број заражених без симптома исти или чак већи у односу на оне са симптомима. Подаци за најновију корону би могли бити ускоро доступни, што ће додатно смањити ризик повезан са овом специфичном патологијом“.

10) др Дејвид Кац (David Katz) је амерички лекар и директор-оснивач Центра за истраживање превенција Универзитета Јејл.

Он каже:

„Забринут сам да би социјалне, економске и здравствене последице овог скоро потпуног урушавања нормалног живота (школе и послови замрзнути, јавна окупљања забрањена) могле бити дугорочне и страшне, можда чак и горе него сам број жртава вируса. Берзе ће се опоравити, али многе фирме неће. Незапосленост, осиромашење и очај који ће се вероватно појавити ће бити први ударци на јавно здравље“.

11) проф. др Мајкл Остерхолм (Michael T. Osterholm) је професор и директор Центра за истраживање инфективних болести Универзитета Минесота.

Он каже:

„Замислите ефекат затварања фирми, школа, јавног саобраћаја, ресторана, хотела, продавница, позоришта, концертних хала, спортских догађаја на неодређено и стављања свих тих нових незапослених на социјалну помоћ. Резултат неће бити просто криза, већ потпуни економски слом, са многим трајно изгубљеним пословима пре него што би се вакцином или природним имунитетом развио штит од короне. Најбоља алтернатива томе би било да се дозволи онима са малим ризиком од оболевања да наставе да раде, да се фирме и фабрике не затварају, да друштво просто „живи“ својим током, а у исто време саветујући оне са вишим ризиком да добију болест да држе физичку дистанцу и опремајући наше болнице што боље можемо. На овај начин, можемо изградити имунитет од вируса без уништавања економске структуре на којој почивају наши животи“.

12) проф. др Питер Гуче (Peter Goetzsche) је професор клиничког истраживачког дизајна и анализе на Универзитету Копенхаген. Написао је неколико књига на тему корупције у медицини и фармацеутским компанијама.

Он каже:

„Проблем је тај што нико неће од политичара бити критикован због тога што нам је увео драконске мере. Политичари ће бити у проблему само ако ураде мало. И због тога они и они запослени у сектору јавног здравља доносе много више мера него што би требало. Такве мере нису примењиване током грипне сезоне из 2009. И такве мере очигледно не могу да се примењују сваке зиме, јер не можемо да свет трајно уведемо у ванредно стање пошто је увек на планети негде у датом моменту зима. И уколико се деси да епидемија брзо прође, будите сигурни да ће бити много оних који ће желети да узму заслугу за то. И будите сигурни да ће драконске мере бити примењене и следећи пут када се појави епидемија“. “

Превео: Марко Пејковић

Извор:
OFF GUARDIAN