Црна Гора: Медијска хистерија због великог броја мурала са тробојкама
Мурали у бојама црногорске народне ношње
Широм Црне Горе освануле су поруке на зидовима градова које јасно поручују да слобода не љуби ланце нити трпи диктатуру једног човјека. Оно изворно црногорско је уистину српско – све оно што тај предзнак носи: слободу, правду и духовност, пише портал ИН4С. И заиста, од Бастона преко Доње Горице, данас је цијела Црна Гора обучена у бојама тробојке. Ова слободарска, спонтана акција, која је настала као реакција солидарности са мјештанима подгоричког насеља Доња Горица, којима је мурал у бојама тробојке два пута уништаван, претворила се у талас који је Црну Гору преплавио њеним традиционалним бојама – бојама народне ношње. То је, очигледно, жестоко изиритирало одређене режимске медије па су почели са пласманом класичних шовинистичких наслова а неки од њих позивају на антисрпску хистерију.
Са портала “Кафе дел Монтенегро” пласиран је наслов: “За сваку осуду. На црногорским зидовима нацртане српске тробојке; хоће ли надлежни реаговати”, док се у тексту каже: “Одакле толико мржње међу народом да се негира и понизи сопствена држава, па се иде дотле да се на зидовима црногорских градова цртају српске тробојке“. Док је портал Антена М пошао још ниже: “Махмутовом тробојком по тарабама и зидовима, против црногорског орла”.
Ковачевић: Основни циљ антисрпских и проусташких портала је кроатизација Црне Горе
Портпарол Нове српске демократије Марко Ковачевић сматра да је основни циљ, како каже антисрпских и проусташких портала – кроатизацију Црне Горе, те да су то потврдили својим најновијим хистеричним текстовима због тробојки које су васкрсле широм Црне Горе.
“Показали су да и они признају једну непобитну истину. А то је да је у прошлости Црна Гора била српска држава. Зато њима као антисрбима смета истицање симбола Црне Горе из тога времена и то сматрају увредом. Веома чудно за оне који тврде да им је неко 1918. године украо државу… Зар не би они, као неко ко тврди да се бори за част, право и слободу Црне Горе од прије 1918. године требало да се радују што се заставе краљевине Црне Горе појављују широм земље? Што се пјева пјесма краља Николе Онамо ‘намо? Што се оживљавају пјесме које су се објављивале у званичним листовима Црне Горе од прије 1918. године, што се тражи да се учи оно што се учило у тадашњим уџбеницима Црне Горе од прије 1918. године?
„ТРОБОЈКА И ГРБ ПЕТРОВИЋА ОТКРИЛИ СУ КАО ЛАКМУС ПАПИР СА КИМ ИМАМО ПОСЛА!”
Како може да им смета оно што симболизује државу за чију су се обнову наводно борили?”, пита Ковачевић, и додаје: “Наравно да може… Зато што је то била српска држава у којој је живио српски народ а они су антисрби, агенти великоалбанског пројекта у Црној Гори и промотери кроатизације наше земље на трагу Секуле Дрљевића.“
Вукићевић: Логичке вратоломије режимских медија; у традиционалним симболима Црне Горе виде мржњу и негирање
“Док омладина у градовима на диван и креативан начин оживљава наше традиционалне боје, упућујући тако на историјске симболе и вриједности Црне Горе, режимски медији у томе виде „ширење мржње, негирање и понижавање државе“. Интересантна је та врста логичке вратоломије којом се истицање традиционалних и народних симбола подводи под „мржњу и негирање“, каже лидер покрета “Слобода народу”, администратор фејсбук групе “Не дамо светиње!” и аналитичар Бошко Вукићевић. Он каже да уредницима датих медија логика није јача страна, као што није ни досљедност и подсјећа да исти нису били досљедни приликом уставног одабира званичне црногорске заставе, када је фалсификован оригинални Алај барјак и када је жута боја замијенила изворну – бијелу. “Тада су одлучили, као и у безброј других ситуација, да се одрекну досљедности јер се требало одрећи и бијелог двоглавог орла немањићке провенијенције, и пожутити га за потребе дукљанства”, подсјећа Вукићевић.
Он сматра да понижавање покушава да спроведе један од наведених медија, када подмеће да је тробојку код нас увео турски султан Махмуд.
“ПРЉАВОМ ИНСИНУАЦИЈОМ ДА СРПСКИ НАРОД КОРИСТИ СИМБОЛЕ КОЈЕ МУ ЈЕ НАМЕТНУО ОКУПАТОР, ОВАЈ МЕДИЈ САМО ПОТВРЂУЈЕ СВОЈУ ПОСЛОВИЧНУ ДЈЕЛАТНОСТ СИЈАЧА МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ ПРЕМА ТОМ НАРОДУ“
За шта никада није кажњен од стране заробљених правосудних институција, дакако. Међутим, поменути режимски медији су сагласни у оцјени да би државни органи морали не само казнити омладину која црта народне црногорске заставе, већ и пооштрити казне и промијенити законску квалификацију датог дјела. Само што нијесу додали да би креативне „изгреднике“ требало повјешати или стријељати”, упозорава Вукићевић.
“Оваква врста режимске медијске реторике, која очигледно поприма облике фашидоидности, само је показатељ појачане нервозе и панике власти. Клептократија је свјесна да ових дана васкрсава традиционална, историјска, његошевска Црна Гора, која за њу представља егзистенцијалну опасност”, закључио је он.
Радоњић: Ови медији највећи су непријатељи Црне Горе и њеног историјског насљеђа
Категорија „црногорски зидови“ потпуно је непозната уставном и законском уређењу државе, уџбеницима и књигама, позната је само суженом, малограђанском уму који обитава у псеудонационалистичком амбијенту, примијетио је аналитичар и публициста Лука Радоњић.
Он посебно скреће на пажњу на наслов: “у мржњи према Црној Гори иде се дотле да се – у црногорским градовима цртају српске тробојке”. “Цртају се државне, народне и дворске заставе Књажевине и Краљевине Црне Горе, негдје тробојке са грбом а негдје само тробојке. То су симболи Црне Горе, а они који ове симболе виде као понижавање и негирање Црне Горе, само показују да за њих ова држава постоји свега нешто преко десетак година, што и није изненађење, јер су је углавном упознали преко партијске линије. Чињеница да су присвојили крилатицу “Никад више 1918!” која иначе није изворно црногорска, а боре се против свега што је Црна Гора представљала у националном и државном смислу прије 1918. године, говори о каквом се идеолошком кошмару и пропагандним манипулација ради”, сматра Радоњић.
Он подсјећа да је у старим уџбеницима, свједочанствима, медијским гласилима и државним документима у историји Црне Горе а посебно у њеном националном ослободилачком наративу ријеч „српска“ једна од најзаступљенијих ријечи.
“РИЈЕЧ ‘СРПСКА’ НИЈЕ НЕГАЦИЈА ЦРНЕ ГОРЕ, НАПРОТИВ, ОНА ЈЕ У ТЕМЕЉИМА У ОВЕ ДРЖАВЕ“
“Ријеч ‘српска’ није негација Црне Горе, напротив, она је у темељима у ове државе, осим умовима који су помрачени националном мржњом”, категоричан је Радоњић. Да је нацртана нека друга застава, па чак и страна, као што се дешавало раније, нико се не би осврнуо од оних који се сад оглашавају. А они који се оглашавају сада и овако, показују само једно: да баш мало знају, али да баш много мрзе. Ако има понижења Црне Горе у свему овоме, има га само у резонима иза којих стоје овакви, шовинистички наслови”, закључио је он.
Реакције на мрежама: “Нећемо симболе Секуле Дрљевића, хоћемо Немањићку и Петровићевску Црну Гору!”
Велики број грађана огласио се путем друштвених мрежа, а многи од њих реаговали су коментарима на фејсбук страници ЦДМ портала. “Господо из ЦДМ-а, има нас много који се нисмо одрекли тробојке Петровића, Горског Вијенца, Примјера Чојства и Јунаштва, химне “Онамо, ‘намо” и “Ој јунаштва свијетла зоро”… Има нас много који нећемо заставу Ранка Кривокапића и химну Секуле Дрљевића, хоћемо Немањићку и Петровићевску Црну Гору!”, написао је Александар Куч из Бијелог Поља. Занимљиво је да се, да ли због масовних реакција грађана или техничких разлога, објава са критикованим текстом, више не може видјети на фејсбук страници ЦДМ портала.
Извор: Српски талас