РТ: Гушење иранског извоза нафте је безобрзирни чин криминалне агресије САД

111807_vest_olkИрански председник Хасан Рохани је позвао међународну заједницу да се супротстави намери Вашингтона да угуши ирански извоз нафте, описујући план као безобрзиран чин криминалне агресије, а према којем САД не занимју последице.

Говорећи током посете Бечу, ирански председник Хасан Рохани је изјавио да су америчке санкције против Ирана „криминал и агресија“, додајући да Вашингтон не размишља о последицама свог плана за подривање иранског извоза нафте.

„Американци кажу да желе да смање ирански извоз нафте на нулу. Говоре без размишљања. То показује да не размишљају о последицама“, рекао је Рохани.


Ирански лидер је додао да ће Иран надживети и тренутну америчку администрацију.

„Иран ће преживети и ову рунду санкција Сједињених Држава као што је и раније преживљавао. Ова америчка влада неће заувек остати на положају. Али историја ће судити другим земљама на основу онога што раде данас“, рекао је Рохани током посете Бечу.

Рохани је такође на састанку са генералним директором Међународне агенције за атомску енергију Јукију Аману, рекао да Техеран задржава право да доноси нове одлуке на основу тога да ли Иран може и даље имати користи од нуклеарног споразума из 2015. године, након што су се Сједињене Државе једнострано повукле из споразума у мају.

Техеран је јуче саопштио да ће куповати робу само од оних земаља које купују иранску нафту. Ова политика ће вероватно помоћи да се обесхрабре земље који се придружују амбициозном америчком плану за блокирање иранског извоза нафте, што је Рохани описао као „фантазију“.

„То су претеране изјаве које се никада не могу спровести“, рекао је Рохани раније у уторак након разговора са швајцарским званичницима у Берну.

„Такав сценарио би значио да САД имају своју империјалистичку политику у флагрантном кршењу међународног права“, додао је он.

Вашингтон врши притисак на своје савезнике да зауставе куповину иранске нафте до 4. новембра. Економски и политички чланци тврде да су притисци чак одвратили  јапанског премијера да посети Техеран касније овог месеца. Међутим, Јапан је до сада одбијао да смањи увоз иранске нафте.

Одлука Доналда Трампа да једнострано САД изађу из нуклеарног споразума са Ираном и уведе нове санкције против Техерана угрозила је постојање историјског споразума. Вашингтонови европски партнери су бесни због тога што њихове компаније, које су уложиле милијарде долара у Иран након укидања санкција у 2015. години, сада могу бити подвргнуте америчким санкцијама. Рохани је тренутно у европској турнеји у покушају да сачува споразум, док Иран још има користи од њега.

Извор:
ВОСТОК