У свету зависност од видео-игара проглашена за психичко растројство које треба лечити

У ЛОНДОНУ СЕ УСКОРО ОТВАРА ЦЕНТАР ЗА ЛЕЧЕЊЕ – КОМПЈУТЕРСКЕ ЗАВИСНОСТИ      

* Светско тржиште сајбер-спорта `тешко` је 1,1 милијарду долара, а компјутерске игре – по проценама – игра 1,7 милијарди људи

* Тренутно су најпопуларније Dota 2, Counter-Strike и League of Legends

_____________________________________________________________________________

СВЕТСКА здравствена скупштина извршила је промену у  Међународној классификацији болести којом је у списак болести и психичких растројстава – по први пут – укључила зависност од компјутерских видео-игара.

Нова болест добила је званичну ознаку 6С51 («Гејмерско растројство»), а подједнако се односи на игре типа Counter-Strike, фудбалске симулаторе и онлајн игре попут World of Tanks.

Закључак је: «Свако може постати зависан од сваке видео-игре», а зависношћу се сматра «свако упорно понављање једног те истог упркос све већим физиолошким, психичким, социјальним и финансијским проблемима».

Видео-игре доводе «губитка контроле над собом» и могу – у најтежим случајевима – гејмера коштати живота.

Најбоље је изучен случај девојчице у Кини која је умрла од изнуренности играјући World of Warcraft.

Њена сахрана је преношена онлајн, а присуствовале су јој „десетине никова из пријатељских кланова“.

Према одлуци, за дијагнозу «гејмерска зависност» – симптоми ће морати да се манифестују у току једне године. У тежим случајевима – и краће.

Проглашавање игроманије за болест отвара врата њеном лечењу. Амбулантном и болничком. У најтежим случајевима – и принудном.

У Лондону се, иначе, ускоро отварацентар за лечење „компјутерске зависности“.

Светско тржиште сајбер-спорта `тешко` је 1,1 милијарду долара, а компјутерске игре – по проценама – игра 1,7 милијарди људи.

Тренутно су најпопуларније Dota 2, Counter-Strike и League of Legends.

Највећа и најпрестижнија такмичења гејмера организују сами произзвођачи видео-игара.

Један од највећих је годишњи сајберспортски The International (Dota 2). Прошле године му је наградни фонд био 25,53 милиона долара.

Слично као наркомане, и игромане је, по правилу, тешко наговорити да ону и на преглед, а за нешто више од тога – одбијају и да чују…  

Извор: Факти