Србија поклања Америци руднике на Космету

trepcaБеоград – Сједињене Америчке Државе ускоро би могле да преузму већински део акција свих рудника на КиМ на које Србија има тапију, док би нашој земљи остало 49 одсто власништва у рудницима, пише данашњи „Информер“.

Лист, на основу извора блиских администрацији САД, пише да је посао уговорио министар природних ресурса Милан Бачевић током прошлонедељне посете америчкој држави Илионис и да би, према том споразуму, Србија остала сувласник 49 одсто акција тих рудника.

Реч је о нацрту споразума, који би касније требало да се преточи у финални уговор између две државе, а чиме би практично биле поништене спорне приватизације које су радили косовски Албанци и њихова агенција за приватизацију, отимајући и продајући српску имовину.

Преседник скупштинског Одбора за КиМ, Милован Дрецун, каже за „Информер“ да је реч о једном од предлога за могућу сарадњу.

„Ово се, пре свега, колико знам, односи на „Трепчу“. Ако посао с Илиноисом успе, то би било сјајно за Србију и њене грађане. Приштини би се прво оспорило право да располаже имовином рудника, а та имовина била би враћена у надлежност Србије. Ова сарадња допринела би и у политичком смислу, јер би се тако показало да Косово није независна држава“, рекао је Дрецун.

Александар Вулин, директор Канцеларије за КиМ, каже за „Информер“ да Србија не признаје приватизацију на КиМ.

„Ту приватизацију радила је само једна нација. Оно што у овом тренутку могу да кажем, јесте да држава располаже имовином на простору јужне покрајине. Ма како да се том имовином буде располагало у неком будућем периоду, гарантујем да ће то бити у државном интересу и у корист наших грађана“, нагласио је Вулин.

Директор „Трепче“ Јован Димкић није желео за „Информер“ детаљније да прича у вези са овом темом.

„Још нема званичних информација из министарства о овоме, због чега ништа не бих коментарисао док се не озваничи документима“, рекао је Димкић.

Оливер Ивановић, бивши државни секретар, међутим сматра да је овакав споразум нереалан, као и да је једини начин да се спречи отимање имовине излазак пред међународне судове.

ТАНЈУГ