ИНИЦИЈАТИВА ЗА НОВИ РАЈХ: Европска унија да се трансформише у Европску федерацију

Илустрација

Предсједавајући доњих домова парламената Њемачке, Француске, Италије и Луксембурга – Норберт Ламерт, Клод Бартолон, Лаура Болдрини и Марс ди Бартоломео – заједно су иступили са иницијативом да се садашња Европска унија трансформише у Европску федерацију.

Учинили су то у форми отвореног писма „грађанима ЕУ” у којем су упозорили да је „дошло вријеме да Европска унија крене путем тјешње политичке интеграције – ка федералном савезу држава”.

Текст писма први је објавио италијнски дневни лист La Stampa. А његови потписници признају да федерална Европа „наилази на моћан отпор“.

Међутим, они су увјерени – а не треба сумњати да иза њих стоје прве фигуре у Берлину, Паризу и Риму – да „инертност неких не смије парализовати остале”.

Потписници иницијативе суштински предлажу нову варијанту „ЕУ у две брзине”. Јер, фактички иницирају формирање федералног језгра и наглашавају:

„Они који нису за тјешњу интеграцију сада – могу јој се придружити касније”.

Уз упозорење: да је за „европски пројекат” наступио најкритичнији моменат због миграција, економских проблема, раста популарности популистичких, националистичких и ксенофобских снага и неповјерења Европљана према својим властима.

Челници парламената четири земље у „отвореном писму” отворено предлажу да земље које уђу у будућу федерацију на њу пренесу већи дио свог суверенитета у области екологије, енергетике, финансија, миграција и борбе против тероризма јер је дјеловање у њима појединачних држава неефикасно.

У овом контексту су апеловали на елите држава-чланица ЕУ да се дозволе да их паралишу страхови и забринутости повезане са „изборним циклусима”.

Иницијатива се није тек тако појавила управо сада и није случајно што су иза ње стале четири од шест земаља које су основале Европску економску заједницу.

У Риму ће се 17. марта окупити предсједници парламената земаља ЕУ. Формално: ради обиљежавања јубилеја њеног формирања.

Међутим, Њемачка и остали поборници федерализације ЕУ вјероватно су поприлично закаснили.

Француска, Холандија и сама Њемачка су пред изборима који могу угрозити и само постојање ЕУ у данашњем виду.

Осим тога, парламент Холандије је прихватио предлог опозиције да се изучи да ли би тој земљи одговарало да напусти еврозону.

Изучавање тог питања биће под контролом Државног савјета који је консултативни огран холандске владе.

*

Извор: Принцип