Одржан пети протест због рушења у Савамали

Протестна шетња против рушења објеката и малтретирања градјана у београдској Савамали у изборној ноћи, завршена је у среду увече испред зграде Геозавода уз најаву организатора да ће у понедељак, 18. јула испред градске скупштине затражити оставку градоначелника Синише Малог.

Не давимо Београд протест

Представник Иницијативе „Не да(ви)мо Београд“ Добрица Веселиновић рекао је окупљенима испред Геозавода да се учесници протеста нису уморили и да ће убудуће бити тамо где и Мали.

„Кад год се градоначелник појави у јавности и ми ћемо бити ту, а у понедељак, у 10.00 за када је заказана градска скупштина доћи ћемо да му уручимо оставку“, рекао је Веселиновић.

Он је захвалио окупљенима на исказаној храбрости истакавши да протести неће престати.

Шетњи је претходило пето окупљање испред Скупштине града после кога је поворка коју је чинило неколико хиљада људи кренула централним градским улицама у Савамалу до Геозавода, у коме је потписан уговор о „Београду на води“.

Окупљени су носили транспаренте са натписима „У потрази за државом“, „Насиље је злочин“, „Вучићу Вејдеру“, „У Малог су кратке ноге“, „Савамала полиције руке прала“, „Вучићу Слобо“ а узвиковила су „Оставке, оставке“.

Професорка у пензији Србијанка Турајлић је окупљенима на протесту рекла је да је главно питање „где је нестала држава“.

„Не питајмо се чији је град, град је наш. Питајмо се где је нестала држава. Док немамо државу, нећемо имати ништа“, казала је Турајлић која је своје обраћање почела изјавом да градјанима не може да пожели добар дан, јер је ово „80. лош дан који живе на простору који је некада била држава Србија“.

Она је додала да градјани од техничког премијера Александра Вучића не могу да очекују да реши овај проблем, јер то није у његовој надлежности, да су од њега и министра унутрашњих послова Небојше Стефановића могли само да очекују да поднесу оставке.

Према њеним речима, овим случајем требало је да се бави тужилаштво, а како је додала, чињеница да 80 дана нису могли да установе да ли у рушењу објеката у Савамали има кривичног дела значи да су заборавили градиво научено на Правном факултету.

Турајлић је предложила да почетком септембра позову декане правних факултета да својим дјацима, којима су потписали дипломе кажу „да су пали испит и подсете их шта су право и етика“.

„Ако то не упали преостаје нам Национални савет за образовање у коме би требало да седе најугледнији професори, ако не они остаје нам Српска академија наука и уметности. Немогуће да је да тамо нема никога да стане у одбрану части, достојанства и професије“, рекла је Турајлић.

Представница Иницијативе „Не да(ви)мо Београд“, која је организатор протеста Ксенија Радовановић казала је да је прошло 80 дана од како су порушени објекти у Савамали и од када се градоначелник Београда Синиша Мали „не осећа лоше“.

Она је додала да је прошло 60 дана од како се одржавају градјански протести и месец дана од када је мандатар за састав нове Владе Србије Александар Вучић обавестио градјане да је у рушењу објеката и малтретирању градјана учествовао врх градске власти.

„Нема те институције која ће да ради свој посао, јер нема ни одговорности, они руше институције као што су порушили објекте у Савамали. Наше институције су улице, а наше оружје храброст и солидарност“, рекла је Радовановић.

У изборној ноћи измедју 24. и 25. априла, људи са фантомкама на главама багерима су порушили објекте у београдској четврти Савамала и малтретирали очевице.

Градјани су због насиља позивали полицију, али су им службеници говорили да нису надлежни и да се обрате Комуналној полицији која такодје није реаговала.

У извештају заштитника градјана о раду полиције у ноћи измедју 24. и 25. априла наводи се да је службеницима из врха полиције било наредјено да не реагују.


Извор: БЕТА