Да ли је на реду турски „брегзит“
Питање о ступању Турске у ЕУ може бити постављено турским грађанима путем референдума, изјавио је председник те државе Реџеп Тајип Ердоган. Изјава турског председника поново је покренула читав низ дискусија о сврсисходности наставка преговора о ступању Турске у ЕУ.
„Запад говори да не можемо увести смртну казну. Али судбина нашег народа би требало да буде у нашим рукама. Турску држе пред вратима ЕУ већ 53 године. Европске државе би требало да очисте своје парламенте од терористичких организација, а онда ћемо видети. Сачекаћемо Европу до краја године, а потом ћемо се обратити народу, како би он донео коначну одлуку“, изјавио је пре неколико дана Ердоган, обраћајући се пољопривредницима у Анкари. Решавање судбине односа на релацији Брисел—Анкара у турским медијима већ су назвали „тургзит“, алудирајући на британски референдум о изласку из ЕУ. Ердоганoву изјаву о референдуму у интервјуу за Спутњик прокоментарисао је посланик владајуће Странке правде и развоја, копредседник међувладине парламентарне комисије Турска—ЕУ Берат Чонкар. Са друге, стране своје мишљење су изнели и посланик опозиционе Републиканске народне партије и председник парламентарне комисије за односе са ЕУ Озкан Јалим, као и руководилац Истраживачког центра спољне политике и економије Синан Уљген.
Посланик владајуће Странке правде и развоја Берат Чонкар, који је уједно и на челу Међувладине парламентарне комисије Турска—ЕУ за Спутњик каже да је изјава турског председника о неопходности одржавања референдума — исправан одговор на недопустиво понашање ЕУ и додаје: „Као посланик парламента и копредседник међувладине парламентарне комисије, у потпуности подржавам став нашег председника. Турска не би требало тако стрпљиво да чека у недоглед, док Европа која стално прети и вештачки отежава ситуацију, покушава нашу земљу да обликује по својој вољи. ЕУ би требало да се одлучи, а ми са своје стране имамо право да се обратимо народу и питамо га за мишљење на основу којег ћемо донети одлуку о томе како ће ми решавати ово питање убудуће.“ Посланик опозиционе Републиканске народне партије и председник парламентарне комисије за односе Турске са ЕУ Озкан Јалим сматра да напетост у односима Анкаре и Брисела већ доста дуго постоји и да је главни камен спотицања заправо то што Турска ограничава и нарушава права и слободе својих грађана. Јалим не мисли да је одржавање референдума могуће у неко скорије време.
„У основи односа Турске и ЕУ лежи мукотрпан рад и јучерашња изјава председника, нажалост, може да поништи сав уложени труд до сада. Ми у име РНП, желимо да подвучемо да становништво Турске, које има 79 милиона, не би требало да плаћа за грешке иза којих стоји председник Ердоган. Ако би сви академици, новинари и експерти могли без бојазни да изразе своје ставове и мишљење, без страха да ће се наћи на оптуженичкој клупи, ЕУ не би толико оштро реаговала на рачун Турске. У потрази за кривцима за неуспех, требало би поћи од себе. Стога мислим да би председник требало поново да саслуша све критике из Брисела и да евентуално промени свој став“, навео је Јалим. Синан Уљген, руководилац турског Истраживачког центра спољне политике и економије сматра да сада није право време да Анкара организује референдум, јер објективно постоји низ проблема које би влада могла да реши дипломатским путем. Осим тога, наставља Уљген, односи Турске и ЕУ пролазе кроз најстреснији период, а одговорност за то лежи на обе стране.
„ЕУ је током дужег временског периода спроводила политику двоструких стандарда према Турској. Па је тако, без обзира на активирање преговора о пуноправном чланству Турске, Брисел редовно кочио преговарачки процес, стварајући константно нове препреке за Анкару. Од 2011. године до данас, између две стране у преговорима није био постигнут никакав прогрес, због чега односи и јесу дошли у ћорсокак“, рекао је Угљен. Турски експерт закључује да ако се турска власт ипак одлучи за одржавање референдума, такав корак друштво може да схвати и као неспособност власти да квалитетно преговора. По његовом мишљењу, влада још увек има времена и могућности да поправи односе са Бриселом.
Извор: Спутник