д нашег дописника
Атина – Више стотина хиљада људи из целе земље (организатори кажу милион и по, а полиција 140.000) поручило је с централног атинског Трга Синтагма да је „Македонија једна и да је само грчка”. Атином се орила национална химна. Вијориле су се заставе, певале песме о Македонији. Окупљени су рекли да никада неће трговати називом „Македонија”, да нису спремни на преговоре који значе уступак северном суседу јер штите своју домовину, историју и културу.
Грци су навикли да излазе на протесте против владе, мера штедње, смањења пензија и плата, високих пореза, али снага јединства, националног достојанства и припадности никад није била изражени као данас.
Само из правца Солуна у раним јутарњим сатима стигло је бар 2.500 аутобуса. Ништа мање у Атину је стигло и из других градова. Многи су путовали целе ноћи. Бродовима, само с Крита, у цик зоре допутовало је више од хиљаду људи.
„Дошли смо да бојкотујемо националну издају коју припрема влада и опозиција која се ћутке слаже с властима”, каже Пантелис Капарудакис с Крита и наглашава да народ никада неће одобрити ову политику јер је „Македонија наша душа”.
Главни говорник, славни композитор Микис Теодоракис (92) желео је да буде уз народ. Није га спречило то што су му стизале претње. Његов дом испод Акропоља дан уочи митинга засули су црвеном бојом и на зиду написали „Твоја прича почела је у брдима, али ће се завршити на националној хумци на Синтагми”.
Грцима је поручио: „Пут да се заштите права домовине није национализам већ патриотизам. Македонија је била, јесте и остаће грчка.” Теодоракис је упозорио да се народ не сме сложити с фалсификовањем историје јер тако постаје саучесник сила које имају аспирације према територијалној целовитости Грчке.
„Одступање од тог принципа било би погубно за земљу. Ако одступимо од наших позиција када је реч о имену, то је као да смо отворили границе онима који нам отворено прете”, рекао је Теодоракис. Он је указао на планове међународних сила и одредбе македонског устава које представљају опасност за територијалну целовитост Грчке.
„Ако попустимо, после Југославије, ми ћемо бити следећи.” Окупљенима се у име Грчке цркве, која је стала уз народ, обратио и митрополит Доротеос.
Последње испитивање јавног мњења каже да више од 71 одсто Грка не жели да БЈРМ у имену садржи назив Македонија. Њих 56 процената сматра да су потези премијера Алексиса Ципраса погрешни када је реч о преговорима са Скопљем, као и начин на који о овом питању преговара шеф дипломатије Никос Коцијас. Ипак, питање је да ли ће митинг у Атини нешто променити.
Општа је оцена да је влада учинила све да минимизира значај митинга. Упозоравала је грађане да не излазе на улице и не подлежу утицају десничара и екстремиста, националиста и фашиста који стоје иза митинга. С друге стране се у стручној јавности може чути и да ће након овог митинга власт морати да промени приступ у преговорима.
Утолико пре што је, до сада, јасан став по македонском питању имала искључиво Сириза, али не и целокупна влада. Коалициони партнер, министар одбране Панос Каменос, тврди да у парламенту његови посланици из Анел партије неће гласати да БЈРМ добије име које садржи назив „Македонија”.
Ципрас: Влада се фокусира на национални интерес
Атина – Влада се фокусира на национални интерес и било какво друго понашање довешће до пораза нације, саопштено је из Кабинета грчког премијера Алексиса Ципраса. „Влада се фокусира на национални интерес, умереност, обазривост и инсистира на сарадњи, разумевању и заједничком развоју”, наводи се у саопштењу Кабинета председника грчке владе, преноси АНА.
У саопштењу се тврди да се на данашњем масовном протесту у Атини због потенцијалног компромиса Грчке са властима у Скопљу око званичног имена Македоније окупило неколико хиљада људи, чиме, како се наводи, нису испуњена очекивања организатора да ће се милион људи наћи на протесту. Из Ципрасовог кабинета напомињу да већина Грка сматра да се проблеми спољне политике морају решавати без нетолеранције и фанатизма. (Танјуг)