Kапетан Драган: Oво jе монтирана прича, лажни сведоци

СПЛИT – Драган Васиљковић, познатиjи као капетан Драган изjаснио се данас да се апсолутно не осећа кривим за ратне злочине над хрватским воjницима и цивилима током протеклог рата, за шта га оптужуjе Жупаниjски суд у Сплиту.

Капетан Драган у судници у Хрватској

Суђење ће бити настављено 18, 19. и 20. октобра испитивањем сведока.

Након 20-минутног читања оптужнице Драган Васиљковић jе пред судским већем коjим председава судиjа Дамир Ромац рекао да разуме оптужницу, али да се се апсолутно не осећа кривим ни за jедну оптужбу коjу му тужитељство ставља на терет.

Према оптужници Хрватске, Васиљковић jе одговоран за злочине почињене средином 1991. у затвору на книнскоj тврђави те у фебруару 1993. у Брушкоj код Бенковца где jе, како се тврди, мучио, злостављао и усмрћивао заробљене припаднике хрватске воjске и полициjе.

Иначе, почетак суђења Васиљковићу прети велики броj иностраних и домаћих медиjа.

Суђење Васиљковићу jе означено као догађаj високог ризика, а он jе у суд доведен уз велике безбедносне мере.

У свом обраћању Суду, Васиљковић jе рекао да jе у затвору провео 11 година без доказа и без пресуде. Oптужницу против њега назвао jе комичном, безочном и безобразном.

„Jа себе доживљавам као бранитеља моjе домовине Jугославиjе и сматрам увредљивим да ме се назива агресором“, рекао jе.

Васиљковић jе на суд доведен с „лисицама“ на рукама, видно мршавиjи, а на уласку у судницу насмешио се публици у коjоj jе уз новинаре и неколико дипломата.

Oн jе оптужен да jе као заповедник Jединице за посебне намене у саставу паравоjних српских jединица, односно заповедник Наставног центра за обуку припадника специjалних jединица Aлфа, поступао противно одредбама Женевске конвенциjе.

У оптужници стоjи да jе током jуна и jула 1991. у затвору на книнскоj тврђави, те током фебруара 1993. у Брушкоj код Бенковца мучио, злостављао и усмрћивао заробљене припаднике хрватске воjске и полициjе.

Tужилаштво га терети и да jе тоеком jула 1991. у Глини, у договору са заповедником тенковске jединице JНA, израдио план напада на тамошњу полициjску станицу и приградско насеље Jукинац, села Горњи и Доњи Видушевац, а потом и њихово заузимање. Tоком напада су оштећени и уништени цивилни обjекти, становништво натерано на бег, пљачкана имовина и убиjени и рањени цивили од коjих и jедан страни новинар.

Судницу чува 10 правосудних полицаjаца, а испред ње и зграде суда већи jе броj полицаjаца у цивилу и униформи.

Васиљковић jе Хрватскоj изручен у jулу 2015. и након што jе из загребачке ваздушне луке комбиjем доведен у Сплит смештен jе у затвор Билице.

Васиљковића коjи има српско и аустралско држављанство заступаjу адвокат Слађана Чанковић и Tомислав филаковац, а његов предмет броjи невероватних 40 хиљада страница.

„Jа нисам починио ратни злочин, злочин jе почињен према мени и траjе већ 10 година“, рекао jе Васиљковић.

Oвога лета jе због проблема са срцем накаратко био хоспитализован у KБЦ Сплит где му jе уграђен стент.

 


Извор: ТАНЈУГ