Секретар НАТО-а се залаже за примену „тврде силе“ на Западном Балкану
БРИСЕЛ – Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен изјавио је данас да се нада да ће бриселски споразум Београда и Приштине што пре бити примењен, и да ће довести до побољшања ситуације на терену.
„НАТО се обавезао да подржи примену споразума и учинићемо све што можемо да помогнемо“, рекао је Расмусен новинарима на редовној конференцији за штампу у Бриселу.
Он је похвалио лидере Београда и Приштине на одлучности да се нађе политичко решење, а посебно је истакао и улогу шефице европске дипломатије Кетрин Ештон под чијим је покровитељством вођен дијалог који је 19. априла окончан парафирањем споразума о нормализацији односа.
„Драго ми је што обе стране имају поверења у НАТО и КФОР и виде нас као непристрасног гаранта примене споразума“, рекао је Расмусен и додао да ће НАТО наставити да у оквиру мандата Уједињених нација ради на стварању безбедног и сигурног окружења за све који живе на Косову.
Расмусен је у Европском парламенту оштро одбацио оптужбе да је Северноатлантски пакт окупирао Косово.
“Пазите, мисија КФОР функционише на основу мандата коју је добила од Уједињених нација, уз пристанак страна у сукобу“, истакао је Расмусен након што га је један грчки посланик питао “докле ће НАТО да окупира Косово“.
Он је подсетио да је ЕП у неколико досадашњих резолуција подржао мисију КФОР као гаранта безбедности на Косову.
“То би се тешко могло назвати окупацијом“, рекао је Расмусен, који је у тросатном дијалогу са европским парламентарцима био изложен серији непријатних питања, која су се већином односила на улогу НАТО у Авганистану и у Сирији.
Расмусен навео је данас у говору у Европском парламенту да су мисије Северноатлантског пакта на Западном Балкану пример успешне сарадње тог пакта и Европске уније.
Расмусен се европским парламентарцима пожалио да бирократске препреке ометају тешњу сарадњу НАТО и ЕУ на највишем нивоу, али да су мисије на Западном Балкану доказ да координација даје добре резултате.
“КФОР и Еулекс имају одличну координацију на Косову“, рекао је Расмусен, који се у свом говору снажно заложио да европске чланице НАТО повећају издатке за одбрану и тако смање растућу неравнотежу између Сједињених Држава и Европе.
“Ако се чланице ЕУ чвршће не посвете одбрани и безбедности, сви разговори о јачању европских одбрамбрених капацитета су празне приче“, упозорио је Расмусен.
Он је оштро критиковао ослањање на доктрину ‘меке моћи’ коју заговарају они који тврде да комбинација дипломатских напора и економских притисака даје боље резултате него претња војном силом.
Да се разумемо, ‘мека моћ’ без претње силом није никаква моћ, рекао је Расмусен и додао да је најбољи рецепт комбинација оба елемента.
Мисије на Западном Балкану доказују да мешавина “меке“ и “тврде“ силе одлично функционише, рекао је Расмусен посланицима.
ТАНЈУГ