Тако је говорила Влада Црне Горе 2000: СПЦ је власник 700 вјерских објеката

Markoviću
Mанастир Острог

За разлику од садашњег времена, када покушава да оспори власништво Митрополије и СПЦ, над храмовима у Црној Гори, Влада Црне Горе 2000. године није мислила тако, већ потпуно супротно.

Министарство вјера Владе Црне Горе 6.11.2000.године огласило се саопштењем у којем „према најновијим подацима, Митрополија црногорско-приморска има у власништву око 700 вјерских објеката.

Располагање црквеном имовином је искључиво право титулара те имовине тј. врховне црквене власти, у конкретном случају канонских органа Митрополије црногорско-приморске.“

Саопштење за јавност Министарства вјера:

Поводом случаја Влашка црква, надлежни парох цетињски протојереј Радомир Никчевић, обратио се захтјевом представницима посланичких група у Скупштини РЦГ, да надлежни државни органи, у складу са законом, заштите имовину Митрополије црногорско-приморске.

У вези с тим Скупштина РЦГ је донијела закључак, у коме се између осталог очекује и тражи „… да се средствима правне државе гарантује безбједност својине и спријечи сваки покушај насилног присвајања храмова Митрополије црногорско-приморске…


Министарство вјера, као надлежни државни орган за унапређење односа између државе и вјерских заједница у циљу спровођења наведеног закључка, упознаје грађане, припаднике вјерских заједница и државне органе о следећем:

1. Према службеним подацима од 1945.год. до 1979.год. вјерске заједнице су изградиле укупно 25 нових објеката, од чега:

– Православна црква, односно Митрополија црногорско-приморска 7 објеката, искључиво од својих средстава.

– Католичка црква 8 објеката

– Исламска заједница 10 објеката.

2. Од земљотреса 1979. године ове вјерске заједнице санирале су и изградиле одређени број објеката сопственим средствима, средствима друштвене заједнице, донацијама институција и појединаца.

3. 13.11.1984.год. на подручјуЦрне Горе евидентирано је укупно 1006 вјерских објеката у власништву вјерских заједница и то по вјерским заједницама како слиједи:

– Православна црква 655 објеката (на подручју Митрополије црногорско- приморске)


– Католичка црква 218 објеката (на подручју Барске надбискупије 62 објекта, а на подручју Которске бискупије 156 објеката)

– Исламска заједница 130 објеката

– Хришћанска адвентистичка црква 2 објекта.

4. Према најновијим подацима, Митрополија црногорско-приморска има у власништву око 700 вјерских објеката.

Допринос да се постојећа црквена имовина боље одржава, користи, увећава и да учествују у општем добру и напретку цркве, вјерници дају учешћем у раду црквених одбора и црквених општина.

Затим, располагање црквеном имовином је искључиво право титулара те имовине тј. врховне црквене власти, у конкретном случају канонских органа Митрополије црногорско-приморске. Проваљивање, узурпација и скрнављење сакралних објеката представља кривично дјело које државни органи (Министарство унутрашњих послова, државни тужилац) гоне по службеној дужности. Потписивање аката од стране правно и канонски непостојећих субјеката је кривично дјело које државни органи гоне по службеној дужности.

Према томе, одлуке зборова грађана појединих мјесних заједница, правно непостојећих одбора, итд., којима је циљ да се промијени власништво над храмовима у својини Митрополије црногорско-приморске, немају никакав грађанско-правни, ни канонски легитимитет и правно су апсолутно ништавне.

Извор: ИН4С