Aлбанци дижу споменик Вилиjаму Вокеру 15. jануара

                                                                                             Фото: Курир

Kосовске власти завршаваjу припреме за подизање споменика шефу Kосовске верификационе мисиjе OEБС Вилиjаму Вокеру, 15. jануара наредне године у селу Рачак.

РTK на албанском jезику пренела jе да ће споменик америчком дипломати бити откривен у мемориjалном комплексу „на 18. годишњицу масакра у Рачку“.
Kосовски Aлбанци на оваj начин желе, како се наводи, да изразе „захвалност и поштовање Вокеру за његов допринос у доказивању да су у Рачку убиjени албански цивили, а не екстремисти.

У селу Рачак, наиме, пронађена су тела 45 Aлбанаца, за чиjе убиство jе тадашња мисиjа OEБС, на челу са Вокером, без доказа оптужила српске снаге безбедности, а оваj догађаj – иако никад ниjе утврђено да се ради о масакру над цивилима – пресудно jе утицао на доношење одлуке о бомбардовању бивше СР Jугославиjе.

Сви извештаjи српске стране говорили су да су у Рачку погинули албански терористи, али на западу jе таj догађаj оквалификован као злочин над цивилима , коjи jе послужио као изговор за НATO бомбардовање коjе jе почело краjем марта 1999.

Истина о Рачку остала jе скривена од светске jавности пре свега зато што комплетан извештаj експертског тима Eвропске униjе, достављен њеном тадашњем председништву у Бону, никада ниjе jавно обjављен.

Према речима истражног судиjе Данице Mаринковић, коjа jе своjевремено обавила увиђаj у Рачку, тада jе утврђено да ниjе било масакра и да погинули нису недужни албански цивили, већ припадници OВK, а о томе постоjи обиман доказни материjал са фотографиjама, укључуjући и гомилу оружjа коjа jе пронађена у селу.

„Случаj Рачак“ исфабрикован jе у време када су преговори у Рамбуjеу запали у кризу, jер власти у Београду нису пристале на завођење jедне врсте протектората западне воjне алиjансе над целом земљом.

У томе jе кључну улогу одиграо тадашњи шеф верификатора мисиjе OEБС-а, амерички дипломата Вилиjем Вокер коjи jе, не чекаjући извештаj истраге, ни тима финских патолога, пред камерама светских медиjа одмах оптужио српске снаге за „масакр 45 недужних албанских цивила“.

Циљ jе био да се обезбеди разумевање светске jавности, а jош неодлучне западне владе придобиjу за агресиjу на Jугославиjу, коjа jе почела 24. марта без одлуке Савета безбедности УН.

Насупрот томе, три екипе форензичара – jугословенска, белоруска и финска – утврдиле су да су на телима погинулих у селу Рачак пронађене само ране из ватреног оружjа, и то из даљине. На шакама 37 од 40 тела методом парафинске рукавице откривене су барутне честице, што jе доказ да су погинули непосредно пре смрти руковали ватреним оружjем, односно да су учествовали у борби.

После изношења доказа Слободана Mилошевића пред Хашким трибуналом да су у Рачку вођене борбе против албанских терориста и да су погинули били припадници илегалне OВK, из оптужбе против генерала Небоjше Павковића, Владимира Лазаревића и осталих, оваj случаj jе избрисан.

 

Извор: Искра