Трамп позива Гутереша и Уједињене нације да прихвате америчку реформу Уједињених нација

САД ВЕЋ ОБЕЗБЕДИЛЕ ДА ЊИХОВУ „ДЕКЛАРАЦИЈУ“ ПРИХВАТИ 128 ЗЕМАЉА – СВЕ КОЈЕ ПРИЗНАЈУ „КОСОВО“

  • Трамп ће се Генералној скупштини УН обратити 19. септембра и сигурно ће наставити своју данашњу линију. Није искључено да ће већина у Генералној скупштини, у којој нема вета, гласати за америчку декларацију. Али, њене одлуке нису обавезујуће, па ће се битка пренети у Савет безбедности УН
  • „Декларацију“ засад не прихвата 70 земаља међу којима су Русија, Кина и Француска. Стални представник РФ у Савету безбедности УН, Василиј Небензја, већ је упозорио да га његова земља вероватно неће подржати. Он је предочио да су у њему садржане формулације исувише расплинуте и да је нејасно због чега су у главној улози САД а не генерални секретар УН Антонио Гутереш
  • Москва зазире да је „декларација“ само увертира за наметање преко Гутереша промена у деловању Савета безбедности УН како би – бар поводом „хуманитарних питања“ и интервенција – било укинуто, или битно ограничено, право вета у СБ УН. Оваква страховања нису случајна. Трампов саветник са националну безбедност, Херберт Макмастер, већ је оценио да је Савет безбедност УН „препун земаља које делују против сопствених народа“

        ДОНАЛД Трамп је у седишту Уједињених нација позвао њиховог генералног секретара – Антонија Гутереша који је то постао по вољи Сједињених Држава – да се бори са бирократијом у светској организацији и да је реформише.

        Притом је рекао: „Апелујемо на генералног секретара да искористи сва своја овлашћења за савладавање бирократизма и реформисање застарелог система. Да донесе одлуке које ће омогућавати боље остваривање главне мисије Уједињених нација“.

        Председник САД је нагласио да је званични Вашингтон „привржен реформама у Уједињеним нацијама“.

        Још је додао: „Морамо обезбедити да ни једна земља чланица не носи несразмерни део терета. Ни војно, ни на финансијском плану“.

        Амерички лидер на овај начин истовремено и лобира и врши притисак да УН буду прекројене у складу са америчком „Декларацијом о реформисању Уједињених нација“ коју је до данас – наравно, по захтеву Стејт департмана – потписало 128 земаља.

        Фактички: сви амерички вазали.

        А да је баш тако, сведочи и чињеница да су декларацију подржале фактички све земље које су признале независност шиптарско-америчког „Косова“.

        Међу 70 земаља које су одбиле да подрже америчку реформу система Уједињених нација су: Русија и Кина, а засад и Француска.

        Текст декларације садржи 10 чланова којима се захтева отпочињање „ефикасне и сврсисходне реформе УН“, а од Гутереша да иницира „конкретне предлоге и решења“ како би Ист Ривер био успешнији на плану мировних иницијатива и пружања хуманитарне помоћи.

        Од Гутереша се конкретно једино тражи да смањи апарат Уједињених нација, укључујући и број сарадника њихових „главних тела“.

        Иако је предложена „декларација“ формално необавезујући политички документ, стални представник Русије у Савету безбедности УН, Василиј Небензја, већ је упозорио да га његова земља вероватно неће подржати. Он је предочио да су у њему садржане формулације исувише расплинуте и да је нејасно због чега САД предлажу шта треба да ради Гутереш, а то он сам не чини.

        Небензја наступа као дипломата, а ради се о томе да Русија зазире да је „декларација“ само увертира за наметање преко Гутереша промена у деловању Савета безбедности УН како би – бар поводом „хуманитарних питања“ и интервенција – било укинуто, или битно ограничено, право вета у СБ УН.

        Оваква страховања нису случајна. Трампов саветник са националну безбедност Херберт Макмастер већ је оценио да је Савет безбедност УН „препун земаља које делују против сопствених народа“.

        Неизговорена порука је наравно: такве земље треба лишити права вета. А то се, дакако, не може односити на америчке савезнике Велику Британију и Француску…

        Трамп ће се Генералној скупштини УН обратити 19. септембра и сигурно ће наставити своју данашњу линију.

        Није искључено да ће већина у Генералној скупштини, у којој нема вета, гласати за америчку декларацију. Али, њене одлуке нису обавезујуће, па ће се битка пренети у Савет безбедности УН.

*

Извор: ФАКТИ