29. јул – Светски дан тигрова
Данас је светски дан тигрова. Oбележава се сваке године од 2010. када је први пут проглашен на самиту у Санкт Петерсбургу.
Тигар је једна од четири врсте „великих мачака“, уједно и највећа мачка на свету. Врхунски је предатор, а у бројним историјским митовима источњачких земаља тигар се сматра краљем свих звери. Бенгалски тигар је најпознатија подврста и сачињава приближно 80% укупне популације. Још неке подврсте су суматрански, сибирски и јужнокинески тигар док су подврсте индокинеског, јаванског, каспијског и балијског проглашене као изумрле.
Светски дан тигрова такође је посвећен и подизању свести о тренутном стању ове врсте у природи. Тигрови су некада шетали читавим азијским континентом, али као последица људске експанзије данас се њихов борој умањио за чак 96%. С обзиром да је дошло до велике деградације и губитка њиховог природног станишта, они сада преживљавају у малим, изолованим деловима шума где су на мети ловокрадица и где се јављају проблеми са проналаском партнера са којим нису у сродству. Апсолутно све подврсте тигрова су класификоване као угрожене или критично угрожене од стране Интернационалне уније за очување природе (IUCN). Данас у свету живи само око 3600 тигрова!
Подврста индокинеског тигра у Камбоџи је недавно проглашена као функционално изумрла па се ова земља, ради очувања тигрова у региону, укључила у акцијски план за тигрове Камбоџе као део „Тх2“ глобалне иницијативе, са циљем да се удвостручи број тигрова широм света до 2022. године. За сада постоје два потенцијална локалитета у којима би тигрови могли бити реинтродуковани (вештачко враћање угрожених животињских или биљних врста на њихова природна станишта са којих су ишчезле) и за које се сматра да су идеални за њихов живот и опстанак, а то je простор кишних шума Кардамом, Хоан Конг и источна равница места Мондулкири. Алијанса за заштиту шума и дивљих животиња, чија су улагања заслужна за покретање ове акције, сарађује са свим заинтересованим странама – владом, заједницом и стручњацима како би унапредила план за повратак тигрова.
Многе познате организације за животиње као што су WWF (World Wildlife Fund), IFAC (International Federation of Accountants) и Smithsonian Institute обележавају овај дан, али се и кроз различите активности у току целе године труде да спрече нестанак пругастих мачака.
На глобалном нивоу стање тигрова је, са пуним правом, горућа тема, а ми смо на ивици да изгубимо ову прелепу и драгоцену врсту.
Извор: Екоблог