Орило се у Бундестагу: Хоћете да нас увучете у рат с Русијом, да сви изгинемо (видео)
Немачка левичарка и посланица Сара Вагенкнехт је у Бундестагу 7. јула 2016. године водила расправу о НАТО самиту у Варшави и добила велики аплауз.
Вагенкнехтова се обратила председнику, колегама и канцеларки рекавши да политика не иде унапред већ уназад у време које се ником не допада.
„Данас, 75 година од рата Немачке и Совјетског Савеза, недалеко од руске границе се поново спроводе војне вежбе у којима учествује Немачка“, рекла је она. „Наводно се америчка нуклеарна оружја постављају у Немачку како би се спречила Путинова агресија на Балтик. Да ли они заиста очекују да поверујемо у такве глупости?“, пита посланица на сајту Сара Вагенкнехт.
Када су је упитали зашто Русија онда спроводи велике маневре и зашто стално помера границе у протекле две деценије, она је одговорила: „Зар није то оно што НАТО ради?“
„Наводно се нова трка наоружања спроводи како би се сузбила Русија. Зар нису могли да смисле неки бољи разлог? Војни трошак НАТО-а је 13 пута већи од руског, а сада НАТО треба додатно да повећа безбедност Европе. Какве су то глупости?“
Она је напала канцеларку Ангелу Меркел да је одобрила додатних 25 милијарди евра сваке године за оружје, тенкове и војну опрему, иако наводно нема новца за пензије и образовање.
„Велики политичар Џорџ Кенан је назвао источно ширење НАТО-а крајем деведесетих година најфаталнијом грешком америчке политике још од Хладног рата управо зато што опкољавање Русије не осигурава мир у свету већ га угрожава“, рекла је она, додавши да је подршка Меркелове таквој политици неодговорна.
„Редовно помињете Члан 5 НАТО споразума, а игноришете Члан 1 по ком су чланице НАТО-а обавезне да се суздржавају од претњи и употребе силе. Мислим да је јасно као дан да НАТО, а нарочито САД крше овај споразум и међународни закон свакодневно својим ратовима“, рекла је она. „Морам да кажем да причање о дестабилизацији Блиског истока без помињања главне одговорности НАТО-а у рату у Ираку у потпуности показује како се то питање посматра само из једног угла“.
Она је навела да маневри у источној Европи само повећавају шансе за настанак нуклеарног рата, прекидајући за тренутак свој говор како би указала канцеларки Меркел да би јој боље било да слуша њен говор уместо што прича са господином Хофрајтером.
Она је истакла да изјава Вилија Бранта да је рат са Русијом „последња опција и потпуна лудост“ данас важи више него седамдесетих година прошлог века и да би европска спољна политика требало да буде усмерена на успостављање колективног безбедносног система који укључује Русију и којим не доминирају САД.
Вагенкнехтова је такође поменула да је Хелмут Шмит рекао како постоји већа опасност од САД него од Русије, као и да нови избори у САД ништа неће променити.
„Нажалост, односи са Русијом и претња рата нису једина питања по којима се политика враћа уназад. Морам да кажем да је значајно то што је владино објашњење о прошлонедељним резултатима Европског савеза повучено са агенде. Ћутањем се борите против кризе“, рекла је Вагенкнехтова, окрививши Меркелову за „брегзит“ и раст национализма у иностранству.
„Срамотно је то што читавој Европи покушавате да наметнете немачку економску политику. Престаните с тим и размислите пре него што буде прекасно“, додала је она.
Она је навела да Европска унија нема будућност, а да је питање и да ли има садашњост јер је данас раст у већини држава ЕУ веома мали, а незапосленост веома велика у односу на раније.
„Широм Европе је све већа неједнакост. Између бескрајног богатства и очајничког сиромаштва налази се све мања средња класа која се осећа запостављено. Све је мањи ентузијазам за ЕУ у којој је просперитет све мањи и у којој демократска права не важе“, рекла је она. „Највећи непријатељ Европе данас седи у Бриселу. Не знам да ли је Марин ле Пен унајмила господина Јункера за кампању ’фрегзита‘, али је дефинитивно он њен најбољи избор. Гласови Велике Британије уопште нису били битни када је Јункер поновио да се ЦЕТА споразум о трговини треба одобрити независно од воље држава-чланица.“
„Иако је комисија одобрила право на ратификацију споразума државама-чланица, то је само варка која служи да завара људе да постоји демократија“, рекла је она.
„То није све. Само неколико дана након ’брегзита‘, Европска комисија је одобрила хербицид глифосат за који се сумња да је канцероген показујући индиферентност ка млађим генерацијама које треба да буду наша нада“, додала је она.
„Онај ко не жели да се Европа распадне мора да се ослони на друштвени и демократски препород и Европу која ће доказати да референдуми нису претња већ нормални део демократије“, закључила је она.
Извор: Спутњик