Марија Мали, бивша жена градоначелника Синише Малога: „Изгубила сам старатељство над троје деце на најбруталнији начин…“

sinisa-mali-marija-mali-foto-dragan-kadic-dragana-udovicic-1470170913-961247

Марија Мали

 „Пошто није могао другачије да објасни порекло 95 хиљада евра, Синиша и његов адвокат дошли су на идеју да прикажу да сам ја нашла новац после смрти покојног оца.“

Након развода од градоначелника Београда, Марија Мали изгубила је старатељство над децом. Пријаву коју је због физичког напада поднела против бившег супруга суд је одбацио, а отпуштена је и с посла. Таблоиди су је лажно оптуживали, а она тврди да јој бивши супруг Синиша Мали и даље упућује претеће поруке, подсећајући је на моћ коју има. Појављивање у јавности за њу је, како каже, последња линија одбране. У интервјуу за КРИК она говори о понашању бившег супруга после развода, али и како је била приморана да учествује у сумњивим пословима у које ју је током брака укључивао. Тако је била уцењена да му помогне да слаже Агенцији за борбу против корупције о својим приходима. Постављао ју је на места директора представништава офшор компанија, без објашњења чему неке од тих фирми служе. Она сада открива детаље о имовини коју Мали не води на своје име, о његовом учешћу у случају Савамала и другим сумњивим пословима. Марија Мали је за већину тврдњи показала доказе у виду преписки, оверених изјава, рачуна и других докумената.

Једна од најнеугоднијих ситуација, како је Марија Мали објаснила, била је када ју је бивши супруг натерао да потпише лажну изјаву о приходима намењену Агенцији за борбу против корупције. На тај начин, Мали је прикрио 95 хиљада евра  – новац чије порекло није могао да објасни државној институцији.

 „Он је као функционер био дужан да подноси извештаје који се не тичу само њега, него и мене. Агенција је видела разлику у количини новца који сам трошила и плате коју сам примала у ’Хенкелу’.“

Марија је за КРИК објаснила да је то новац који је Синиша Мали доносио у кешу и давао јој да уплаћује на свој рачун, а онда га је она трошила са своје кредитне картице на потребе породице. Разлика од 95 хиљада евра настала је у периоду од 2013. до 2016. године. Синиша Мали супрузи никада није објаснио одакле му кеш. Део пара јој је предавао у еврима, део у динарима.

 „Када год сам задужила своју кредитну картицу, Синиша ми је дао новац којим сам оплатила задужење и тако се направила разлика у потрошњи у односу на моју зараду. Ја сам била мајка троје деце и бринула о њима, кући, породици, док је он бринуо о финансијама. Оно што је желео са мном да подели, делио је. Од тренутка када је почео да ради за владу, мислим да је 90 одсто ствари престао да дели са мном. Зато су се наши односи погоршали. Ја више нисам имала увида у то шта Синиша ради, с ким се виђа. Претпостављам да су то биле, не знам, пословне тајне, да не сме супруга да зна. Док је радио и имао своју приватну фирму, колико-толико сам и знала.“

Пошто није могао да објасни порекло тих 95 хиљада евра, Синиша Мали је са адвокатом осмислио алиби да завара Агенцију, каже Марија. Одлучили су да искористе чињеницу да јој је недавно преминуо отац.

„Синиша и његов адвокат Игор Исаиловић дошли су на идеју да прикажу да сам после смрти оца пронашла новац који сам потом користила за свакодневне потребе. Стигла ми је порука од Исаиловића: ’Марија, треба да потпишеш изјаву за Агенцију за борбу против корупције’. Рекла сам: ’Не долази у обзир, не желим да радим такве ствари’. Имам ту преписку са њим. Онда сам отишла код Синише у кабинет и рекла му: ’Немој то да радиш’, али је он употребио своје преговарачке способности да ми објасни како је то јако битно због деце. Да ја тиме морам да заштитим децу. Ја сам, наравно, пре свега, мајка.“

Новинарима КРИК-а показала је изјаву оверену код нотара. Агенција за борбу против корупције, којој покушава да се пожали да је изјава под њеним именом лажна, месецима одбија сусрет са њом.

 „У четвртак сам последњи пут звала и рекли су да никог нема и да зовем у понедељак.“

Скривена имовина

Марија објашњава да током развода није било једноставно поделити имовину пошто Мали не води све на своје име.

Поделили су оно што се у папирима водило на Синишу – два спојена стана у луксузном београдском комплексу „Оаза“ припала су Марији Мали, а стан у Бугарској остао је њему. Синиша је, међутим, задржао остале станове који нису били уписани на његово име.

Марија Мали је новинарима КРИК-а указала на још три некретнине којима располаже њен бивши супруг –  још један стан у „Оази“ и два апартмана на Копаонику, на атрактивној локацији у средишту овог туристичког центра, недалеко од првих стаза за скијање. Ових станова нема у његовом имовинском картону на сајту Агенције за борбу против корупције.

 „За трећи стан у „Оази“ дата је капара од 100 хиљада евра 2009. године. Стан није на Синишино име, али он располаже тим станом. Плаћали смо рачуне за тај стан. Знам само да је стан био под судским спором због чега није у целости исплаћен па не може да се укњижи и због тога није пријављено Агенцији. Исто тако није пријавио ни станове на Копаонику.“

Поменути апартмани на Копаонику нису уписани у катастар и на тај начин није могуће утврдити у чијем су власништву. Марија је новинарима КРИК-а показала рачуне за комуналије, одржавање и телефон који се воде на име Синише Малог.

 „Један стан на Копаонику се води на име Синишиног оца и користили смо га и пре него што су се деца родила, негде 2004. године. Знам само да су стизали рачуни и да смо их уредно плаћали. Сваке зиме смо горе проводили по минимум месец дана. Све наше ствари и дан данас стоје тамо. Други стан на Копаонику чак ни ја сама не знам на кога се води. У његовом власништву је од 2014, када је постао градоначелник. Зато се не води ни на чије име. Ја сам ишла да га сређујем, кречим, уносим намештај. Када је била подела имовине, то је Синиша задржао.“

Марија Мали верује да Синиша поседује још некретнина, за које она не зна. Каже да је тек након КРИК-ове приче сазнала да је учествовао у куповини 24 апартмана на бугарском приморју. Знала је за само један од тих станова у којем летују од 2009. године. Сећа се да јој је једном приликом рекао да планира да уђе у тај пројекат, али ју је касније обавестио да је од тога одустао. Документа до којих су дошли новинари КРИК-а показују да је Мали као представник две офшор компаније купио ове луксузне некретнине у Бугарској вредне око пет милиона евра од Срђана Дабића средином 2012. године.

 „Они су дуже време пре тога били пријатељи. Заједно су радили у ’Лукоилу’ неко време и када је Срђан Дабић дошао на идеју да прави комплекс на Црном мору у Бугарској, понудио је Синиши да буде партнер у том пројекту. Оно што сам тада чула од Синише јесте да је он то одбио, лично ми је рекао. То је нешто што ја очигледно није требало да знам. Чим смо се венчали, рекао ми је: ʼПријатељи су ме саветовали да никада ништа не стављам на своје име’, да не би, између осталог, при разводу морао да имовину дели са супругом. Зато је и ставља на офшор компаније. Ниједна некретнина коју смо икада купили није била ни на моје име“, испричала је Марија за КРИК.

Синиша Мали сада тражи и ревизију поделе имовине – да му се врати стан у „Оази“ који је пре тога оставио Марији Мали.

 „Покушава да докаже да је био правно неук и да то уопште није требало да дели са мном. Покренут је поступак и већ је било прво рочиште.“

Офшор пословање

КРИК је до сада открио неколико офшор компанија и тајновитих трансакција иза којих стоји градоначелник Београда. Неке од њих, попут офшор компаније „Бусбy Финанциал Цорп.“ са Британских девичанских острва, повезане су и са Маријом – била је директорка њихових представништава у Србији. Марија за КРИК открива да је сврха ове фирме била да се избегне плаћање пореза на куповину аутомобила.

 „На ту фирму се водио наш породични ауто који је био купљен у јулу 2008. године. Према мојим тадашњим сазнањима, пребачен је на ту фирму да се не би платио порез који плаћате када купите аутомобил. То је скупљи аутомобил, ‘мерцедес’ Г класе, седам седишта. Постоји рок који треба да прође да не мора да се плати порез. Оног тренутка кад је истекао тај рок, Синиша је аутомобил пребацио на моје име. Он је пријављен Агенцији.“

Маријину причу потврђује пуномоћје које је фирма „Бусбy“ издала Синишином адвокату Исаиловићу у ком пише да је овлашћен да обави „правне радње за увоз аутомобила.“

Марија је била и директорка представништва офшор компаније „Алессио Инвестменст Лтд.“ за коју не зна чему је тачно служила.

 „То су биле трансакције које Синиша ради, а у које се ја нисам разумела. Ја сам тада буквално само потписивала папире које су ми он и адвокат дали.“

Иако важи за експерта у области финансија и пословања, Синиша Мали је често остављао трагове на документима који га везују за сумњиве послове.

 „На себе је најмање обраћао пажњу, најмање се можда удубљивао у послове који су у вези са њим самим. Он се другима више посвећивао, за себе је мислио да је све под контролом.“

Чувар тајни

За градоначелниковог адвоката Игора Исаиловића каже да му је најближи сарадник и да познаје све послове Синише Малог.

 „Игор је радио као адвокат у ʼГранд кафиʼ и тамо су се упознали када је Синиша био задужен за преговоре о продаји те фирме. Исаиловић је тада био на почетку каријере и Синиша га је узео под своје и научио послу. Исаиловић је потом изашао из групе адвоката са којима је радио и основао своју фирму. Од тада не постоји ниједан посао који је Синиша икад урадио, а да он није учествовао.“

Након што је Мали дошао на власт, Исаиловић је постао близак Српској напредној странци. Био је један од најистакнутијих који су, упркос протесту својих колега, подржавали увођење нотара. Исаиловић је компанију оснивао и са Аном Брнабић, министарком државне управе и локалне самоуправе, како је КРИК недавно открио у бази имовине политичара.

Марија каже и да је упућена у случај „Цомпост Гроуп“. Подсећамо, КРИК је открио да је ова фирма у власништву породице Мали нелегално присвојила 10 хектара државне земље код Вршца и на њој покренула производњу компоста, материје за узгој шампињона. Чека се одлука Привредног суда у Панчеву хоће ли се земља вратити држави. Власништво ове фирме Мали је средином 2013. пренео на Ивицу Ђолића, док Марија тврди да је градоначелник Београда и даље њен власник.

 „Фирму је углавном водио Синишин брат. У неком периоду се укључио Ивица Ђолић као неко ко је продавао компост по Србији. Ђолић је супруг моје куме – ја сам га препоручила. Он је само фиктивно власник, али чињеница је да је то Синишина фирма. Од тренутка кад је ушао у целу ову причу с политиком, нити је имао времена више тиме да се бави, нити је његов брат имао времена. Они су у потпуности то занемарили, ја мислим да је та фирма апсолутно пропала. Неки наш интерни договор био је да кад он прода ’Цомпост Гроуп’, да ће мени дати пола тог новца. Више се не надам да ће он то икада поделити.“

Савамала

Марија Мали објашњава да се Синиша Мали веома променио од када је постао градоначеник и постао политички моћан.

Одмах после бесправног рушења објеката у Херцеговачкој улици у Савамали, Марија Мали каже да јој се бивши супруг похвалио да је учествовао у рушењу. Урадио је то, наводи, да отклони сметње изградњи капиталног пројекта

 „Нешто се драстично променило у том човеку. Мене је физички напао и у истом месецу је дошло до рушења града у Савамали. Неки осећај доминације, власти и моћи вероватно је дошао до врхунца – ’Ја сад могу све’.“

 „Ја сам са децом у то време била у Црној Гори. Имали су неколико дана распуста. Избори су били 24. априла, он је одмах сутрадан дошао авионом. Испричао је то као најобичнији догађај. ’Имао сам проблем, неки нису хтели да се иселе. Организовао сам акцију рашчишћавања. Дошли су људи у сред ноћи, мало тамо нешто полупали. Ништа страшно нисам урадио, али ето све сам ја сâм организовао, извео сам акцију’. То су биле, по његовим речима, неке баракице тамо, колибице. У том тренутку то уопште није требало да буде нешто што ће да одјекне као бомба у медијима. Уопште се није претпоставило да може било ко да примети да се рушило. Ваљда док је трајала та изборна еуфорија, док је народ славио, радовао се победи премијера, тај догађај је требало да падне у сенку. Мени јесте именовао фирму која је то урадила, али не бих сада о томе. Синиша је имао задатак да очисти тај простор јер је испреговарао са Арапима да ту изграде ‘Београд на води’.“

Каже да јој је Синиша рекао име компаније чијим се багерима рушило, али тај детаљ није желела да изнесе у јавност.

 „Судија је моја“

Главни мотив због ког је Марија Мали пристала да за КРИК јавно говори о свом бившем супругу јесте судски поступак којим је она након развода изгубила старатељство над њиховом децом.

 „Изгубила сам старатељство над троје деце на најбруталнији начин. Обраћала сам се многима. Нигде нисам наишла ни на какву помоћ, заштиту, савет. Где год да одем, или неће да ме приме, или једноставно неће нико ни да ме саслуша. Обраћала сам се премијеру, Центру за социјални рад и на још неколико адреса.“

Након што су се споразумно развели новембра 2015, Марија и Синиша Мали наставили су да се у јавности представљају као да су и даље у браку. На то је, како каже, била приморана.

 „Чињеница је да се он непуних годину дана после развода понашао као да смо ми у браку. Нису ни деца смела да знају. Ми смо у јавности глумили идеалан пар“, каже Марија Мали.

Она је у међувремену против бившег супруга поднела кривичну пријаву због насиља, осносно ситуације у којој ју је он, како тврди, напао у њеном стану „пред децом и женом која је тада радила код нас“. У исто време, Синиша Мали поднео је и пријаву против ње за лажно пријављивање. Маријина кривична пријава је одбијена, а није јој познато шта је било са његовом.

 „Не желим да трпим насиље и обратила сам се Центру за социјални рад, где су ми рекли да против насилника морам да поднесем кривичну пријаву. И тад је наставио да прети, да говори: ’Немој то да радиш. Ако урадиш, ја ћу да те уништим, узећу ти децу.’ Пошто сам ипак поднела кривичну прјаву, он је урадио све, на све могуће начине, и добио старатељство над децом…. Да ми се освети.“

По речима бивше супруге београдског градоначелника, претње које је од њега добијала биле су „свакакве“.

 „Није тада конкретизовао да ће објавити било шта у медијима, али ми је рекао ’Немаш шансе. Судија је моја. Специјални тужилац ми је дао савете шта да радим.’ Жена које је присуствовала насиљу неће да сведочи у моје, него у његово име, значи немам сведока… ’Отићи ћеш у затвор на три године за лажне оптужбе за насиље’ и ’Ти немаш никакве шансе’.“

Марија Мали каже да јој је најтеже због троје заједничке деце која више не живе с њом.

 „Тата је најмање са њима и та деца су потпуно, потпуно сама. Ја их виђам четири сата недељно и сваки други викенд. И он одлази сада у другу крајност и сада ми на бруталан начин доказује колико је моћан. ’Па, ја сам ти рекао. Зашто си ишла против мене? Видиш шта ти се сада десило?’ Али није свестан да деца преживљавају велике трауме и да ради на њихову штету. У ствари, он је децу искористио као средство до циља. Циљ је био да уништи мене.“

Градоначелник Београда Синиша Мали више од годину дана одбија да пристане на интервју за КРИК.

 Пише: Драгана Пећо

*

Извор: Крик

Приредио: СНО