Супердетектор за оболеле од рака
Јединствени детектор ће помоћи да се распознају најмањи тумори у раном стадијуму болести и да се против њих успешно бори. Конструисали су га руски научници из лабораторије за физику високих енергија ЦЕРН. По својим могућностима овај уређај нема премца у свету.
Мали гаџет који личи на хемијску оловку већ је испробан за време реалних хируршких операција. У нуклерној медицини, која омогућава да се реше сложени задаци у борби против онколошких обољења, нови детектор нема премца. Рецимо, пацијент има ретки вид рака – неуроендокрини тумор. Величина износи свега 5 милиметара. Скоро да је немогуће пронаћи га, тим пре доспети до њега. Али уз коришћење новог уређаја то је постало реалност. Дешава се то вако. Стручњаци маркирају тумор радиоизотопом. При томе радиоактивни препарат се нагомилава само у оштећеним ћелијама. И оне почињу да зраче. За време операције уређај лови то зрачење, помажући хирургу да уклони без остатка читав тумор. Рецидив болести самим тим се у потпуности искључује.
Приликом разраде уређаја за основу је била узета технологија разрађена за регистрацију честица на Великом хадронском колајдеру, рекао је за Глас Русије руководилац руске групе ЦЕРН за разраду нових детектора, саветник директора Института за теоријску и експерименталну физику Јевгениј Григорјев.
Ова технологија је заснована на принципима бројања, за разлику од принципа такозваног интегрисања, који лежи у основи постојећих аналога, разрађених пре неколико деценија. Предност је у томе што то повећава осетљивост: свака честица се броји. Ради добијања сигнала довољно високог да би га електроника видела, приликом коришћења принципа интегрисања потребно је да се региструје велики број честица. А код нашег уређаја осетљивост је већа.
Постоји још једна битна предност „Руса“ – цена уређаја. Амерички детектор кошта 50 хиљада евра. Нови руски кошта неколико десетина евра, што омогућава да се он учини практично једнократним. при томе, како истичу лекари који су га тестирали у Швајцарској, он је универзалан и савршенији у поређењу са америчким. Уз помоћ таквог детектора могу да се лече ретке болести и да се повећа квалитет хируршке интервенције, истиче Јевгениј Григорјев:
Хирург за краће време ефикасније може да уклони тумор и све метастазе које га окружују. Наша прелиминарна клиничка испитивања су показала да понекад уз помоћ уређаја могу да се локализују микро тумори који се не виде на позитроно-емисионој томографији.
За сада се онкодетектори производе у лабораторијским условима – не више од неколико десетина. То је потребно ради завршетка клиничких испитивања. После тога ће бити извршена сертификација уређаја и за пола године започеће продаја у другим земљама.
Jелена Ковачић / Глас Русије