Тачи прекунуо састанак у Бриселу

Belgium EU KosovoБЕОГРАД – Ратни злочинац Хашим Тачи прекинуо је тројни састанак незадовољан предлогом шефице европске дипломатије Кетрин Ештон.

У Бриселу су око 15,45 сати почели директни преговори Београда и Приштине уз посредовање, после низа серије одвојених разговора Кетрин Ештон са делегацијама две стране.

Ештонова се најпре састала са делегацијом Приштине, потом са представницима Београда, па је уследио други круг консултација са Београдом, па са Приштином.

Према извору блиском нашој делегацији, на преговарачки сто изнета је нешто боља понуда од оне коју је Београд, у претходној, осмој рунди дијалога, одбио као неприхватљиву. Београд инсистира на одређеним решењима за надлежности српских општина у области правосуђа и полиције и на томе да на северу Косова и Метохије не буду присутне косовске безбедносне снаге.

Исти извор наводи да су разговори тешки и да је тешко проценити исход данашњих преговора.

Члан српске делегације Александар Вулин, изјавио је за Танјуг уочи трилатералног састанка да Србија очекује знатно бољу понуду. Вулин је изјавио да је преговарачки тим био у праву што током прошле рунде није прихватио предлог споразума о северу Косова и да сада очекује бољу понуду.
„Могу са сигурношћу да кажем да је одлука да се одбије предлог била потпуно исправна“, рекао је Вулин непосредно уочи почетка трилатералног састанка.

Он је рекао да је након билатералног састанка београдског тима са Кетрин Ештон јасно да се може очекивати знатно повољнија понуда од оне која је раније овог
месеца била предложена.
„Да ли ће то бити довољно да се постигне споразум – тек треба да видимо“, рекао је шеф Канцеларије за Косово владе Србије.

Он се осврнуо на синоћну изјаву шефа приштинске делегације, ратног злочинца Хашима Тачија, да Приштина остаје при ставу да будућа заједница српских општина на Косову не треба да има извршна и законодавна овлашћења.
„То ће ипак морати и нама да каже“, рекао је Вулин и закључио да такве изјаве не доприносе успеху дијалога.

Маја Коцијанчич, портпаролка Кетрин Ештон, изјавила је уочи почетка девете рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу да се очекује да данас буде постигнут споразум о северу Косова.
„Учинићемо све да до договора дође“, рекла је Коцијанчич новинарима у
седишту Европске комисије.

Она је потврдила да ће Ештон у понедељак, 22. априла шефовима дипломатија земаља чланица поднети извештај о исходу дијалога, од чега зависи да ли ће Србија у јуну добити датум за преговоре о придруживању ЕУ.
„У интересу је обе стране да до споразума дође“, рекла је Коцијанчич и додала да је неопходно да се и Београд и Приштина сложе око решења за север Косова.

Шведски министар спољних послова Карл Билт позвао је данас две стране да постигну споразум о нормализацији односа који је услов Европске уније за наставак њихових евроинтерграција.

Билт је у Загребу, на конференцији о проширењу ЕУ организованој поводом посете шведског краља Густава Хрватској, рекао да српски и косовски премијер не морају да реше сва питања, али да је споразум о статусу српских општина на северу Косова кључан за почетак преговора са Бриселом. Хрватска агенција ХИНА пренела је и да је шведски шеф дипломатије казао да би ЕУ требало 2014. да отвори приступне преговоре са свим земљама југоисточне Европе, јер у супротном „прети опасност избијања социјалних и политичких напетости каквих је било у прошлости“.

Тачи је по доласку у Брисел рекао да је дошао са „најбољом намером да постигне споразум Србије и Косова“, јер сматра да је време да „вековни сукоб остане иза нас“.
„Овај споразум значио би добросуседске односе и евроатлантску будућност за две земље и народе наших земаља“, рекао је Тачи.

Према његовим речима, споразум не би био само у интересу Косова већ и у интересу Србије и Европске уније и ишао би у прилог миру и стабилности у региону.
„Надам се да ће Србија радити заједно са нама како бисмо постигли тај договор. Ми желимо да оставимо иза себе прошлост и кренемо ка добросуседским односима и миру. Имали смо вековни сукоб и време је да то остане иза нас и да кренемо ка миру,“ рекао је Тачи.

Уочи хитно сазваног састанка у Бриселу власти у Београду обавестиле су европску администрацију који је довољан разлог и услов за прихватање споразума с Приштином, док је у очекивању резултата дијалога, Европска комисија одлучила у уторак да одложи извештај о напретку Србије, а неизвесна је и расправа на исту тему у Европском парламенту у Стразбуру.

Дачић је уочи разговора у Бриселу изјавио да је протеклих дана дефинисано неколико питања за која Београд сматра да је непоходно да буду садржана у договору да би српска страна могла да прихвати тај документ, а Тачи да је у Брисел дошао са „најбољом намером да постигне споразум Србије и Косова“, јер сматра да је време да „вековни сукоб остане иза нас“.

Предстојећа рунда је, како је незванично поручено из Брисела, последња шанса да се испуни услов Европског савета да Србија добије датум за почетак преговора о придруживању ЕУ у јуну. Савет је у децембру прошле године условио датум „видљивим и одрживим напретком“ у односима Београда и Приштине.

У делегацији Београда су, уз премијера Ивицу Дачића и првог потпредседника владе Александра Вучића, и потпредседница Владе задужена за европске интеграције Сузана Грубјешић, саветник председника Србије Марко Ђурић и директор Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин.

ТАНЈУГ/ СРБИ НА ОКУП