– Став Шпаније о непризнавању једнострано проглашене декларације о независности Косова је заснован на одбрани принципа територијалног интегритета држава, поштовању међународног права и владавине права – рекли су нам у служби за односе са јавношћу Министарства спољних послова Шпаније.
Приштина се налази у незавидној ситуацији када је реч о чланству у ЕУ, јер Мадрид сигурно неће мењати своју позицију. Неопходни консензус ће свакако изостати, уколико у Бриселу, у било ком облику, на мала врата покушају да прогурају независност Косова. Тако, фактички, оно у ЕУ може једино као регион под посебном управом, с другачијим календаром, али, правно, у саставу Србије!
Косовским властима не би помогло ни када би их сви други признали. Када би, теоретски посматрано, то, чак, урадио и сам Београд, што се свакако неће догодити, Шпанија не би попустила!
– Немамо ништа против те територије и њеног становништва и задржавамо конструктиван став у свим форумима, пре свега унутар ЕУ, све док се поштују одређени принципи. У том смислу, Шпанија је увек подржавала дијалог између Београда и Приштине под окриљем ЕУ – поручили су из шпанског МСП.
Ситуација са Каталонијом трајно је учврстила однос Шпаније према питању Косова. Мадрид не жели да чује ни за какве преседане, јер би то онда, између осталог, могли да искористе и неки њени региони.
После референдума о независности Каталоније и скандалозне оцене Европске комисије да се она не може поредити са Косовом, јер је Шпанија у ЕУ, а Србија није – наша Влада спремила је протестно писмо Бриселу.
Међутим, власти у Београду одлучиле су да га ипак не пошаљу и то, како је тада објаснио председник Александар Вучић, због директне молбе Шпанаца да то не чинимо јер им отежавамо позицију. Вучић је тада рекао да је Шпанија увек била фер према нама, да зна ко је све притискао њиховог премијера Маријана Рахоја да попусти и призна Косово, али да он није хтео.
Шпанија, која уме да цени и то што је Србија одустала од протестног писма ЕУ у тренутку када су у Бриселу одбили резултате референдума у Каталонији, не само да остаје непоколебљива у одбрани територијалног интегритета Србије, већ ће искористити и сав свој утицај у свету да Косово не признају оне земље које то до сада нису учиниле.
ХАРАДИНАЈ МЕЂУ НАЈТРАЖЕНИЈИМА
ПРЕМИЈЕРА привремених институција у Приштини Рамуша Харадинаја амерички магазин „Тајм“ сврстао је међу пет најтраженијих геополитичких бегунаца у 2018. години. Овај лист је пренео да је Харадинај као командант ОВК био оптужен да је руководио мучењима и убијањима Срба, али да га је, због недостатка доказа, суд УН ослободио 2008. и 2012.
Како се наводи, то није било довољно добро за Србију која одбија да призна Косово и жели да Харадинај буде изручен како би се нашао пред лицем правде на српском суду.
– Харадинај није суочен са правним изазовима само у Србији. Косовски парламент је 2015. одлучио да формира специјални суд. Само сада, када би требало да оптужнице буду објављене, Харадинај и остали чланови косовске политичке елите, траже начине да омету истрагу – наводи „Тајм“
*
Извор: НОВОСТИ